Reklama-EduAu

Artykuły Archiwalne

Kolędy w adelajdzkim autobusie

Autor: Stan Guzinski 14 grudnia 2004

 

Nie powozi co prawda saniami, lecz kieruje autobusem, ale tez przyczynia sie do budowania swiatecznego nastroju na ulicach miasta. Tysiace pasazerow adelajdzkich autobusow witanych jest przez brodatego Gwiazdora w tradycyjnym stroju, siedzacego za kierownica.

Ten Gwiazdor ma 51 lat i nie tylko czerwony plaszcz z bialymi obszyciami, i takaż czapka, łączy go ze swiateczna tradycja. ” Moje nazwisko po polsku znaczy Swięty Mikolaj” – tlumaczy adelajdzkiej gazecie Pan Derek Mikolaj. „Ubieram sie tak do pracy, aby zobaczyc u ludzi ten blysk wesolosci. Rozdaję tez cukierki, co bardzo uszczesliwia moich pasazerow, szczegolnie gdy mieli ciezki dzien. I o to wlasnie chodzi, aby dac im troche radosci. Dosc jest na swiecie skwaszonych min”.

Pan Derek Mikolaj przebiera sie w pracy za Gwiazdora od trzech lat, a w jego autobusie rozbrzmiewaja kolędy. „Pasazerowie sa bardzo zaskoczeni, a starsi ludzie nawet wzruszeni. Pozwolilem pewnej 88-latce usiasc na moment na moich kolanach, co bylo dla niej wielkim wydarzeniem. Na pare chwil zmienila sie w 8-letnia dziewczynke.”

Dyrektor operujacej w Adelaide firmy autobusowej Serco Buses powiedzial, ze w tym roku maja juz szesciu kierowcow, ktorzy na ochotnika przebieraja sie za Gwiazdorow. „Robimy to juz od kilku lat, w celu podkreslenia swiatecznego ducha i wprowadzenia lzejszego nastroju wsrod naszych pasazerow. Male dzieci sa szczegolnie zdziwione, gdy wspinajac po schodach pojazdu widza za kólkiem Gwiazdora. Pewna kobieta powiedziala mi, ze gdy po paskudnym weekendzie, o 7.00 rano zobaczyla w autobusie Gwiazdora, to zapomniala o swych zgryzotach i ze byl to dla niej wspanialy poczatek nowego dnia.”

Dyrektor wspomnial rowniez, ze Pan Derek Mikolaj jest zawsze chetny do pracy w roznych akcjach dobroczynnych. „To taki facet, ktory zawsze chetnie niesie pomoc tam gdzie jest potrzebna.”

 

oprac. na podstawie artykulu prasowego – grudzien 2004

 

Komentarze

Autor

Stan Guzinski

Stan GuzinskiStan pisze o Australii od 2001 roku, początkowo na stronce Australia - Życie Biznes Emigracja, a obecnie w portalu AustraLink.pl - Przegląd Australijski, którego jest założycielem i współprowadzącym. Absolwent Politechniki Gdańskiej, związany z gospodarką morską. Ciekawość świata sprawiła, że od roku 1996 mieszka w Krainie Oz. Obecnie pracuje jako oficjalny Reprezentant australijskich szkół angielskiego, college'ów zawodowych i wyższych uczelni. Pomaga w wyborze kursów i studiów, oraz w całej procedurze zapisu do australijskich szkół i uczelni i w organizacji wyjazdu do Australii. Zobacz: www.EduAu.pl Zajrzyj na fejsbuka Stana Więcej artykułów tego autora