Reklama-EduAu

Artykuły Archiwalne

Młodzi Polacy wyruszą przez Australię napędzani słońcem

Autor: Aleksandra Łomża 23 lipca 2015

Łódź Solar Team

… to grupa młodych ludzi, których połączyła pasja do motoryzacji. Mają wspólny cel – zbudowanie bolidu napędzanego energią słoneczną i reprezentowanie Polski w międzynarodowym wyścigu samochodów solarnych w Australii. Zapraszamy do zapoznania się z działaniem naszego zespołu i jeśli maja Państwo jakiekolwiek pytania, to prosimy o kontakt. Łódź Solar Team jest otwarty na współpracę i z miłą chęcią postara się przybliżyć działanie projektu w kilku następnych artykułach.

Mnóstwo projektów i poprawek, setki godzin w garażu, marzenia i ciężka praca, by je zrealizować. Po wielu miesiącach pracy studenci mogą się pochwalić, że pierwsza część projektu została zakończona. 3 lipca grupa zaprezentowała efekt swoich  prac –  bolid o dumnej nazwie „Eagle One”.

SONY DSC

Eagle One – bolid słoneczny

Kim są osoby które zbudowały pierwszy w Polsce samochód na słońce? To ponad dwudziestka młodych zapaleńców, członkowie kilku kół naukowych. Między innymi pasjonaci z Politechniki Łódzkiej, zaangażowani w prace Studenckich Kół Naukowych: Miłośników Motoryzacji oraz Młodych Mikroelektroników. Mają oni na swoim koncie, między innymi stworzenie legendarnego Żuka V8, udział w wyścigu Shell Eco Marathon, organizowanym w Holandii.

Współpracują też aktywnie ze Studenckim Kołem Naukowym Marketingu MarkeTEAM, które działa na Uniwersytecie Łódzkim. Razem udaję im się łączyć zagadnienia nowoczesnego projektowania i konstruowania, ze skutecznym zarządzaniem projektem i promocją.

Owocem ich prac jest skonstruowany, wygodny miejski samochód, spełniający wymogi prawne niezbędne do wprowadzenia go do użytku codziennego. Zespół to zbiór różnych osobowości i doświadczeń. Prace nad projektem są wykonywane z pasją, przyjemnością i kreatywnością, co owocuje pomysłami na nietypowe rozwiązania. Projekt niesie za sobą szereg korzyści, nie tylko dla jego członków, ale także dla ogółu społeczeństwa.

Teraz projekt wszedł w fazę testowania i przygotowywania do zbliżających się zmagań. A co ich czeka? Do przebycia mają …

3 tysiące kilometrów przez cały kontynent australijski

Wyścig World Solar Challenge to najbardziej prestiżowy na świecie konkurs samochodów zasilanych energią słoneczną, choć nie jedyny. Jednakże studenci z Łódż Solar Team od początku wiedzieli, że chcą testować swój samochód właśnie na antypodach. Ich wybór nie był przypadkowy. Opowieści o cudach Australii chcą skonfrontować z własnymi doświadczeniami.

To już niedługo – 18 października rozpoczyna się wyścig, ale grupa przyjeżdża dwa tygodnie wcześniej, aby testować bolid. Wiele przygotowań jeszcze przed nimi, obecnie szukają miejsca do spania w okolicach Darwin.

W trakcie wyścigu bolid będzie eskortowany przez dwa samochody wiozące członków zaspołu. Po drodze noclegi przewidziano na pustyni, w namiotach. Grupa jest zdeterminowana, by jak najlepiej przygotować się do czekających ich zmagań z pogodą, z trudnymi warunkami i z wszelkimi problemami stojącymi na ich drodze. Nic ich nie powstrzyma, by pokazać, że Polak potrafi!

Pomimo małej popularności wykorzystywania energii solarnej w Polsce, na chwilę obecną, i ograniczonych środków, zespół jest bardzo zdeterminowany by zaistnieć na australijskich drogach. Ich działania to próba zaszczepienia w Polakach dbałość o środowisko naturalne. Próbują dowieść, że nietypowe rozwiązania się sprawdzają i chcą również uwypuklić problemy energetyczne naszego kraju. Ich cel to zmotywowanie swoich rówieśników do działania – pokazanie, że mimo wielu przeszkód jakie stają na drodze, niemożliwe staje się możliwe. Wystarczy tylko chcieć.

Jeśli mają państwo jakiekolwiek pytania do grupy Łódź Solar Team, bądź chcą się dowiedzieć więcej, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej oraz fanpage . Grupa jest otwarta na wszelkie formy współpracy i kontaktu.

Komentarze

Autor

Aleksandra Łomża

Aleksandra ŁomżaRzecznik prasowy grupy Lodz Solar Team. Studentka Mechanical Engineering and Applied Computer Science. Od początku zaangażowana w budowę pierwszego w Polsce samochodu napędzanego słońcem , które jest połączeniem jej pasji i ścieżki kariery zawodowej. Więcej artykułów tego autora