Reklama-EduAu

Artykuły Archiwalne

Australia świętuje Boże Narodzenie i … wakacje letnie

Autor: Stan Guzinski 24 grudnia 2015

Artykulik ciepły, świąteczny ;o) … , ale nawiązujący też do problematyki uniwersalnej, czyli spoleczeństwa wielokulturowego, religii, czy tolerancji. Jak to jest w Australii?

I znów zbliża się Boże Narodzenie. Australijskie miasta toną w promieniach letniego slońca, ale świąteczna symbolika jest taka sama jak w krajach, w których w grudniu panuje snieżna zima (albo przynajmniej panować powinna). Choinki, sanie, renifery … Australijczycy dekorują swoje domy kolorowymi światełkami, uformowanymi w różne bożo-narodzeniowe wzory. Za najlepszą kompozycję można nawet uzyskać nagrodę w konkursie.

Australia - dekoracja świąteczna - foto Stan Guzinski

Australia – dekoracja świąteczna – foto Stan Guzinski

W Polsce rozpoczynają się ferie zimowe, a w Australii wszystkie dzieci, młodzież szkolna i studenci wyruszają na letnie wakacje, które będą trwały do końca stycznia (a na uczelniach do lutego, albo nawet marca). Jest to okres wzmożonego ruchu na australijskich drogach, w kurortach, hotelach, motelach i innych miejscach związanych z wakacyjnymi wyjazdami. Podróżują całe rodziny z dziećmi, często ciągnąc za sobą przyczepy kempingowe. Dzieje się tak dlatego, że wiele firm zamyka swe podwoje na 2-3 tygodnie (od Świąt licząc), a pracownicy często nie mają wyboru. Ich firmy po prostu czasowo nie funkcjonują. Biorą więc urlopy i ruszają w drogę. Miasta pustoszeją i na jakiś czas znikają w nich korki.

W dzielnicy w której mieszkam, w tym okresie organizowanych jest wiele różnorakich wydarzeń, z choinka i gwiazdorem w tle. Ponieważ jest to zwyczajna, typowa dzielnica, jakich wiele w australijskich miastach, domyślam się, że takich imprez, jest w całym kraju tysiące, albo dziesiątki tysięcy. Dlaczego o tym pisze? Dlatego, że to jest cześć codziennego życia w Australii, a właśnie to szare codzienne bytowanie bardzo interesuje czytelników naszego portalu, szczególnie tych mieszkajacych poza Down Under (czyli mieszkających w Up Over?).

Co kwartał, do skrzynki listowej każdego mieszkańca Campbelltown (gmina w aglomeracji Adelaide, obejmujaca szereg dzielnic) trafia kolorowa gazetka.  Zazwyczaj ją przegladam, choć nie poświęcam na to zbyt wiele czasu – ot takie zwyczajne newsy, bardzo lokalne. W dobie internetu, ty też możesz ją sobie przejrzeć – nazywa sie Outlook. Tym razem zwróciłem jednak uwagę na kilka ciekawostek, na przykład na to, że do łask wróciło słowo Christmas. Pamiętam, kilkanaście lat temu (wtedy, kiedy jeszcze wysyłało się kartki świąteczne), nie mogłem znaleźć w Adelaide kartek z napisem Christmas. Wszędzie były jakieś „Season’s Greetings„. Słowo Chrismas zniknęło z przestrzeni publicznej, z miejsc pracy, zapewne na skutek nadgorliwości spowodowanej polityczną poprawnością. Były to moje pierwsze lata w Australii i … wszystko mi sie tu podobalo … więc przyzwyczaiłem się też do Season’s Greetings, choć wewnętrznie nie czułem się z tym naturalnie. Nawet pamiętam, jak popełniając swego rodzaju polityczny nietakt, kolegom w biurze składałem życzenia Merry Christmas. Odpowiadali tak samo.

Jako człowiek z Polski, czyli kraju jednorodnego narodowo i religijnie, starałem się zrozumieć intencje przyświecające organizatorom życia publicznego w państwie tak wielo-etnicznym i wielo-wyznaniowym, jak Australia. Chodziło o to, aby broń Boże, nikogo nie urazić. A dzis proszę, nasze dzielnicowe (i zapewne nadal poprawne politycznie) pisemko, pisze na okładce: „Campbelltown Celebrates Christmas„. I bardzo dobrze !!

Australijska polityka wielokulturowości (multikulturalizmu) na pewno dobrze zdaje egzamin. Ludzie z różnych kultur żyją obok siebie, na jednej ulicy, posyłają dzieci do tych samych szkół, siedzą w pracy biurko w biurko. Nie przypominam sobie ani jednego incydentu na tle etnicznym, czy religijnym, choć z gazet wiadomo, ze takie bywają. Ba, mamy nawet swoich własnych jihadystów, ale na szczęście są to tylko jednostki.

W naszej dzielnicy też mieszkają ludzie różnego pochodzenia, reprezentujący różne religie, lecz ten numer Outlook’a poświęcony jest Świętom – Christmas, więc np. na stronie 10 można przeczytać coś w rodzaju ogłoszeń parafialnych, … dotyczących kościołów i zgromadzeń różnych chrzescijańskich wyznań (czyli tych, którzy obchodzą Boże Narodzenie). I znów, jest to kolejny prosty i naturalny przykład pięknego funkcjonowania społeczeństwa wielokulturowego i wielowyznaniowego w Australii. Na stronie 10, można przeczytać gdzie, kiedy i o której godzinie odprawiane sa msze (piszą też w jakim języku), gdzie można pośpiewać wspólnie kolędy, posłuchać bożo-narodzeniowej muzyki, spotkać się na parafialnym grillu (zwanym tu barbeque, czyli BBQ). wieczorami posłuchać kolęd i opowieści przy świecach. Wszyscy mile widziani – Celebrating Christmas Together (jak piszą w jednym z zaproszeń). Pogoda bardzo sprzyja świątecznym aktywnościom. Ciepło i dni najdłuższe.

W kolejności alfabetycznej wymieniono świąteczne wydarzenia organizowane przez następujace kościoły i zgromadzenia: Anglican, Assembly of God, Baptist, Catholic, Christian Reformed, Church of Christ, Greek Orthodox, Lutheran, Non-Denominational, Uniting. Jak na jedną, średniej wielkości gminę, to duża różnorodność. Trzeba pamiętać, że z racji charakteru święta, nie uwzgledniono tu innych religii.

Wszystkim Czytelnikom składamy najlepsze życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia ;o)

Do wigilijnego stołu zasiądziemy przy świetle dziennym (nie czekając na pierwszą gwiazdkę) i o 10 godzin wcześniej niż w Polsce. Za oknem bedzie okolo 30 stopni …

Podobne tematy poruszalismy juz w naszym portalu wielokrotnie. Przeczytaj:

o wielo-kulturowosci Australii

o religiach w Australii

 

Komentarze

Autor

Stan Guzinski

Stan GuzinskiStan pisze o Australii od 2001 roku, początkowo na stronce Australia - Życie Biznes Emigracja, a obecnie w portalu AustraLink.pl - Przegląd Australijski, którego jest założycielem i współprowadzącym. Absolwent Politechniki Gdańskiej, związany z gospodarką morską. Ciekawość świata sprawiła, że od roku 1996 mieszka w Krainie Oz. Obecnie pracuje jako oficjalny Reprezentant australijskich szkół angielskiego, college'ów zawodowych i wyższych uczelni. Pomaga w wyborze kursów i studiów, oraz w całej procedurze zapisu do australijskich szkół i uczelni i w organizacji wyjazdu do Australii. Zobacz: www.EduAu.pl Zajrzyj na fejsbuka Stana Więcej artykułów tego autora