Reklama-EduAu

Artykuły Archiwalne

Vegemite – australijski przysmak

Autor: Stan Guzinski 11 czerwca 2004

 

Vegemite jest, oprocz kapelusza z korkami, kolejnym australijskim wkladem w rozwoj swiatowej cywilizacji.

moj sloik Vegemite

Moj własny słoik Vegemite

Jednoczesnie to legenda, ktora narodzila sie w roku 1923. W tych czasach bardzo Australijczykom brakowalo ekstraktow drożdżowych, ktorych import zostal zakłócony. Fred Walker, wizjoner i biznesmen, pozyskal do wspolpracy doskonalego mlodego naukowca, dr Cyrila Callister’a, aby stworzyc ekstrakt drozdzowy w Australii. Po wielu probach udalo sie uzyskac smakowita, drozdzowa mase.

Jak to nazwac? Urzadzono konkurs, a corka wlasciciela wyciagnela z kapelusza nazwe Vegemite, co dalo poczatek tej legendzie. Od roku 1923 specjal produkowany byl w Melbourne.

W tym samym czasie Fred Walker polaczyl sily z Kanadyjczykiem Jamesem Kraftem – zakladajac wspolne przedsiewziecie The Kraft Walker Cheese company.

Co to jest Vegemite? Jest to koncentrat ekstraktu drozdzowego, powszechnie w Australii stosowany w celach spozywczych. Sprzedawany w kazdym sklepie, w sloikach roznej wielkosci, ma postac brązowej masy i wyglada jak masa czekoladowa. Niejeden nieprzygotowany (nieswiadomy) konsument sie naciął. W smaku Vegemite przypomina bowiem, dostepne w Posce juz w czasach Gomółki, kostki rosolowe.

Duzo tego na raz zjesc nie mozna, ale codziennie po posmarowanej kromeczce, na sniadanko, czemu nie?

Vegemite jest jednym z najbogatszych znanych zrodel vitaminy B. Produkt jest absolutnie beztluszczowy i spelnia wymagania wegetarian.

Powyzsze informacje pochodza z etykiety naklejonej na sloiku oraz z moich doswiadczen wlasnych. Wiecej dowiesz sie pod adresem www.vegemite.com.au

A tak sie zaczelo www.vegemite.com.au/Pages/heritage-advertising-timeline-1920.aspx

 

Komentarze

Autor

Stan Guzinski

Stan GuzinskiStan pisze o Australii od 2001 roku, początkowo na stronce Australia - Życie Biznes Emigracja, a obecnie w portalu AustraLink.pl - Przegląd Australijski, którego jest założycielem i współprowadzącym. Absolwent Politechniki Gdańskiej, związany z gospodarką morską. Ciekawość świata sprawiła, że od roku 1996 mieszka w Krainie Oz. Obecnie pracuje jako oficjalny Reprezentant australijskich szkół angielskiego, college'ów zawodowych i wyższych uczelni. Pomaga w wyborze kursów i studiów, oraz w całej procedurze zapisu do australijskich szkół i uczelni i w organizacji wyjazdu do Australii. Zobacz: www.EduAu.pl Zajrzyj na fejsbuka Stana Więcej artykułów tego autora