Reklama-EduAu

Artykuły Archiwalne

Koszt paliwa w Australii

Autor: Stan Guzinski 30 listopada 2004

 

Ile kosztuje paliwo i czy jest uwazane za drogie?

 

Benzyna bezolowiowa kosztuje 80-90 centow australijskich za litr. Benzyna olowiowa (a wlasciwie substytut benzyny olowiowej) i ropa sa zawsze drozsze o kilka centow, bo panstwo stosuje ulgi podatkowe w stosunku do paliwa bardziej ekologicznego.

Tutejsi ludzie chyba nie uwazaja benzyny za droga, gdyz powszechne polskie pytanie „ile pali twoj samochod?” tutaj jest wlasciwie nieznane. Kiedy, zaraz po przyjezdzie, pytanie to zadawalem, to nawet mieszkajacy tu Polacy nie potrafili udzielic mi odpowiedzi. Ale, gdy w pewnym okresie cena podeszla w okolice 1A$ za litr, to wtedy wszyscy bardzo krzyczeli.

Nie wiem jak szybko swiadomosc, ze mozna jezdzic bardziej ekonomicznie, dociera do ogolu, ale wciaz na ulicach sporo jest australijskich i amerykanskich duzych aut z lat 70-tych i wczesniejszych. Te dopiero pija!

Sledzic ceny paliwa mozna na biezaco – www.aaa.asn.au/issues/petrol.htm

 

Linki zostaly zaktualizowane w listopadzie 2013

Komentarze

Autor

Stan Guzinski

Stan GuzinskiStan pisze o Australii od 2001 roku, początkowo na stronce Australia - Życie Biznes Emigracja, a obecnie w portalu AustraLink.pl - Przegląd Australijski, którego jest założycielem i współprowadzącym. Absolwent Politechniki Gdańskiej, związany z gospodarką morską. Ciekawość świata sprawiła, że od roku 1996 mieszka w Krainie Oz. Obecnie pracuje jako oficjalny Reprezentant australijskich szkół angielskiego, college'ów zawodowych i wyższych uczelni. Pomaga w wyborze kursów i studiów, oraz w całej procedurze zapisu do australijskich szkół i uczelni i w organizacji wyjazdu do Australii. Zobacz: www.EduAu.pl Zajrzyj na fejsbuka Stana Więcej artykułów tego autora