Reklama-EduAu

Artykuły Archiwalne

Przemysław w Australii

Autor: Stan Guzinski 4 sierpnia 2006

Pytanie Czytelnika:

Przemek:  Wiesz czego najbardziej sie boje w Australii? Ze nikt nie bedzie umial wymowic mojego imienia i beda mnie z tego powodu unikali…:)

Czy wiesz jak brzmi imie Przemysław po australijsku?

To proste: Antoni !!

Moj syn tez ma na imie Przemyslaw. Na poczatku przedstawial sie w szkolach tak, jak wolamy na niego w domu, czyli Musio (od Przemusio). Bylo to latwe do wymowienia, choc wciaz dla australijskiego otoczenia dziwne i czasem trudne do zapamietania. Oczywiscie kumple i nauczyciele w koncu zapamietali i byl w szkole Musiem przez kilka lat.

Przechodzac do szkoly sredniej postanowil to jednak zmienic. Nie mialem nic przeciwko temu, ale zapytalem o powod takiej decyzji. Okazalo sie, ze nie ma zadnych zwiazanych z imieniem klopotow, ale po zmianie ma byc po prostu latwiej.

W nowej szkole, jako „preferred name” podal Anthony (po jednym z dziadkow, Antonim). Teraz wszyscy tak na niego wolaja, oprocz bardzo starych znajomych. W domu nadal jest Musiem. A na oficjalnych dokumentach zawsze Przemyslawem.

Preferred name wystepuje w prawie wszystkich szkolnych formularzach. Dzieki temu oprocz oficjalnych danych personalnych (tych z paszportu), kazdy ma mozliwosc podania imienia, pod ktorym chce w szkole wystepowac. Moze to miec znaczenie dla ludzi, ktorych imiona sa naprawde trudne, nawet do odczytania – np. Hindusow.

Ja (Stanisław) od lat przedstawiam sie wszystkim jako Stan, z tych samych powodow.

 

Komentarze

Autor

Stan Guzinski

Stan GuzinskiStan pisze o Australii od 2001 roku, początkowo na stronce Australia - Życie Biznes Emigracja, a obecnie w portalu AustraLink.pl - Przegląd Australijski, którego jest założycielem i współprowadzącym. Absolwent Politechniki Gdańskiej, związany z gospodarką morską. Ciekawość świata sprawiła, że od roku 1996 mieszka w Krainie Oz. Obecnie pracuje jako oficjalny Reprezentant australijskich szkół angielskiego, college'ów zawodowych i wyższych uczelni. Pomaga w wyborze kursów i studiów, oraz w całej procedurze zapisu do australijskich szkół i uczelni i w organizacji wyjazdu do Australii. Zobacz: www.EduAu.pl Zajrzyj na fejsbuka Stana Więcej artykułów tego autora