Reklama-EduAu

Artykuły Archiwalne

Bezpieczeństwo na ulicach

Autor: Stan Guzinski 16 maja 2004

 

Jakie jest bezpieczenstwo na ulicach?

oraz

Prosze o informacje na temat przestepczosci oraz uczciwosci Australijczyków. Chcialbym zyc w przynajmniej w miare uczciwym kraju – ten element jest dla mnie jednym z kryteriów wyboru miejsca emigracji (i istotnym czynnikiem wyjazdu z Polski).

———–

Australie zamieszkuja ludzie, wiec nie mozesz byc w 100% pewny swego bezpieczenstwa. Generalnie jednak, w porownaniu z Polska i innymi krajami europejskimi, mozna powiedziec ze jest tu bezpiecznie.

W Adalaide, miescie milionowym, ale mniejszym niz Sydney i Melbourne, czuje sie bezpiecznie. Noca, idac po ulicy lub jadac autobusem, nie odczuwam najmniejszego zagrozenia. W Polsce bylo inaczej. Ale, jak wspomnialem, tutaj tez wszystko moze sie zdarzyc, szczegolnie, jesli bedziesz spedzal noce w dzielnicach rozrywkowych – do czego bynajmniej, … nie zniechecam ;o).

Oczywiscie, sa narkotyki, kradzieze, rabunki i morderstwa, ale nie jest to codziennosc do ktorej wszyscy przywykli, i wobec ktorej sa bezradni. O przestepczosci, aferach gospodarczych i politycznych, pracy na czarno (dyscyplina podatkowa) itd, pisze w roznych miejscach na tej stronie. Te zjawiska istnieja, na pewno jednak nie mozna powiedziec, ze w Australii panuje jakis moralny upadek. Nie jest to plaga. Pod tym wzgledem oceniam ten kraj bardzo pozytywnie.

Tak jak to okresliles – jest to „w miare uczciwy kraj”, a z drugiej strony, wedlug moich wlasnych odczuc, jest to chyba jeden z najuczciwszych krajow na swiecie. Do idealu wszystkim daleko, ale niektorzy maja do niego znacznie blizej niz inni.

Komentarze

Autor

Stan Guzinski

Stan GuzinskiStan pisze o Australii od 2001 roku, początkowo na stronce Australia - Życie Biznes Emigracja, a obecnie w portalu AustraLink.pl - Przegląd Australijski, którego jest założycielem i współprowadzącym. Absolwent Politechniki Gdańskiej, związany z gospodarką morską. Ciekawość świata sprawiła, że od roku 1996 mieszka w Krainie Oz. Obecnie pracuje jako oficjalny Reprezentant australijskich szkół angielskiego, college'ów zawodowych i wyższych uczelni. Pomaga w wyborze kursów i studiów, oraz w całej procedurze zapisu do australijskich szkół i uczelni i w organizacji wyjazdu do Australii. Zobacz: www.EduAu.pl Zajrzyj na fejsbuka Stana Więcej artykułów tego autora