Reklama-EduAu

Artykuły Archiwalne

Legendarne regaty Sydney-Hobart – relacja z pokładu polskiej łodzi „Selma”

Autor: Tomasz Brymora 21 grudnia 2014

21.12.2014

Dzisiaj około godz. 12.00 czasu lokalnego, przy pięknej pogodzie, wypłyneliśmy na zatokę, aby kontynuowac nasz trening. Razem z Selmą na trening wypłyneły inne jachty, które także poprawiają swoją formę przed regatami .

Planowaliśmy odpalić kolejny żagiel zwany spinakerem i poćwiczyć jego ustawianie, ale wiatr około godz. 14.00 nie pozwolił na ten ambitny plan.

Selma

Selma

Około godz. 22.00 powróciliśmy do portu na zasłużoną kolację, podczas której kapitan przeprowadził odprawę omawiając wykonywane operacje i przedstawil plan na kolejny dzien.

Sydney-Hobart 2014

Sydney-Hobart 2014

20.12.2014

Po czterech dniach żeglugi w zmiennych warunkach, szalejacej burzy, silnych wiatrach, dotarlismy – Selmaexpeditions – (z Brisbane) do Sydney.

Sydney-Hobart 2014 - Selma

Sydney-Hobart 2014 – Selma

Załoga dzielnie znosiła trudy żeglugi . W trakcie tego przelotu poznaliśmy możliwosci łódki i każdego załoganta. Wiedza ta jest nam potrzebna do optymalnego ustawienia zadań na jachcie, a także do przyporzadkowania odpowiednich ról dla każdego zawodnika.

Sydney-Hobart 2014 - Tomasz Brymora

Sydney-Hobart 2014 – Tomasz Brymora

Do Sydney wchodziliśmy wieczorem, przy zachodzącym za wieżowcami slońcu – piękny widok. Widać było po twarzach załogi, że miasto Sydney widziane z wody, w nocy, to widok zapierajacy dech w piersiach.

Sydney - z pokladu Selmy

Sydney – z pokladu Selmy

Plan na najbliższe dni to treningi po zatoce Sydney, poznanie akwenu, zaznajomienie się z warunkami wietrznymi zatoki i jej prądami.

Załoga płynie w składzie: kapitan – Piotr Kuźniar, Krzysztof Jasica, Artur Skrzeszowski, Dominik Życki, Piotr Obodziński, Adam Knapik, Andrzej Mioduszewski, Maciej Ślusarek, Ernest Łaskowski, Arkadiusz Łaskowski, Bogusław Gmatowski, Jerzy Matuszak, Tomasz Brymora, Tadeusz Wesołowski, Tomasz Łopata, Zenon Jankowski, Paweł Kośmiński, Jarosław Kaczorowski, Tomasz Berzyński.

Przeczytaj Część II relacji.

Wikipedia: „Regaty Sydney-Hobart jedne z najtrudniejszych i najbardziej znanych regat żeglarskich. Gospodarzem jest Australijski Cruising Yacht Club, który współpracuje z Tasmańskim Królewskim Klubem Żeglarskim (Royal Yacht Club of Tasmania). Start odbywa się w Sydney drugiego dnia Świat (Bożego Narodzenia), natomiast meta jest w Tasmańskim Hobart. Żeglarze mają do pokonania 630 mil morskich; czyli 1167 km.” Dalej czytaj w Wikipedii.

Komentarze

Autor

Tomasz Brymora

Tomasz BrymoraTomasz Brymora jest założycielem, współwłaścicielem i Dyrektorem Zarządzajacym firmy obuwniczej ”Kacper”. Oprócz prowadzenia i rozwijania własnego biznesu, zajmuje się czynnie żeglarstwem. Jest komandorem klubu żeglarskiego, który organizuje zawody dla młodzieży oraz prowadzi szkółkę żeglarską sponsorowaną przez firmę ”Kacper”. Młodzi adepci sztuki żeglarskiej, wychowankowie tej szkółki, osiągają bardzo dobre wyniki w rankingach ogólnopolskich. W grudniu 2014 Tomasz wziął udział w najtrudniejszych regatach świata – wyścigu łodzi żaglowych Sydney-Hobart Yacht Race w Australii, jako członek załogi łodzi ”Selma”, płynącej pod polską banderą. Więcej artykułów tego autora