Reklama-EduAu

Artykuły Archiwalne

Rekiny za kratami – w Port Lincoln

Autor: Stan Guzinski 9 stycznia 2015

Port Lincoln jest znany jako miasto o największym „zagęszczeniu” milionerów w Australii.

Port Lincoln, Australia Poludniowa

Port Lincoln, Australia Poludniowa – foto Stan Guzinski

Obecnie ma też szansę, aby stać się światowym centrum spotkań z rekinami. Idea jest prosta: żądni wrażeń turyści wchodzą do klatek, które są opuszczane do morza, z pokładu statku turystycznego. Załoga wie gdzie szukać rekinów, albo w jaki sposób je zwabić. Rekiny pływaja wokół klatek, a zanurzeni pod wodą turyści mogą je podziwiać z bardzo bliska.

W Port Lincoln jest kilku organizatorów takich atrakcji, jednak do tej pory nie czuli się oni stabilnie, gdyż licencje na tą działaność wydawane były na okres tylko 5 lat. Nie zachęcało to do rozwijania interesu, bo nigdy nie było pewności, czy pozwolenie zostanie przedłużone. Obecnie władze stanu Australia Południowa postanowiły, że licencje będą ważne przez 10 lat, co da oparatorom dłuższa perspektywę biznesową i będzie stanowić zachętę do inwestowania w tą, jedną z najbardziej unikalnych atrakcji turystycznych na świecie.

Pamiętam artykuły w prasie, zwracające uwagę na fakt, że wabienie rekinów za pomocą pożywienia, może mieć rownież złe konsekwencje. Rekiny kojarzą wówczas jednostki pływające (statki, łodzie, jak rownież deski surfingowe) oraz ludzi, ze smakowitym poczęstunkiem, co czasami kończy się tragicznie dla plażowiczów, rybaków, poławiaczy muszli, czy surferów. Były głosy, aby biznes oglądania rekinów z podwodnych klatek ograniczyć, albo wogóle zlikwidować. Jak widać, obecna tendencja bardziej sprzyja jednak amatorom mocnych podwodnych wrażeń.

Jak to wygląda? Zobacz rekiny za kratami.

 

Komentarze

Autor

Stan Guzinski

Stan GuzinskiStan pisze o Australii od 2001 roku, początkowo na stronce Australia - Życie Biznes Emigracja, a obecnie w portalu AustraLink.pl - Przegląd Australijski, którego jest założycielem i współprowadzącym. Absolwent Politechniki Gdańskiej, związany z gospodarką morską. Ciekawość świata sprawiła, że od roku 1996 mieszka w Krainie Oz. Obecnie pracuje jako oficjalny Reprezentant australijskich szkół angielskiego, college'ów zawodowych i wyższych uczelni. Pomaga w wyborze kursów i studiów, oraz w całej procedurze zapisu do australijskich szkół i uczelni i w organizacji wyjazdu do Australii. Zobacz: www.EduAu.pl Zajrzyj na fejsbuka Stana Więcej artykułów tego autora