Reklama-EduAu

Artykuły Archiwalne

Premiera Teatru Starego w Adelaide – czerwiec 2014

Autor: Zespół Teatru Starego w Adelaide 3 maja 2014

Teatr Stary Adelaide - premiera - czerwiec 2014

 

Spokojna i senna polska wieś Goryczewo, gdzie ciche życie wiedzie emerytowany nauczyciel fizyki Leon Stachurski, wkrótce stanie się tłem perfidnej zbrodni. Znudzona żona Leona – Zofia z detalami i zimną krwią planuje zabójstwo męża. Historia, która w zamierzeniu ma być sensacją dnia, sprowadza do Goryczewa tłumy dziennikarzy i z każdą chwilą mocniej obnaża ludzkie słabości, bezduszność mediów oraz prawdziwe oblicza mieszkańców Goryczewa. Czarny humor, błyskotliwe dialogi, zaskakujące sytuacje i świetnie nakreślone postacie gwarantują wspaniałą zabawę.

Komedia „Mąż zmarł, ale już mu lepiej” została nagrodzona między innymi w Ogólnopolskim Konkursie Komediopisarskim pod hasłem „Miłość w czasach zarazy” zorganizowanym przez Tarnowski Teatr im. Ludwika Solskiego (X Festiwal Talia, 2006). Zdobyła wyróżnienia w konkursie Teatru Współczesnego w Krakowie na scenariusz w kategorii „Czarna komedia” (2005) oraz w konkursie scenariuszowym „Nakręcone Teksty” (2006) zorganizowanym przez Paisa Films, Warszawską Szkołę Filmową i Filmforum.

Parę słów o autorze

Izabela Degórska urodziła się i mieszka w Szczecinie. Jest autorką utworów dla dzieci, dramaturgiem oraz prozaikiem, pisuje także wiersze. Z wykształcenia nauczycielka, pracuje jako niezależny reporter i dziennikarz telewizyjny oraz radiowy. Zadebiutowała w 2002 roku „Bajką o szczęściu”, obecnie jedną z najczęściej wystawianych w Polsce współczesnych sztuk teatralnych dla dzieci, która miała następnie swoje realizacje sceniczne w szczecińskiej „Pleciudze”, poznańskiej „Animacji”, opolskim „Teatrze Lalki i Aktora im. A. Smolki” oraz w warszawskim „Baju”. Po niej powstały inne scenariusze – zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. W 2008 roku ukazała się powieść Izabelii Degórskiej “Najwyższa pora na miłość”. Autorka nawiązała także współpracę jako scenarzystka i zajęła się zawodowo pisarstwem. Od tej pory ważną częścią jej twórczości są scenariusze – teatralne, filmowe i telewizyjne, ale szczególnie sobie ceni swobodę, którą daje pisanie powieści. “Mężczyzna znaleziony w szafie” jej autorstwa reprezentował polską dramaturgię na włoskim festiwalu krótkich form w Rovereto (2010). Polskie teatry amatorskie zrealizowały już setki premier jej tekstów, a teatry zawodowe – kilkanaście.

Komentarze

Autor

Zespół Teatru Starego w Adelaide

Zespół Teatru Starego w Adelaide... Więcej artykułów tego autora