Reklama-EduAu

Artykuły Archiwalne

Z Warszawy przez Australię na Śląsk

Autor: Jurata Bogna Serafińska 25 stycznia 2010

 

W „Pamiętniku Ustrońskim” – mój wywiad z Krystyną Winecką z Australii


W połowie stycznia 2010 roku dostałam przesyłkę poleconą. Był w niej tom 14 „Pamiętnika Ustrońskiego”, przepięknie wydany przez Towarzystwo Miłośników Ustronia.

Szybko przekartkowałam publikację i w spisie treści znalazłam również swoje nazwisko. W tym momencie miałam błyskawiczne skojarzenie z Australią, pomimo że tytuł wskazywał na naszą polską ziemię śląską. Jednak polski Śląsk i Australię łączyła w tym szczególnym przypadku postać pisarki – Krystyny Wineckiej, z którą przeprowadziłam wywiad w marcu 2008 roku.

Krystyna Winecka (Irena Wilder) jest pisarką, dziennikarką, reporterką, autorką m.in. książek „Od Stanisławowa do Australii” oraz wydanej po angielsku „The Girl in the Check Coat”. Urodziła się w Stanisławowie, studiowała w Warszawie, pracowała w Warszawie, Moskwie i Pradze. W 1968 roku emigrowała przez Wiedeń do Australii, gdzie mieszka do dzisiaj. W ostatnich latach często odwiedza Śląsk Cieszyński. Jest od roku 1994 członkiem Towarzystwa Miłośników Ustronia.

I właśnie w wydanym obecnie kolejnym tomie „Pamiętnika Ustrońskiego” został opublikowany mój wywiad z p. Krystyną Winecką (str. 323-328).

Pragnę przytoczyć odpowiedź pani Krystyny na pytanie dlaczego na swoją drugą ojczyznę wybrała Australię.

„Na wybór Australii jako nowego kraju zamieszkania wpłynęło kilka czynników. (…) oboje z mężem postanowiliśmy znaleźć na mapie miejsce jak najbardziej oddalone od Europy i innych punktów zapalnych na świecie, gdzie moglibyśmy zapewnić spokojną i bezproblemową przyszłość naszym dzieciom. I dlatego właśnie wybraliśmy Australię. Wylądowaliśmy w Melbourne 12 października 1968 roku i tu już pozostaliśmy. Tu rozpoczął się pierwszy etap naszej 40-letniej emigracji. Wszystko było nowe i trudne – nowy język, nowi ludzie, nowa praca i nowe zwyczaje. Ale to właśnie tutaj w ciągu następnych lat mogliśmy stworzyć dla siebie i naszych dzieci nową egzystencję. Nasze córki tu założyły własne rodziny i tu urodziły się nasze wnuki, przed którymi świat stoi otworem. Australia i Melbourne spełniły wszystkie nasze oczekiwania, toteż nigdy nie żałowaliśmy naszej decyzji.”

„Pamiętnik Ustroński” stanowi grubą ponad 400 stronicową książkę. Zawiera Szkic Monograficzny Bożeny Kubień (1888-2009). Są w nim materiały dotyczące historii, tradycji i działalności osób pracujących teraz i w przeszłości w Towarzystwie Upiększania Ustronia i Towarzystwa Miłośników Ustronia. Poza tym jest też historia ustrońskich firm komunalnych Alojzego Sikory i Jana Sztefeka, historia szkoły podstawowej nr 3 spisana przez Leszka Szczypkę i Jolantę Kocyan, opowieść o Zespole „Czantoria” Rudolfa Krężołka i wspomnienie o Stanisławie Hadynie Anny Gunnar.

To doprawdy wspaniałe, że w obecnej dobie konsumpcji i powszechnego pośpiechu są ludzie, którzy znajdują w sobie pasję dla kultywowania tradycji swojej małej ojczyzny, jaką w tym konkretnym przypadku jest uzdrowisko usytuowane na pięknej Ziemi Cieszyńskiej w Ustroniu.

A ja dostałam tę wspaniałą publikację jakby poprzez Australię, ponieważ najpierw poznałam Panią Krystynę Winecką – jako polską pisarkę mieszkającą w Australii, a dopiero potem przeprowadzałam z nią wywiad dla „Pamiętnika Ustrońskiego”. Tak więc odbyłam jakby wirtualną podróż z Warszawy przez Australię na Śląsk do Ustronia.


Jurata Bogna Serafińska

Pamiętnik Ustroński tom 14,Towarzystwo Miłośników Ustronia 2009, druk Offsetdruk i Media sp. z o.o. w Cieszynie, wydawnictwo zrealizowane w ramach projektu wspieranego z budżetu samorządu Województwa Śląskiego). ISSN 1643-6504

Komentarze

Autor

Jurata Bogna Serafińska

Jurata Bogna Serafińska...Po jakimś czasie okazało się, że złapałam australijskiego bakcyla. Napisałam kilka wierszy o kangurach, zrobiłam do nich ilustracje, a poza tym zaczęłam w jakiś instynktowny sposób odnajdywać osoby związane z Australią. To byli polscy pisarze, poeci, malarze… Więcej artykułów tego autora