Reklama-EduAu

Artykuły Archiwalne

Z Adelajdy na Półwysep Eyre – miasto milionerów i okolice

Autor: Joanna Stachowiak 6 lutego 2014

 

Eyre Peninsula, Port Lincoln, Coffin Bay & Mount Dutton Bay

Położony 300 km na północ od Adelajdy Półwysep Eyre (Eyre Peninsula) jest urokliwy. Zaskakuje przyrodą i wachlarzem rozmaitych aktywności i atrakcji, które nie są dostępne nigdzie indziej na świecie. Największym miastem półwyspu jest położony na zachód od Adelajdy (przez Zatokę Św. Wincentego i Zatokę Spencera) Port Lincoln. Czternastotysięczne miasto jest prężnym ośrodkiem przemysłu rybołówczego oraz popularnym kierunkiem turystycznym.

To właśnie w Port Lincoln mieszka najwięcej milionerów per capita w Australii. Jest to związane z dochodowym biznesem połowu i hodowli tuńczyka, a także innych owoców morza. Przemysł „tuńczykowy”, przynoszący miastu ponad 200 milionow dochodu rocznie, daje zatrudnienie dla niemal 2000 mieszkańców. Obecnie popularne są hodowle tuńczyka (tuna ranching), polegające na odławianiu młodych ryb (w szczególności Southern Bluefin Tuna w rejonie Great Australian Bight) w celu ich odholowania do farm mieszczacych sie przy Port Lincoln, gdzie ryby sa odkarmiane.

Pot Lincoln przystań- fot. Joanna Stachowiak

Przystań jachtowa w Port Lincoln, fot. Joanna Stachowiak

Warto udać się do Port Lincoln zwłaszcza w czasie długiego letniego weekendu styczniowego (zahaczającego o Australia Day – Dzień Australii), gdyż to właśnie w tym czasie od ponad pięćdziesięciu lat odbywa się tam Festiwal Tunarama, który jest najbardziej popularną rozrywką w tym regionie. Biorą w nim udział ludzie w różnym wieku, jednak najwięcej radości mają dzieci, które korzystają ze specjalnie ustawionego na czas festiwalu wesołego miasteczka i wielu atrakcji. Uczestnicy festiwalu mają okazję brać udział w licznych konkursach i zawodach.

Do najciekawszych należy rzucanie na odległość tuńczyka, kingfish czy krewetki, konkurs obierania krewetek czy konkurs na najciekawiej przystrojoną łódź, a także liczne zawody sportowe, jak bieg uliczny czy pływanie długodystansowe. Główną ideą przyświecającą organizacji tegoż festiwalu jest celebracja i promocja hodowli tuńczyka, z której słynie Port Lincoln. Festiwal jest organizowany dzięki dotacjom przedsiębiorstw, sponsorów, organizacji turystycznych i lokalnych urzędów i jest najdłuższym festiwalem rozrywkowym w Południowej Australii.

Historia zawodów rzucania tuńczyka na odległość (The Tuna Toss)

W 1979r. organizatorzy Festiwalu Tunarama, zadecydowali, że festiwal potrzebuje czegoś unikalnego, co identyfikowałoby się z popularnym w Port Lincoln przemysłem połowu tuńczyka i jednocześnie stałoby się interesującym spektaklem dla uczestników festiwalu, mogącym wziąć w nim czynny udział, dobrze się przy tym bawiąc. Wśród wielu pomysłów zwyciężył tuna toss, świetnie wpisujacy się w cel przyświecający festiwalowi, którym jest celebracja przemysłu od którego festiwal się wywodzi.

Rozładowanie łodzi przypływających do portu było w przeszłości żmudnym i ciężkim zadaniem. Mężczyźni stojąc na pokładzie łodzi, rzucali tuńczyka (te sztuki, które były małych rozmiarów, bowiem tuńczyk może osiągać rozmiar nawet do 4 metrów i 700kg wagi) do ciężarówek.

Wielu mężczyzn w dawnych czasach ustawiało sie w kolejce do pracy przy rozładowywaniu łodzi, szukając dodatkowego zarobku, a odległość na jaką udało się rzucić rybę była swoistym testem umiejętności przydatnych w tego typu pracy. Należało rzucić rybę jak najdalej, lub co najmniej tak daleko jak było to wymagane w danym dniu, co zależało od fali i rodzaju ciężarówki.

Poniewaz Festiwal odbywał się w czasie największego połowu ryb, było rzeczą naturalną do rozważenia przez organizatorow, czy tuna toss ma stać się jednym z konkursów festiwalowych. By przyciągnąć turystów oraz innych zainteresowanych do Port Lincoln i by umożliwić im doświadczenie tego niecodziennego wydarzenia, postanowiono na stałe wpisać go do ram festiwalowych, co okazało się być sporym sukcesem, przyczyniło się bowiem do popularyzacji Port Lincoln w Australii.

Chociaż ryby które wykorzystywano w konkursie nie byly przeznaczone do konsumpcji przez ludzi czy zwierzęta, parę lat temu zastąpiono je gumowymi odpowiednikami. W finale konkursu nadal jednak wykorzystuje się prawdziwe ryby. Ludzie, którzy rozpoczęli tę tradycję, wciąż śledzą konkurs rzucania tuńczyka. Mimo że przemysł zmienia się wraz z technologią i wymaganiami rynku, to jednak wydarzenie festiwalowe w Port Lincoln czci wszystkich ludzi, którzy włożyli wkład w rozwój rybołówstwa na Półkuli Południowej.

Innym popularnym wydarzeniem odbywającym się w Port Lincoln jest największy rejs żeglarski w Południowej Australii, którego trasa przebiega z Adelajdy właśnie do Port Lincoln. Odbywa się on zazwyczaj na początku lutego. Niedługo po nim organizowane są tygodniowe regaty w Port Lincoln – www.lincolnweek.com.au. Mimo że rejs jest dość wymagający i konkurencyjny, to zarówno rejs jak i regaty szczycą się, poza renomą, także zrelaksowaną atmosferą. W tym roku (2014) rejs odbył się 4 lutego i przyciągnął kilka pierwszorzędnych lodzi z Południowej Australii i innych stanów.

Pot Lincoln - fot. Joanna Stachowiak

Port Lincoln – Boston Bay, fot. Joanna Stachowiak

Będąc w Port Lincoln warto zwrócić uwagę na oferowane tu morskie wyprawy łodzią w celu pływania z lwami morskimi, rekinami, czy z tuńczykami. Są to zazwyczaj jednodniowe rejsy wyruszające z Port Lincoln wcześnie rano.

Dla przykładu pływanie z lwami morskimi jest wycieczką półdniową. Wyrusza się o godzinie 8.00 rano z Boston Bay, by o 10.00 już pływać z tymi niezwykle przyjaznymi stworzeniami w pobliżu Hopkins Island lub Blyth Island

Lwy morskie są rzadkością. Obecnie jest ich zaledwie 12,000 na świecie. Żyją one tylko w południowych i zachodnich wodach Australii. Od 1972r. znajdują się pod ochroną. Hopkins Island znajduje się na terenie Memory Cove Wilderness Protection, Blyth Island natomiast jest częścią Sir Joseph Banks Group Conservation Park.

Wokół Port Lincoln znajdują się malownicze parki narodowe – Coffin Bay National Park i Lincoln National Park.

sea lions  - fot. Joanna Stachowiak

Lwy morskie na Hopkins Island, fot. Joanna Stachowiak

Coffin Bay National Park – Park Narodowy

Coffin Bay znajduje się 45 km na północny zachód od Port Lincoln. Zatoka została odkryta przez Matthew Flindersa w 1802 roku i nazwana na cześć jego przyjaciela Sir Isaaca Coffina. Jej położenie wśród parków narodowych, gdzie można podziwiać, poza niepowtarzalnymi widokami, również ptaki, zwierzęta i dziką roślinność czyni ją interesującym kierunkiem turystycznym, rajem dla miłośników przyrody, relaksu i aktywnego wypoczynku na łonie natury. Jest to doskonałe miejsce dla spędzenia rodzinnych wakacji. Czyste, szerokie plaże, klify, dzikie zakątki, sprzyjają między innymi takim aktywnościom jak łowienie ryb, żeglarstwo, kajakarstwo, pływanie, nurkowanie, surfing, narty wodne, windsurfing, a także piesze wędrówki.

W Parku Narodowym Coffin Bay znajduje się wiele urokliwych szlaków spacerowych, gwarantujących możliwość zobaczenia pięknych przybrzeżnych krajobrazów, a także rzadkich ptaków takich jak rybołowy, orły, czy siewki. W okresie od maja do października istnieje szansa zabaczenia wielorybów (southern right whales) w wodach zatoki. Wieloryby wędrują z wód Antarktyki do cieplejszych rejonów Południowej Australii na czas godów i opieki nad potomstwem, po to by wrócić na południe na wiosnę.

Najpopularniejszymi miejscami łowienia ryb są Seven Mile Beach, Black Springs, Sensation Beach i Almonta Beach.

Północne wybrzeże półwyspu, dzięki występującym tam licznym zatokom gwarantujacym spokojną taflę wody, stwarza doskonałe warunki dla sportów wodnych, a w szczególności dla pływania kajakiem. W Coffin Bay znajdują się liczne punkty widokowe i obserwacyjne gwarantujące spektakularne widoki na wybrzeże, wyspy i przybrzeżne skaliste rafy: Templetonia Lookout, Golden Island Lookout, Point Avoid i kilka innych ktore mozna spotkac podrozujac wzdluz wybrzeza Avoid Bay.

Przydatne linki:

www.environment.sa.gov.au/parks/Find_a_park/Browse_by_region/Eyre_Peninsula/Coffin_Bay_National_Park

www.coffinbay.net/attractions/nat_parks.htm

www.nationalparkguide.com.au/south-australia/coffin-bay-national-park/

Lincoln National Park

Park Narodowy w Port Lincoln położony jest 13 km na południowy-wschód od Port Lincoln. Może on poszczycić się jedną z najbardziej malowniczych lini brzegowych w Południowej Australii. Można tu podziwiać wydmy piaskowe Sleaford-Wanna, liczne wyspy i przepiękne tereny znajdującej sie pod ochroną Memory Cove Wilderness Protection Area.

Z uroków i atrakcji Parku Narodowego Port Lincoln można korzystać na wiele sposobów. Do najbardziej popularnych aktywności należą łowienie ryb (doskonale miejsca do połowu łososia), sporty wodne, pływanie, plażowanie, obserwacja ptaków, spacery, bushwalking i camping.

Park stanowi naturalne środowisko żyjących tu wielu gatunków ptaków (ponad 123 gatunków), a także delfinów, australijskich lwów morskich i nowozelandzkich fok, które odpoczywają na rozgrzanym słońcem wybrzeżu po długich poszukiwaniach pożywienia w oceanie, czy też wielorybów, które czasem można tu również spotkać.

Przydatne linki:

Bushwalking in Lincoln National Park (465kb pdf)

Memory Cove brochure (287kb pdf)

Parks Guide – Eyre Peninsula (1.01mb pdf)

Mount Dutton Bay

Wybierając się do Port Lincoln lub Coffin Bay byłoby błędem nie zwiedzenie położonej nieopodal Mount Dutton Bay. Jest to raj dla tych, którzy zdecydują swoje wakacje spędzić w zaciszu, zupełnym odizolowaniu od codziennego zgiełku i hałasu, a do tego w przepięknej, nadmorskiej, dzikiej scenerii, gdzie pasmo  Marble Ranges dochodzi do spokojnej tafli zatoki. Zatoka położona jest nieco na północ od Parku Narodowego Coffin Bay. Podobnie jak wyżej opisane regiony, jest to doskonałe miejsce dla uprawiania sportów wodnych. Mount Dutton jest jednak miejscem znacznie bardziej odosobnionym i cichym, co nie znaczy że wakacje tu spędzone okazałyby się nudne.

Mount Dutton Bay - fot. Joanna Stachowiak

Zatoka Mount Dutton o zachodzie słońca, fot. Joanna Stachowiak

Podróż do Port Lincoln

Samochód

Podróż samochodem z Adelajdy do Port Lincoln to zaledwie 650 km, czyli niedaleko biorąc pod uwagę australijskie odległości. Wiedzie ona na północ, do Port Augusta przez Port Pirie, a następnie na południe półwyspu Eyrego przez Whyalla aż na sam koniec półwyspu. Planując podróż do Port Lincoln samochodem warto przygotować zapas wody i upewnić się, że ma się wystarczającą ilość paliwa. Stacje serwisowe są bowiem nieliczne na tej trasie.

Prom

Można uprzyjemnić sobie podróż, korzystając z promu łączącego Lucky Bay i Wallaroo: www.seasa.com.au . Na promie znajduje się klimatyzowana kawiarnia i wygodne fotele ze stolikami, gdzie można zrelaksować się przed dalszą podróżą. Dodatkowym atutem jest możliwość zabrania na prom psa czy kota. Zwierzęta muszą jednak pozostać w zewnętrznej części promu (nie w kawiarni). Podróż promem z Lucky Bay do Wallaroo trwa 2 godziny.

Lucky Bay - fot. Joanna Stachowiak

Lucky Bay, fot. Joanna Stachowiak

Wallaroo - fot. Joanna Stachowiak

Wallaroo z perspektywy promu, fot. Joanna Stachowiak

Samolot

Najwygodniejszym środkiem transportu jest samolot. Z Adelajdy samoloty latają do Port Lincoln średnio 10 razy na dobę. Mimo iż loty nie są tanie, to jednak znacznie skracają czas podróży. Lot trwa zaledwie 45minut, co w porównaniu z minimum 6 godzinami jazdy samochodem (bez względu na to, czy odcinek między Wallaroo a Lucky Bay przepłynie się promem) jest dużą oszczędnością czasu. Na miejscu można wypożyczyć samochód, by móc swobodnie poruszać sie po okolicy.

PRZECZYTAJ TEŻ:  Stan Guzinski, Na ryby! … na Półwysep Eyre

Komentarze

Autor

Joanna Stachowiak

Joanna StachowiakJoanna Stachowiak mieszka w Australii od 2010 roku. Jest absolwentka Wydziału Ekonomiczno - Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Pracuje jako księgowa. Jej główne zainteresowania to handel międzynarodowy, ekonomia, finanse, rozliczenia międzynarodowe. Uwielbia aktywnie spędzać czas pływając, biegając (maraton), chodząc po górach ( zdobyła m.in. najwyższy szczyt Australii - Gorę Kościuszki), biorąc udział w zawodach rogaining i orienteering. Więcej artykułów tego autora