Reklama-EduAu

Artykuły Archiwalne

Słoneczny pojazd w drodze do Australii

Autor: Aleksandra Łomża 21 września 2015

Ostatnia faza pracy nad bolidem słonecznym EAGLE 1 (w Polsce) jest już ukończona. Po przeprowadzeniu wielu testów, studenci przygotowali auto do wysyłki.

16 września, zapakowany samochód, wraz z narzędziami i częściami zamiennymi, rozpoczął swoją długą drogę do Australii

… a czeka go ciekawa przeprawa: z Łodzi pojedzie do Amsterdamu, by stamtąd polecieć samolotem do Kuala Lumpur w Malezji. Swoją przygodę z australijskim lądem rozpocznie w Sydney, by następnie znaleźć się w Darwin, gdzie grupa KGHM Łódź Solar Team go odbierze.

Słoneczny pojazd w drodze do Australii

Słoneczny pojazd w drodze do Australii

Już 28 września część drużyny wylatuje z Polski, by przybyć do Adelajdy i stamtąd rozpoznać trasę, jaką 18 października przejedzie bolid, w wyścigu Bridgestone World Solar Challenge.

Cała 23 osobowa grupa połączy swoje siły i zacznie intensywne przygotowania do wyścigu na terenie Australii, 7 października w Darwin.

KGHM Łódź Solar Team to nie tylko budowa bolidu i przygotowania do Bridgestone World Solar Challenge

… lecz również nauka i współpraca.

Zbudowanie samochodu przy niskim budżecie, było dużym wyzwaniem, ale jak pokazać swoją pasję innym? Grupa nawiązała kooperację z  Publicznym Liceum Ogólnokształcącym Politechniki Łódzkiej, biorąc udział w projekcie – „Uniwersytet Młodych Wynalazców”. Team prowadził dla uczniów liceum cykl wykładów, laboratoriów, a także spotkania w garażu.

Studenci pomagają również przy organizowaniu zajęć dla Łódzkiego Uniwersytetu Dziecięcego. Prowadzili spotkania wprowadzające dzieci i ich rodziców w świat energetyki słonecznej.

Grupa współpracuje również z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Łęczycy, organizując uczniom różnego rodzaju zajęcia, między innym opowiadające o konstrukcji i mechanice konstruowanego bolidu, pokazaniu jak wygląda budowa samochodu, a także ćwiczeniach z programowania komputerowego. Te wszystkie dodatkowe działania mają na celu promowanie energetyki słonecznej w Polsce.

​Grupa może się pochwalić otrzymaniem grantów: ​Grant badawczy „Generacja Przyszłości” Ministerstwo Nauki​ ​i Szkolnictwa​ ​Wyższego i Grant badawczy „Uniwersytet Młodych Wynalazców”​ ​Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa​ ​Wyższego.

Słoneczny bolid już niedługo podejmie najważniejszy test, mierząc się z trasą 3024km, przez całą Australię.

Zapraszamy do śledzenia ich poczynań na fanpagu na Facebooku www.fb.pl/LodzSolarTeam, a także na stronie internetowej www.lodzsolarteam.pl. Na początku października wypatrujcie łódzkich studentów na australijskich drogach!

Komentarze

Autor

Aleksandra Łomża

Aleksandra ŁomżaRzecznik prasowy grupy Lodz Solar Team. Studentka Mechanical Engineering and Applied Computer Science. Od początku zaangażowana w budowę pierwszego w Polsce samochodu napędzanego słońcem , które jest połączeniem jej pasji i ścieżki kariery zawodowej. Więcej artykułów tego autora