Reklama-EduAu

Artykuły Archiwalne

Dlaczego o Australi mówi się „Kraina Oz”?

Autor: Stan Guzinski 4 grudnia 2002

 

Wynika to chyba z pewnego upodobania Australijczykow do zdrobnien i uproszczen pisowni.

Na przyklad: zamiast husband mowia hubby, zamiast cigarette mowia ciggy, zamiast football mowia footy, zamiast delikatessen (taki maly sklep spozywczy) mowia deli, i tak dalej.

Na siebie zamiast Australians mowia Aussie, co wymawia sie Ozi. A poniewaz wymawia sie Ozi, to dlaczego tak nie pisac? Czesto tu spotkasz Ezi zamiast Easy, Wot zamiast What i inne takie żarciki.

Podczas Olimpiady kibice krzyczeli „Ozi, Ozi, Ozi, go, go, go!!”

Tak wiec zamiast Australians sa Ozi, a zamiast Australia po prostu Oz. Zreszta Australia wymawia sie tu z bardzo wyraznym O na poczatku slowa – Ostralia.

Trzeba tylko jeszcze dodac slowo „kraina”, aby brzmialo ciekawie i tajemniczo (jak w bajce o Dorotce i jej przyjaciolach) – stad Kraina Oz. Zresztą, wydaje mi sie, ze autor tej bajki mial wlasnie Australie na mysli, jako kraju do ktorego tajfun przyniosl bohaterke. Wiele pasuje.

Mysle, ze jest w tym tez troche australijskiego auto-marketingu.

Komentarze

Autor

Stan Guzinski

Stan GuzinskiStan pisze o Australii od 2001 roku, początkowo na stronce Australia - Życie Biznes Emigracja, a obecnie w portalu AustraLink.pl - Przegląd Australijski, którego jest założycielem i współprowadzącym. Absolwent Politechniki Gdańskiej, związany z gospodarką morską. Ciekawość świata sprawiła, że od roku 1996 mieszka w Krainie Oz. Obecnie pracuje jako oficjalny Reprezentant australijskich szkół angielskiego, college'ów zawodowych i wyższych uczelni. Pomaga w wyborze kursów i studiów, oraz w całej procedurze zapisu do australijskich szkół i uczelni i w organizacji wyjazdu do Australii. Zobacz: www.EduAu.pl Zajrzyj na fejsbuka Stana Więcej artykułów tego autora