Przegląd Australijski
Image Map

Strona
główna
Australia
z oddali
Świat Tubylców
Australijskich
Wędrówki
kulinarne
Piórem,
Pędzlem i...
„Panorama”
- miesięcznik
Ostatnia aktualizacja: 29.12.2012

Australia z oddali Juraty Bogny Serafińskiej

Przegląd jest publikowany we współpracy z portalem australink.pl












Nasi Partnerzy
Panorama to miesięcznik wydawany w Adelaide

Poczytaj również










Nowości

Barwy Apeironu

Wszystkie wiersze, które znajdują się w niniejszym tomiku powstały w czasie ostatnich kilku lat moich studiów na Wydziale Filozofii Warszawskiego UKSW. Część z nich została przetłumaczona przez Olgę Lalić-Krowicką na język serbski i opublikowana, w moim tomiku poetyckim Između sna i jave wydanym w 2011r.w Serbii przez Književni klub Knjaževac. Wiersz p.t. Duma był też opublikowany 21 kwietnia 2012r. w dodatku „Kultura“ dziennika Vecerni Novosti.

„Pan Tadeusz” na Antypodach

W lekturach dla Australijczyków zawsze starałem się przedstawić historyczne i geograficzne tło eposu. W tym pomagało mi trochę podobieństwo między unią angielsko-szkocką i unią lubelską. Dużą przeszkodą jest zawsze ignorancja historii i kultury polskiej. Na ogół ludzie coś wiedzą o Puszkinie; ale Mickiewicz? Kto to?

Wystawa prac malarskich

Wystawa będzie otwarta prawdopodobnie od marca 2012 r. w Galerii „Kreska” Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Ekspozycja ma objąć prace, które artystka przekazała w ciągu ostatnich miesięcy w podarunku dla Płockiego Muzeum. We wstępie do Albumu Prac Malarskich, wydanym w Melbourne w 2008r. pt. „Danuta Michalska Scattered Pearls /Rozsypane Perły”.

Garavi Sokak

Przekartkowałam całą Antologię i sprawdziłam nazwiska poetów z Australii w poszukiwaniu polsko-brzmiących nazwisk. Znalazłam nazwiska słowiańskie ale nie polskie. Nie przytaczam ich, ponieważ antologia jest wydrukowana cyrylicą, nie mam odpowiednich liter w swojej klawiaturze, a nie chciałabym podać nazwisk z błędami. Poeci australijscy, publikujący na łamach Antologii „Garavi Sokak” pochodzą z Sydney, Goulurn i Pienriks

„Izmedu Sna i Jave”

Tomik został wydany w ramach Trzeciej Serii poetyckiej Biblioteczki „Bdenje” i zawiera wybór moich wierszy w tłumaczeniu na serbski. Kilka wierszy jest w wersji oryginalnej (po polsku). Czekałam na to Wydanie. Bardzo się cieszę, że już jest. Dziękuję wszystkim, przede wszystkim Oldze Lalić-Krowickiej i Obrenowi Ristićiowi, dzięki którym mój tomik mógł zostać wydany.

Felix Tuszyński w Płocku

Wystawa p.t. „Malarstwo Feliksa Tuszyńskiego” będzie otwarta 21 września br. w czasie uroczystości Jubileuszowych 190. rocznicy powstania Muzeum Mazowieckiego w Płocku Wystawie patronują: Bogdan Zdrojewski (Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego), Adam Struzik (Marszałek Województwa Mazowieckiego) i Andrzej Nowakowski (Prezydent Miasta Płocka).

Poezja Reginy Nachacz

Regina Nachacz mieszka w Rzeszowie. Pisze, maluje i fotografuje. Jest laureatką licznych nagród i wyróżnień w konkursach poetyckich. Sięga również po tematy australijskie. Ostatnio czytałam jej wiersz o kangurach. Może doczekamy się kangurzych bajeczek?

Po drugiej stronie sieci – po drugiej stronie globu

W kwietniu 2011r. Wydawnictwo „Miniatura” w Krakowie wydało mój nowy tomik poezji – „Po drugiej stronie sieci / On the Other side of the net”. Jest to wersja dwujęzyczna polsko-angielska Tłumaczenia na język angielski dokonał Adam Maciej Rustowski – Profesor Literatury Angielskiej na Uniwersytecie w Canberze (Australia).

Między wersami, zwrotkami

Bardzo łatwo jest odłożyć książkę na półkę, przypisując jej powierzchowność, brak głębi. Poezja Eleonory Sekler zawarta w tomie Ciało motyla jest przykładem na to, że taką wpadkę czytelnik może zaliczyć. W tej twórczości nie chodzi o zaliczanie wpadek, ale o te kilka słów, które poetka ukrywa między wersami...

„Ciało Motyla”

Tomik jest refleksyjny – podróże w czasie, sens życia, radość, smutek, tęsknota za utraconą Ojczyzną, przemijanie, miłość, wizje zagłady z czasów wojny… to niektóre z przewijających się tematów. A jednocześnie między nimi odnajdujemy też kilka wierszy pełnych humoru i radości życia. „Ciało Motyla” – ten tytuł sam w sobie kryje tajemnice delikatności, kruchości, a jednocześnie fantazji i siły do wysokich lotów.

Wielki powrót kota Filemona

No i jest już nowa książeczka, a nawet nie jedna, a cztery. Cztery na razie, bo to dopiero początek nowej serii o przygodach naszego ulubionego bohatera dawnych telewizyjnych Dobranocek. Chodzi oczywiście o białego kota Filemona. Piękne kolory, papier dobrej jakości, duży wyraźny druk, kolorowa twarda gruba okładka, wielkość 22 x 23 cm.

W setną rocznicę urodzin Marii Antoniny Bonieckiej

Pisała reportaże, felietony. Przede wszystkim jednak była prozaikiem, pisała powieści. Jeszcze przed wojną opublikowała kilka prac z dziedziny psychologii. Fascynowały ją zmiany które pod wpływem środowiska, zachodzą w dojrzewającym człowieku. W 1950 roku wydała niewielką książkę pt. „Nad Wielkim Zalewem”.

„Fragmented”

W Galerii Sztuk Pięknych w Warszawie przy ul. Obrońców 12/1b miał miejsce wernisaż wystawy malarstwa Joanny Eugenii Majchrowskiej z Adelajdy. Tytuł ekspozycji – „Fragmented” nawiązywał swoim tytułem do fragmentów naszego życia, które utrwalają się w pamięci jako obrazy.

Wernisaż Joanny Smoli i... kangur spod Rzeszowa

W Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej, w saloniku artystycznym, prowadzonym przez poetę Jana Tulika miał miejsce wernisaż Joanny Smoli, absolwentki Instytutu Sztuk Pięknych w Rzeszowie. Joanna Smola zajmuje się rysunkiem, rzeźbą, ilustratorstwem, krawiectwem artystycznym, kostiumologią, plakatem i reklamą wizualną.

Almanach pokonkursowy „O Pióro Magazynu „Świat Pl”

Informacje dla laureatów i uczestników Konkursu. W Wydawnictwie „Miniatura” w Krakowie został wydany Almanach Pokonkursowy, będący pokłosiem Konkursu Poetyckiego „O pióro Magazynu „Świat PL” (pod hasłem „Wiosna 2010”), w opracowaniu Juraty Bogny Serafińskiej i Doroty Szumilas.

Australia w polskiej TV

W TV4 można obejrzeć francuski dokumentalny serial przyrodniczy (1999) z cyklu „Nieposkromiona Australia”, a także australijski serial kryminalny (2009) „Gliniarze z Melbourne”. Serial przyrodniczy jest poświęcony dzikiej faunie Australii, której gatunki należą do najbardziej niezwykłych na świecie...

Otto Windholz, czyli „Kangur z Ustronia”

... nakładem Galerii „Na Gojach”, pod patronatem Muzeum Ustrońskiego wydrukowano w Cieszynie (Drukarnia „Offsetdruk i Media”) kolejną książkę p. Krystyny pod tytułem „Kangur z Ustronia”. Książka jest jakby kontynuacją poprzedniej (co podkreśla też szata graficzna), ale nie do końca, ponieważ poświęcona jest sadze rodu Windholców czyli rodowi męża pani Krystyny. Prawdopodobnie aby podkreślić tę sprawę, autorka podaje tym razem swoje pełne nazwisko – Krystyna Winecka-Windholz.

„Spowiedź” Juraty Bogny Serafińskiej

Nie wszystko ułożyło się tak, jak tego pragnęłam Przepadło to nieuchwytne, romantyczne coś. Może w ogóle nie istniało? Nie będę się już nad tym zastanawiać. Ze spraw realnych nie udało mi się po raz n-ty dostać stypendium z Ministerstwa, ani wygrać laptopa w konkursie. Nie znalazłam sposobu na to aby zarabiać piórem ani też czasu i odpowiedniego nastroju dla uporządkowania materiałów do mojej następnej powieści.

Z Warszawy przez Australię na Śląsk

W połowie stycznia 2010 roku dostałam przesyłkę poleconą. Był w niej tom 14 „Pamiętnika Ustrońskiego”, przepięknie wydany przez Towarzystwo Miłośników Ustronia. Szybko przekartkowałam publikację i w spisie treści znalazłam również swoje nazwisko. W tym momencie miałam błyskawiczne skojarzenie z Australią, pomimo że tytuł wskazywał na naszą polską ziemię śląską. Jednak polski Śląsk i Australię łączyła w tym szczególnym przypadku postać pisarki, Krystyny Wineckiej...

O smutku w poezji i o Australii

Australią interesuję się po linii rodziny. Dalszej rodziny, chociaż o tyle bliskiej, że Barbara Szatsznajder jest córką mojego śp. ojca chrzestnego. Wyemigrowała do Australii w latach 70-tych XX w. Jej mąż nostryfikował dyplom Akademii Medycznej, co dało mu możliwość w pracy w zawodzie lekarza. Obecnie mają dwie dorosłe córki: Lisę i Claire. Obie urodziły się już w Australii. Lisa ma także spore osiągnięcia sportowe w wioślarstwie.

Australia - nieodwzajemniona miłość

Australia od najmłodszych lat była moją nieodwzajemnioną miłością, wiem o tym kraju prawie wszystko. Mam w nim nawet sporo znajomych, z tym, że w Australii jeszcze nie byłem. Mam nadzieję, że ten drukarski chochlik będzie proroctwem spełniającym moje marzenia. A odkąd Ciebie poznałem stałem się fanem „Przeglądu Australijskiego”...

Matczyne nadzieje i marzenia

Córka wróciła zauroczona słońcem, plażami i ludźmi. Twierdzi, że Australia to kraj, gdzie człowiek stanowi najwyższą wartość. Ludzie są życzliwi i przyjaźni… Nie spieszą tak ciągle donikąd. Celebrują każdą minutę życia. Wydaje się to być najważniejszym, drugi raz nie otrzymamy go w prezencie. Pasja córki, stała się też moją. Słowo „Australia” stało mi się bardzo bliskie. Tam będzie moje dziecko. Myśli krążą wokół Sydney, Canberry i pejzaży, o których opowiada często córka.

„Meandry losu” i inne opowiadania

Szczerze przyznam się, że tematyka związana z Australią bardzo mnie fascynuje i marzeniem moim jest odwiedzić kiedyś ten wspaniały kraj o niepowtarzalnym krajobrazie i tajemniczej nie odkrytej do końca przyrodzie i faunie. Tak, jak już wspomniałem na wstępie, piszę aktualnie kryminał, choć jest dopiero w jednej trzeciej gotowy. Akcja powieści toczy się na warszawskiej Pradze.

Zadebiutować w „sZAFie”

Odkąd jesteśmy w Internecie, staliśmy się bardziej dostępni w zasadzie dla całego świata. I miło jest, gdy ktoś pisze z Węgier, Chin czy Australii, że natrafił na sZAFę lub podsyła z stamtąd materiały. Mam kilku przyjaciół z Australii, których sukcesywnie namawiam na publikacje, na współprace redaktorską. Swego czasu współpracowaliśmy z różnymi portalami polonijnymi...


Biblioteka

Copyright © Przegląd Australijski 2004-2011