Reklama-EduAu

Artykuły Archiwalne

Łódź Solar Team w wyścigu przez całą Australię

Autor: Aleksandra Łomża 29 sierpnia 2015

Już 18 października Łódź Solar Team wystartuje w Australii, w Bridgestone World Solar Challenge 2015. Jest to międzynarodowy wyścig samochodów zasilanych energią elektryczną generowaną z promieni słonecznych.

Wyścig World Solar Challange 2015 - Australia

Wyścig World Solar Challange 2015 – Australia

Wyścig ma charakter przyjaznego konkursu rozgrywanego pomiędzy grupami studentów z całego świata. Konkurs organizowany jest w Australii od 1987 roku i każdego roku przybywa coraz więcej uczestników. W roku 2015 odbywa się on w okresie od 18 do 25 października.

Aby wystartować, Łódź Solar Team zbudował pojazd napędzany wyłącznie energią słoneczną. Aby wygrać wyścig, ich bolid powinien przebyć trasę z Darwin do Adelaide, tj. odcinek liczący 3000 km – jest  to zadanie niełatwe. Pustynię będą przemierzać w godzinach 8:00-17:00. W wyznaczonym czasie muszą przebyć tyle kilometrów ile im się uda, aby zaliczać kolejne punkty kontrolne.   Ze względu na warunki atmosferyczne panujące w samym sercu Australii jest to duże wyzwanie dla każdego pojazdu. Temperatura wewnątrz bolidu może przekroczyć nawet 50 stopni Celsjusza! Trasa WSC biegnie przez całą Australię. Jest to nie lada wyzwanie dla każdego amatora czterech kółek.

Solarek z Łodzi - w Australii

Solarek z Łodzi – w Australii

W połowie trasy, w miejscowości Alice Springs, dozwolone jest jedno ładowanie pojazdu poza ogniwami fotowoltaicznymi. Oznacza to, że bolid musi przejechać o własnych siłach 1500km jedynie przy własnych zapasach energii. Śmiało można stwierdzić, że są to jedne z najbardziej efektywnych pojazdów elektrycznych na świecie.

Sama trasa to nie wszystko. Najpierw pojazd musi przejść testy na torze. Dotyczą one walorów jezdnych pojazdów i dostosowania do ruchu w ulicznych warunkach. Całość jest oceniana i na tej podstawie przydzielane są punkty, które decydują o zwycięstwie. Zatem bolid, który będzie najszybszy na trasie niekoniecznie musi wygrać całe zawody. Ważne jest między innymi wnętrze auta.

Bolidy startujące w wyścigu podzielone są na 4 kategorie: Challenger Class, Cruiser Class, Adventure Class, Evolution Class. My startujemy w klasie Cruiser. Będziemy się starać o dopuszczenie go do ruchu miejskiego.

Wyścig WSC jest znany i doceniany na całym świecie. W poprzedniej edycji udział wzięło 40 zespołów z 23 krajów w tym np. aż 3 drużyny z Holandii. W 2015 roku będzie się zmagać, aż 46 grup z całego świata, w klasie miejskich samochodów będzie konkurować 12 zespołów, również Polska będzie miała coś do powiedzenia. Łódź Solar Team udowodni, że chcieć to móc i zmierzy się z innymi konstruktorami na wymagającej australijskiej trasie.

 

Komentarze

Autor

Aleksandra Łomża

Aleksandra ŁomżaRzecznik prasowy grupy Lodz Solar Team. Studentka Mechanical Engineering and Applied Computer Science. Od początku zaangażowana w budowę pierwszego w Polsce samochodu napędzanego słońcem , które jest połączeniem jej pasji i ścieżki kariery zawodowej. Więcej artykułów tego autora