Reklama-EduAu

Artykuły Archiwalne

Ceny nieruchomości w różnych miastach Australii

Autor: Stan Guzinski 16 marca 2015

Adelajdzka gazeta wydrukowała niedawno uproszczoną analizę australijskiego rynku nieruchomości (domów jednorodzinnych), z której wynika, że najistotniejszym czynnikiem, wpływającym na cenę domu jest jego położenie, czyli sławetne location, location, location. To nic odkrywczego, ale … konkretnie, jak dalece to położenie wpływa na ceny? To już jest ciekawa i wartościowa informacja.

dom w Australii

dom w Australii

Zróżnicowanie cen domów jednorodzinnych na przykładzie Adelaide

Arykułowi towarzyszy zdjęcie satelitarne aglomeracji adelajdzkiej. Punktem centralnym jest ścisle centrum, czyli City, czyli właściwa Adelaide. Od tego punktu rozchodzą się kręgi, ograniczające obszary odległe od City o 5 km, a następnie 10, 15, 20, 25 i w końcu o 50 km.

Dane dotyczą wszystkich transakcji, zarejestrowanych w ciągu 12 miesięcy, do Listopada 2014, czyli w przybliżeniu obejmują cały rok 2014.

Na podstawie tych statystyk wyliczono nastepujące mediany, czyli wartości środkowe (median price) cen domów, dla poszczególnych kręgow:

ODLEGŁOŚĆ od centrum Adelaide (City)

w kilometrach

CENA „PRZECIĘTNEGO” DOMU – mediana (dolary australijskie)

w tysiącach AUD

ŚREDNI TYGODNIOWY KOSZT WYNAJMU „PRZECIĘTNEGO” DOMU

w AUD / tydzień

0-5

690

450

5-10

530

390

10-15

460

370

15-20

370

340

20-25

310

290

25-50

340

310

Widać ile można zaoszczędzić, po prostu kupując (statystyczny) dom o 5 km dalej od City.

W uproszczeniu, można powiedzieć, że za to aby mieszkać w dzielnicach bliskich miasta (do 5 km), nabywcy chętnie płacą 2 razy więcej, w porównaniu z cenami domów położonych w odległości większej niż 15 km od City. Są to oczywiście wartości statystyczne i dotyczą sprzedaży standardowego, przeciętnego domu, w całym roku 2014. W aglomeracji adelajdzkiej jest wiele dzielnic dalszych, ale bardzo atrakcyjnych i wysoko wycenianych przez nabywców.

Jak wyglądają ceny nieruchomości w Sydney i Melbourne?

Za pieniądze wydane w Adelaide na statystyczny dom w najbliższym sąsiedztwie miasta (okolo 690 tys AUD), w Melbourne nie można kupić nic położonego bliżej niż 15 km od centrum, a w Sydney domy w takiej cenie są na obszarze odległym o 25-50 km od City.

Jeśli w największych australijskich aglomeracjach chciałbyś mieszkać w promieniu do 5 km od ścisłego centrum, to na statystyczny dom trzeba wydać:

– 1 milion AUD w Melbourne

– 1.7 miliona AUD w Sydney

Brisbane i Perth cenowo są gdzieś pomiędzy Adelaide, a Melbourne.

Komentarze

Autor

Stan Guzinski

Stan GuzinskiStan pisze o Australii od 2001 roku, początkowo na stronce Australia - Życie Biznes Emigracja, a obecnie w portalu AustraLink.pl - Przegląd Australijski, którego jest założycielem i współprowadzącym. Absolwent Politechniki Gdańskiej, związany z gospodarką morską. Ciekawość świata sprawiła, że od roku 1996 mieszka w Krainie Oz. Obecnie pracuje jako oficjalny Reprezentant australijskich szkół angielskiego, college'ów zawodowych i wyższych uczelni. Pomaga w wyborze kursów i studiów, oraz w całej procedurze zapisu do australijskich szkół i uczelni i w organizacji wyjazdu do Australii. Zobacz: www.EduAu.pl Zajrzyj na fejsbuka Stana Więcej artykułów tego autora