Reklama-EduAu

Artykuły Archiwalne

Dzień Kobiet

Autor: Krzysztof Deja 1 marca 2011

 

Zbliża się 8 marca czyli Międzynarodowy Dzień Kobiet, u nas nigdy tak naprawdę nie obchodzony i z rzadka przez media zauważony.

A ja chcę dziś napisać o kobietach, ale nie to święto jest moim natchnieniem, a była małżonka Zena – Maggi. Nie utrzymuję z nią kontaktu jak kiedyś, ze zrozumiałych względów, czasami się widujemy, to wszystko.

Okazało się, że Maggi czasu nie marnuje, ale ciągle jej się marzy wielka kariera. Tym razem w… polityce. Powzięła odpowiednie kroki i zapisała się na TAFE w celu studiowania nauk politycznych. Nie jest to jakiś wielki kurs akademicki, ale po skończeniu daje jej możliwość rzucenia się w wir polityki. No może nie tej wielkiej na szczeblu rządu federalnego, ale podstawy już będzie miała. I z tego się bardzo cieszy.

To ona uświadomiła mnie ile już kobiet w Australii robi karierę w polityce i to na samej górze. Ja z tego akurat mocny nie jestem bo mnie polityka specjalnie nie interesuje. Już ponad 20 lat minęło od wręcz sensacyjnej wiadomości kiedy to Carmen Lawrence jako pierwsza kobieta w Australii objęła stanowisko premiera stanowego (WA). Nieco później w Wiktorii podobne stanowisko miała Joan Kirner.

Ciekawe, że Południowa Australia która pierwsza w 1895 roku wprowadziła równe prawa wyborcze dla mężczyzn i kobiet, jako jedyny stan nie miała jeszcze szefowej rządu – ale liderkę opozycji ma, więc może..?

W chwili obecnej aż cztery kobiety piastują wysokie stanowiska rządowe. Oto one:
Lara Giddings która właśnie parę dni temu objęła premierostwo w rządzie Tasmanii; znana nam wszystkim Anna Bligh, premier Queensland, tak ofiarnie pracująca w ostatnich dniach nieszczęść które nawiedziły ten stan; Kristina Keneally, premier New South Wales. No i oczywiście najważniejsza – Julia Gillard, pierwsza kobieta – premier rządu federalnego Australii. Co ciekawe, wszystkie kobiety które zrobiły karierę w polityce są członkiniami Partii Pracy, czyli partii centro-lewicowej. Trzeba przyznać z pozycji męskiego szowinizmu, że większość tych pań to bardzo atrakcyjne kobiety.

Tak naprawdę to Australią rządzą same kobiety, żyjemy w kraju matriarchatu. Najważniejsze osoby w kraju to wielka trójca dam, czyli królowa Elzbieta II, Gubernator Australii Quentin Bryce i wspomniana już premier Australii.

Można by jeszcze wymieniać ważne przedstawicielki płci pięknej jak na przykład: Lord Mayor miasta Sydney pani Clover Moore, czy Lord Mayor z Perth, pani Lisa Scaffidi, że przytoczę liderki wielkich australijskich aglomeracji. Ale i na szczeblu regionów mamy całą masę kobiet radnych, działaczek dzielnicowych. I to tak spodobało się Maggi. Przyznała mi, że bardzo by chciała na początek zostać radną, a może i członkinią parlamentu. Pierwsze co chciałaby wprowadzić, to nadać rangę Świętu Kobiet w tym kraju podobną, jaką cieszyło się ono za czasów PRL-u. Ma też parę innych niecodziennych pomysłów. Ale cóż dzisiaj jest niezwykłościa, wszystko się przyjmuje. Powiedziała mi też, że najbardziej pasowałby jej tytuł Lord Mayor jakiegoś niewielkiego miasteczka. Trochę mi ten lord nie pasuje do Maggi, ale majorem to ona była zawsze w domu. Zenowi przypadała zwykle rola adiutanta w randze kaprala. Pod sobą miał tylko psa, kota i papugę.

Krzysztof Deja

A w kąciku ze zdjęciami dzisiaj proponuję klimaty plażowe bo u nas ciągle lato trzyma. Pejzaże nie tylko z okolic Adelaidy.
wp7.JPG

Plaża w Apollo Bay
moonta1.JPG

Plaża w Moonta Bay
IMGP4201.JPG

Południowe dzielnice Adelaidy
semaphore1.JPG

Centralne plaże Adelajdy
moonta2.JPG

Zachód słońca w Moonta Bay
w18.JPG

Plaża w Apollo Bay
w44.JPG

Wybrzeże w Robe
w30.JPG

Wybrzeże przy Port Campbell

 

 

 

Komentarze

Autor

Krzysztof Deja

Krzysztof DejaKrzysztof Deja mieszka w Adelaide od ponad 30 lat. Jego Dzienniki Poranne i felietony pisane są właśnie z tej "australijskiej perspektywy". W portalu zaczęliśmy je publikować w sierpniu 2003. Z zawodu inżynier, projektujący pojazdy pancerne i inne środki transportu. Z zamiłowania zajmuje się literaturą. Pisuje dla polonijnej prasy. Wiele jego wierszy zostało nagrodzonych. Jest również autorem opowiadań oraz powieści pt. "W kolejce do raju", traktującej o przygodach w trakcie emigracji z Polski.   Więcej jego utworów można znaleźć pod adresem www.australink.pl/krzysztof   http://www.youtube.com/watch?v=vYArdV1Bnoc http://www.youtube.com/watch?v=x-uQbTeD3aA Więcej artykułów tego autora