Reklama-EduAu

Artykuły Archiwalne

Trzeci stopień

Autor: Krzysztof Deja 31 stycznia 2007

 

Do tej pory, aż przyjemnie było wjeżdżać na naszą dzielnicę. O każdej porze roku witała świeżą zielenią trawników, krzewów i drzew.

Kilometry linii automatycznego podlewania regularnie ugaszały pragnienie okolicznej flory. Widać to było szczególnie w lato kiedy wszystko wokoło żółkło, a tu… świeżo i zielono.
Tak było. Od nowego roku kolejne zaostrzenia w używaniu wody nie ominęły i naszego skrawka “małej ojczyzny”. I tu wprowadzono ograniczenia. Nagle zieleń zmienia kolory i właściwie powinna się nazywać: żółcień.
Tassie18a.jpg

Zen, mój kolega i sąsiad z dzielnicy stwierdził, że teraz to już się nie da żyć.
– Bloody mać, to ja z dwudziestego stopnia zasilania zimą uciekłem, aby trzeci stopień restrykcji używania wody mnie dopadł! – narzekał.
– No cóż, susza jest suszą, nic nie zmienisz – pocieszałem go – musimy poczekać.
– Czekać… na co?!
– Mamy parę opcji: po pierwsze na spore deszcze, po drugie na zimę z nadzieją, a po trzecie na 22 marca – pouczałem go.
– Na 22 marca ?
Tak, tego dnia przypada Światowy Dzień Wody, może coś zaradzą na światowym szczeblu…
– Ja już wolę czekać na zimę, niż na rozsądne decyzje na wysokim szczeblu… – podsumował Zen. – Przecież góry lodowej z Antarktydy tu nam nie przyciągną – dodał.

Tak, nie diamenty, nie złoto a woda będzie w najbliższym czasie największym bogactwem. Już teraz mówi się o wodzie jako niebiańskim złocie XXI wieku.
Natomiast, jest już faktem, że ponad milliard ludzi na świecie nie ma stałego dostępu do czystej wody, nadającej się do picia. Oczywiście, najgorzej jest w Afryce.
Szczególnie tragicznie jest pod tym względem w Afyce Zachodniej. A na świecie umiera rocznie półtora miliona dzieci przed piątym rokiem życia, na choroby związane z brakiem czystej wody.
water1maly.jpg

Cóż więc nam pozostaje, na tle problemów świata, nasza sytuacja nie jest taka straszna. My raptem musimy nauczyć się OSZCZĘDZAĆ WODĘ.
Stosować restrykcje w podlewaniu ogrodu, myciu samochodu i rozsądniej używać ją w domu.
I tu Zen poskarżył się na Maggi, że “ta jak wejdzie pod prysznic to nie wie kiedy skończyć…”
– Chyba ją zadenoncjuję – zażartował, nawiązując do niedawnej historii kiedy to sąsiad jednego ze stanowych ministrów w Adelajdzie, widząc iż ten zostawił włączone automatyczne podlewanie ogrodu w nocy, zawiadomił odpowiednie władze, że minister marnuje wodę… Żeby było śmiesznej – ten minister jest właśnie od… wody.
No i facet o mało nie podał się do dymisji…
– Uważaj abyś ty nie wyleciał z domu! – ostrzegałem Zenka. – Najpierw porozmawiaj a potem używaj drastyczne posunięcia – tak też pouczają w naszych mediach.
No i postępowanie nadgorliwego sąsiada opinia publiczna uznała za “nieaustralijskie zachowanie” – co tu jest traktowane prawie jak obelga. Inna sprawa, że facet jest akurat… Nowozelandczykiem.

Wasz Chris

Komentarze

Autor

Krzysztof Deja

Krzysztof DejaKrzysztof Deja mieszka w Adelaide od ponad 30 lat. Jego Dzienniki Poranne i felietony pisane są właśnie z tej "australijskiej perspektywy". W portalu zaczęliśmy je publikować w sierpniu 2003. Z zawodu inżynier, projektujący pojazdy pancerne i inne środki transportu. Z zamiłowania zajmuje się literaturą. Pisuje dla polonijnej prasy. Wiele jego wierszy zostało nagrodzonych. Jest również autorem opowiadań oraz powieści pt. "W kolejce do raju", traktującej o przygodach w trakcie emigracji z Polski.   Więcej jego utworów można znaleźć pod adresem www.australink.pl/krzysztof   http://www.youtube.com/watch?v=vYArdV1Bnoc http://www.youtube.com/watch?v=x-uQbTeD3aA Więcej artykułów tego autora