Reklama-EduAu

Artykuły Archiwalne

Za kulisami „Mayday” cz. I

Autor: Zespół Teatru Starego w Adelaide 7 listopada 2015

 

Polski Teatr „Stary” obchodzi swoje 60-te urodziny wystawiając drugą premierę w tym roku

Sztuka „Mayday” Ray’a Cooney to prawdziwy kalejdoskop postaci. Wszyscy bohaterowie są niezwykle wyraziści i jedyni w swoim rodzaju. Cooney zbudował tę sztukę na kontrastach –  żony ,  sąsiedzi,  policjanci – wszyscy różnią się od siebie jak woda i ogień.

Poniżej nasi aktorzy krótko przedstawiają grane przez siebie postacie, opowiadają w jaki sposób przygotowują sie do roli oraz co im sprawia największe trudności.

JanJAN KOWALSKI jest taksówkarzem i jeździ ściśle według swojego grafiku. Cechuje go aktywność i bycie w ciągłym ruchu. Jest impulsywnym optymistą kierującym się emocjami – najpierw robi, potem myśli … albo nie myśli, bo na pewno wszystko będzie dobrze. Uwielbia śmiać się i żartować.

Jego tryb życia jest bardzo uporządkowany – musi taki być ponieważ Jan ukrywa wielką tajemnicę. Ma bardzo dobre serce, nie potrafi odmawiać i chętnie śpieszy z pomocą innym, nawet jeśli naraża siebie na niebezpieczeństwo.

Farsę należy zagrać na poważnie, tak jakby grało się dramat. Różnica jest w reakcji publiczności, a nie w grze aktorskiej. Utrzymanie poważnej twarzy, zwłaszcza podczas pierwszych prób było niemalże zadaniem nie do wykonania.

Jan Kowalski (Marek Kobyłecki)

Maria

MARIA KOWALSKA to dobra, ciepła,dbająca o swego męża żona. Ta spokojna kobieta pod wpływem emocji wywołanych krętactwami Jana, oraz jego sąsiada Stasia, przeistacza się w kobietę rozhisteryzowaną, przepełnioną gniewem i negatywnymi emocjami. Pokazanie widzom dwóch obliczy tej samej postaci to bardzo ciekawe wyzwanie aktorskie.

Rzadko się zdarza tak duża zmiana w osobowości granej postaci – to trochę tak jakby w „Mayday” występowały dwie Marie.

Odegranie tej roli nie jest  łatwym zadaniem, jak również nie jest łatwy szybki dialog (tzw. ping-pong) pomiędzy kilkoma osobami. Dłuższy tekst w roli jest o wiele łatwiejszy do nauczenia się i trudniej w nim o rozkojarzenie.

Maria Kowalska (Jolanta Ratuszyńska)

BarbaraBARBARA KOWALSKA to energiczna, atrakcyjna, zadbana, niezależna i bardzo nowoczesna kobieta. Szczera aż do bólu, wyraża swoje opinie bez ogródek i bez żadnych względów dla uczuć osoby do której kierowane są jej słowa. Jej bezpruderyjność podkreśla w równej mierze jej sposób ubierania się jak i wypowiedzi. To bardzo ciekawa postać, która wnosi powiew nowoczesności w życie Jana.

Każda rola jest dla aktora nowym wyzwaniem. Często usposobienie postaci jest bardzo dalekie od charakteru aktora, który występuje w danej roli. Bardzo ważna jest analiza postaci – sposobu w jaki mówi, jak się porusza, jak reaguje na sytuacje, jak również dociekanie dlaczego grana postać zachowuje się tak, a nie inaczej. Wszystko to pozwala z papierowej postaci stworzyć żywą osobę. Dodać do granej postaci cechy charakteru aktora zgodne z daną rolą, wypracować zachowania, które są normalne dla postaci, ale zupełnie niezgodne z charakterem aktora i połączyć je w taki sposób, aby grana postać była na scenie przekonująca i prawdziwa.

Barbara Kowalska (Elwira Byrt)

StasSTANISŁAW OGRODNIK jest starym kawalerem i z dumą reprezentuje grono osób bezrobotnych. Jego motto to „Nie rób dzisiaj tego, co możesz zrobić jutro”.

Trochę ciapowaty, trochę gapowaty Staś jest wspaniałym kontrastem dla energicznego i dobrze zorganizowanego Jana. Beztroski i żyjący chwilą jest równocześnie lojalnym przyjacielem. Próbując chronić Jana wplątuje siebie i jego w coraz bardziej nieprawdopodobne i nieporadne kłamstwa.

Moim zdaniem kluczem do dobrego przygotowania roli jest perfekcyjne opanowanie tekstu i nauczenie się jak najszybciej roli na pamięć. Dlatego czytam kilka razy dziennie swoją rolę, jak również słucham nagrania z próby czytanej.

Stanisław Ogrodnik (Bogdan Lichtański)

C.d. wkrótce.

Zapraszamy na przedstawienia:

14 listopada o godz. 17:00

15 listopada o godz. 15:00

5 grudnia o godz. 17:00

The Parks Recreation and Sports Centre

46 Cowan St, Angle Park SA

Komentarze

Autor

Zespół Teatru Starego w Adelaide

Zespół Teatru Starego w Adelaide... Więcej artykułów tego autora