Reklama-EduAu

Artykuły Archiwalne

Polski pojazd słoneczny w Australii – kilka danych

Autor: Aleksandra Łomża 17 sierpnia 2015

Zespół Łódź Solar Team zbudował pierwszy w Polsce samochód napędzany energią słoneczną. Już niedługo będzie go można zobaczyć na australijskich drogach. Obecnie grupa jest w trakcie przygotowań do czekajacej  ich przygody. Przez miesiąc czasu, ponad dwudziestu studentów, będzie przemierzało tysiące kilometrów, jadac jedyną szosą przecinającą bezkresne, prawie bezludne tereny w centrum Australii. Pełni motywacji i energii nie mogą się doczekać, by poznać nieznany im ląd.

Polski bolid słoneczny - wyścig w Australii

Polski bolid słoneczny – wyścig w Australii

W tym artykule chcielibyśmy przybliżyć jak jest zbudowany samochód, a także podać najważniejsze cechy solarnej „łezki”:

  • 6 m2 – powierzchnia paneli słonecznych
  • 2 silniki elektryczne o mocy 4 kW każdy
  • 100 km/h – maksymalna prędkość
  • 70 km/h – średnia prędkość podczas wyścigu
  • 400 kg – masa pojazdu
  • 2 siedzenia w samochodzie
  • 1500 km – zasięg

Samochód ten został całkowicie zaprojektowany i zbudowany przez studentów. Pracowali oni wiele godzin przy komputerach, a także w garażu, by móc zaprezentować bolid solarny ”Eagle One”. Napędzany jest on dwoma silnikami umieszczonymi w kołach, o mocy 4 kW, które umożliwiają osiągnięcie prędkości do 100 km/h. Źródło zasilania to energia słoneczna. Do jej wykorzystania służy 6 metrów kwadratowych elastycznych ogniw fotowoltaicznych, wykonanych specjalnie na nasze zamówienie. Zostaną one zamontowane na poszyciu bolidu, aby zmaksymalizować pozyskiwanie energii.

Parametry bolidu przypominają tradycyjne auto: jego długość wynosi 4 metry. Sama karoseria jest lekka, waży ok. 70 kg i jest wykonana z włókna węglowego, natomiast cały pojazd ma ok. 400 kg wagi. Pobrana ze słońca energia, przez panele przekazywana jest bezpośrednio do silników lub – gdy jest jej więcej – kumulowana w akumulatorach. Jeśli słońca zabraknie, korzystamy z akumulatorów. Zasięg samochodu to 1500 kilometrów. Bolidy zasilane energią słoneczną są uważane za najbardziej wydajne pojazdy elektryczne świata.

Jedną z najważniejszych cech naszego pojazdu jest jego w pełni użyteczny charakter. Będzie posiadał wszystkie właściwości normalnego pojazdu, ponieważ zdobędziemy dla niego homologację drogową! Wnętrze spełnia funkcjonalność tradycyjnego pojazdu. W samochodzie jest miejsce dla dwóch osób: kierowca plus pasażer.

Całość jest świeżym podejściem konstruktorskim, ze względu na fakt, iż zespół startuje w konkursie po raz pierwszy. Daje to szanse uniknięcia sztampowości projektu oraz możliwość uzyskania nowych innowacyjnych rozwiązań, mogących mieć realne przełożenie na rozwój technologii aut solarnych.

Już 18 października z Darwin w Australii (Terytorium Północne) wyruszą tym samochodem w podróż przez nieznane im połacie kontynentu. Czeka ich ponad 3000 kilometrów do mety. Łódzcy studenci przylatują jednak już 5 października, aby rozpocząć testy i dobrze przygotować się do wyścigu.

Jeśli chcecie porozmawiać lub dowiedzieć się więcej o  Łódź Solar Team zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej oraz fanpage . Grupa jest otwarta na wszelkie formy współpracy i kontaktu.

Komentarze

Autor

Aleksandra Łomża

Aleksandra ŁomżaRzecznik prasowy grupy Lodz Solar Team. Studentka Mechanical Engineering and Applied Computer Science. Od początku zaangażowana w budowę pierwszego w Polsce samochodu napędzanego słońcem , które jest połączeniem jej pasji i ścieżki kariery zawodowej. Więcej artykułów tego autora