Reklama-EduAu

Artykuły Archiwalne

Skąd się wzięła nazwa Adelaide, stolicy Australii Południowej?

Autor: Stan Guzinski 19 marca 2016

Krótko mówiąc – z NRD.

Księżniczka Adelhaid Luise Therese Caroline Amelia urodziła się w 1792 roku, jako córka Księcia i Księżnej Saxe-Meiningen. Ich księstwo było w owym czasie księstwem-miastem, położonym na obszarze później przez pewien czas znanym jako NRD (Niemiecka Republika Demokratyczna).

Dziewczyna była inteligentna i bywała, ale w wieku lat 25-ciu została poświęcona na ołtarzu książęco-rodzinnych interesow i oddana za żone 53-letniemu, nieokrzesanemu Williamowi, Ksieciu Clarence. Przeprowadziła się do Londynu, gdzie musiała zmienić imię, na Adelaide.

William był, nieco mniej szalonym, synem szalonego Króla George’a III. Jako członek rodziny królewskiej, szybko wspinał się po szczeblach kariery, aż do stopnia Admirała Floty. Poza tym, był podobno awanturnikeim, hazardzistą i kobieciarzem.

William pojął Adelaide za żone w roku 1818, a w roku 1830 został królem brytyjskim, a Adelaide – królową.

W roku 1836 kapitan John Hindmarsh, który właśnie przygotowywał się do misji założenia nowej kolonii w Australii Południowej, zapytał Williama czy nowa stolica powinna nosić jego imię, czy imie Krolowej. W tym właśnie momencie zadecydowano o tym, że dzisiejsza stolica tego stanu nazywa sie nie Williamstown i nie Adelhaide, ale właśnie Adelaide.

Adelaide - foto Stan Guzinski

Adelaide – foto Stan Guzinski

W rok później William zmarł. Adelaide żyła jeszcze przez lat 10, ale schorowana i w zapomnieniu. Po wczesnej śmierci dwóch córek, i krótkiej karierze Królowej, odsunęła się od życia publicznego.

Miasto rodzinne Adelaide, czyli Meiningen, prawie nietknięte przetrwało ere sowiecką, i dziś jest 23-tysięcznym ośrodkiem. Obecnie zauważono i doceniono, jak wielką rolę odegrała Adelajda w jego dziejach. Widać to choćby po parkach w stylu angielskim, klasycznej 19-wiecznej architekturze i silnych tradycjach teatralnych.

Spojrzałem na mape – Meiningen jest położone jakieś 380 km na zachód od Zgorzelca.

Krótka notka biograficzna Adelaide.

p.s.

Artykuł powyższy napisałem pod koniec 2003 roku i po raz pierwszy został on opublikowany na portalu Australia – Życie Biznes Emigracja, który był prekursorem obecnego – AustraLink.pl Przegląd Australijski.

Tu możesz przeczytać ową pierwszą wresję, jak rownież szereg innych materiałów, które być może rownież nie straciły aktualności, albo mają wartość archiwalną. Zachęcam do odwiedzenia Australii – Życie …  Sam chętnie tam zaglądam ;o)

 

Komentarze

Autor

Stan Guzinski

Stan GuzinskiStan pisze o Australii od 2001 roku, początkowo na stronce Australia - Życie Biznes Emigracja, a obecnie w portalu AustraLink.pl - Przegląd Australijski, którego jest założycielem i współprowadzącym. Absolwent Politechniki Gdańskiej, związany z gospodarką morską. Ciekawość świata sprawiła, że od roku 1996 mieszka w Krainie Oz. Obecnie pracuje jako oficjalny Reprezentant australijskich szkół angielskiego, college'ów zawodowych i wyższych uczelni. Pomaga w wyborze kursów i studiów, oraz w całej procedurze zapisu do australijskich szkół i uczelni i w organizacji wyjazdu do Australii. Zobacz: www.EduAu.pl Zajrzyj na fejsbuka Stana Więcej artykułów tego autora