Przegląd Australijski
Image Map

Strona
główna
Australia
z oddali
Świat Tubylców
Australijskich
Wędrówki
kulinarne
Piórem,
Pędzlem i...
„Panorama”
- miesięcznik
Ostatnia aktualizacja: 29.12.2012
Przegląd jest publikowany we współpracy z portalem australink.pl












Nasi Partnerzy
Panorama to miesięcznik wydawany w Adelaide

Poczytaj również










Nowości


Świat Tubylców Australijskich: Wiedeńskie Basimalie

Rok rocznie moje myśli płyną do Australii, gdzie na moment czułam się prawdziwie zadziwiona światem. Pamiętam australijskie winnice, szczególnie jedną z pszczołami pod sufitem i słodkim, doskonałym i mocnym ‘mead’. Był tam, w McLaren Vale, staruszek–Niemiec, wzruszył się, gdy zagadaliśmy w Jego ojczystym języku. Za nim, na ścianie stał kawał starej beczki z napisem: „Im Wein ist die Wahrheit” (in vino veritas), tyle że z błędami ortograficznymi. Jego wzruszeniu nie przeszkodził fakt, iż jestem Polką, zresztą pewnie nie dosłyszał akcentu. Był taki sympatyczny. Nie zapomnę tego nigdy.

Pielgrzymka do Jindabyne

Już tylko tygodnie dzielą nas od Siódmego Festiwalu Kościuszkowskiego – „K’Ozzie Fest 2013 Dream Lights” Tym razem festiwal odbędzie się w lutym, a to z niebagatelnego powodu. Głównym wydarzeniem będzie bowiem Msza św. na szczycie Mt Kosciuszko, która będzie odprawiona dokładnie w setną rocznicę Mszy św. z 23 lutego 1913 roku!

Australia z oddali: Barwy Apeironu

Wszystkie wiersze, które znajdują się w niniejszym tomiku powstały w czasie ostatnich kilku lat moich studiów na Wydziale Filozofii Warszawskiego UKSW. Część z nich została przetłumaczona przez Olgę Lalić-Krowicką na język serbski i opublikowana, w moim tomiku poetyckim Između sna i jave wydanym w 2011r.w Serbii przez Književni klub Knjaževac. Wiersz p.t. Duma był też opublikowany 21 kwietnia 2012r. w dodatku „Kultura“ dziennika Vecerni Novosti.

„Moja Emigracja. My Migration”

Na australijskim rynku wydawniczym ukazała się bardzo interesująca książka zatytułowana „Moja Emigracja. My Migration”, która dedykowana jest „wszystkim emigrantom w Australii”. To plon konkursu literackiego zorganizowanego przez portal FAVORYTA (Favoryta. com – portal dla autorów publikujących we własnym zakresie). Wzięło w nim udział 24 autorów, z których jury w składzie Andrzej Siedlecki, dr Anna Habryn, dr Ernestyna Skurjat-Kozek, Krzysztof Bajkowski i Marianna Łacek wyłoniło 21 finalistów.

Sen bardziej realny niż rzeczywistość

Wydaje mi się, że pełną odpowiedź można poznać, zrozumieć taką fascynację, dopiero gdy postawi się stopę na tym lądzie i doświadczy się na własnej skórze magii Australii. To wciąż przede mną, więc moja fascynacja jest na razie czysto teoretyczna. Mam nadzieję, że kiedyś przekuję ją na fascynację sprawdzoną empirycznie.
Pisze Diana Chmiel.

Pofestiwalowe plotki i zwierzenia

I znów odetchnęłam z ulgą, kiedy cała grupa Aborygenów dała się zaprosić do wspólnego zdjęcia na tle trzech flag: polskiej, aborygeńskiej i australijskiej, które z braku miejsca powiesiliśmy na płocie, wręcz na kolczastym drucie. Kroczenie ścieżką między kulturami, które się mało znają, może przypominać taniec na linie. Nic to, trzeba się wzajemnie poznawać, trzeba się uczyć. I właśnie po to są nasze festiwale.

Świat Tubylców Australijskich: Moje trzy spotkania

Osobistych spotkań z tubylcami Australii, choć mieszkam tu 62 lata, miałem niewiele. Oczywiście, na co dzień mijam ich na ulicach naszego miasta, widzę w autobusie albo czasem spotykam w kościele. Ponieważ redaktorka Świata Tubylców Australijskich, Teresa Podemska – Abt, zachęca czytelników do opisania ich własnych polsko-aborygeńskich doświadczeń, pomyślałem, że skorzystam z okazji

Świat Tubylców Australijskich: Jerzego Smolińskiego spotkania z Aborygenami

Niektórzy obywatele Australii, na ten przykład Aborygeni, uświadamiają człowiekowi fakt, że są na świecie ludzie, którzy żyją poza cywilizacją i poza zgiełkiem naszych miast. W każdym miasteczku tubylcy siedzą na ulicach i malują, jakby nie było innych zajęć tylko malowanie. Oczywiście za pieniądze, które zarabiają pewnie się utrzymują, ale kupują bardzo mało, tylko wyżywienie

Festiwal Kościuszkowski w Górach Śnieżnych

Kosciuszko Heritage zaprasza na Szósty Festiwal Kościuszkowski w Górach Śnieżnych, który odbędzie się w czasie ferii szkolnych, w sobotę 14 i niedzielę 15 kwietnia br. Patronem festiwalu jest ambasador RP w Australii, Andrzej Jaroszyński.

Literatura: Polacy w Monachium

Po II wojnie światowej Monachium stało się ważnym ośrodkiem polskim w Niemczech i o jeszcze większym znaczeniu dla Polski. Tutaj przez 40 lat nadawało codzienne polskie programy radiowe amerykańskie Radio „Wolna Europa”

„Moja Emigracja”

Przyjechaliśmy do Australii z bagażem pełnym nadziei. I nieważne, czy byliśmy emigracją polityczną, czy ekonomiczną, czy jechaliśmy za „głosem serca“, chcieliśmy poszerzać horyzonty, czy podjęliśmy naukę na tutejszym uniwersytecie - wszyscy wyemigrowaliśmy i często zastanawiamy się nad tym czym jest fakt naszej emigracji. Psycholodzy zajmujący się tym tematem pytają czy emigracja musi oznaczać rezygnację z unikalnych sposobów działania, odczuwania i rozumienia właściwych Polakom...

Zaproszenie do Sydney

Konsul Generalny RP w Sydney zaprasza na spotkanie z Ewą Foley, na koncert skrzypcowy Michała Buczkowskiego i na projekcję filmu „The Officer’s Wife” (reż. Piotr Uzarowicz).

Australia z oddali: „Pan Tadeusz” na Antypodach

W lekturach dla Australijczyków zawsze starałem się przedstawić historyczne i geograficzne tło eposu. W tym pomagało mi trochę podobieństwo między unią angielsko-szkocką i unią lubelską. Dużą przeszkodą jest zawsze ignorancja historii i kultury polskiej. Na ogół ludzie coś wiedzą o Puszkinie; ale Mickiewicz? Kto to?

Australia z oddali: Wystawa prac malarskich

Wystawa będzie otwarta prawdopodobnie od marca 2012 r. w Galerii „Kreska” Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Ekspozycja ma objąć prace, które artystka przekazała w ciągu ostatnich miesięcy w podarunku dla Płockiego Muzeum. We wstępie do Albumu Prac Malarskich, wydanym w Melbourne w 2008r. pt. „Danuta Michalska Scattered Pearls /Rozsypane Perły”.

Gosia Hill konsulem honorowym RP w Południowej Australii

Małgorzata (Gosia) Hill pełni funkcję konsula honorowego RP w Południowej Australii. Zastąpiła na tym stanowisku p. Dariusza Rossa. Uroczystość wręczenia nominacji przez ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej – p. Andrzeja Jaroszyńskiego odbyła się przy 64 Melbourne St, w North Adelaide. Serdecznie gratulujemy tego wyboru.

www.kresy-siberia.org

Często słychać opinie, że potomkowie Polaków rozsianych po świecie wtapiają się w swoje „obce” środowiska, nie znają języka polskiego ani rodzinnych dziejów, które swoimi korzeniami tkwią w Polsce. Fundacja Kresy-Syberia oraz Wirtualne Muzeum Kresy-Syberia przeczą takim opiniom i dają nadzieję, że nasze emigranckie losy będą skrzętnie zachowane.

Gala Piknik w Polish Hill River

Ponad 150 lat temu, w poszukiwaniu lepszego bytu, około 130 Polaków opuściło rodzinną wioskę Dąbrówkę Wielkopolską i wyruszyło w swoją podróż życia. Po miesiącach spędzonych na statku dotarli do portu. Statek nazywał się „August”, a port – Misery (obecnie Port Adelaide).

Dwa światy Michała Wrzesińskiego

Poezja przychodzi do mnie nagle i niespodziewanie. Wtedy, gdy mnie coś poruszy. Czasem w momencie, w którym zachwycam się czymś pięknym, urzekającym, niezwykłym... Innym razem bodźcem do napisania wiersza jest smutek, żal lub niepokój. Bywa i tak, że jakaś myśl nie daje mi spokoju, nie mogę zasnąć do chwili, aż wstanę, aby ją zapisać. To najczęściej nie jest jeszcze kompletny wiersz!

Recital Rafała Łuszczewskiego w Melbourne

Rafał Łuszczewski został zaproszony przez Konsulat Generalny w Sydney, który sponsorował wszystkie występy i współpracował z lokalnymi organizacjami miast, które przyjęły zaproszenie do wspólnego przygotowania trasy koncertowej pianisty. W Melbourne były to Polish Community Council of Victoria oraz The Frederic Chopin Society of Victoria

Poszukujemy żołnierzy-legionistów (2)

Udało się już odnaleźć jednego z poszukiwanych bohaterów – płk Bolesława R. Pikusę – którego syn Stefan Pikusa mieszka w Adelajdzie. Pan Stefan skontaktował się z p. Markiem Ciskiem i przekazał potrzebne informacje o swoim ojcu.

Nauru na biało-czerwono

Nauru jest zaprzeczeniem wszystkiego, co my Polacy zwykliśmy uważać za związane z pojęciem państwa. Przez wyspę wiedzie tak naprawdę jedna droga, gładka jak stół (tu akurat Polacy mogą się uczyć od Naurańczyków). To przy niej zlokalizowane są dwa hotele – jeden ekskluzywny, a drugi to rodzinny pensjonat. I tu mamy polski wątek...

Migracja i wielokulturowość

Konsul Generalny RP zaprasza: Uprzejmie informuję, że w najbliższym czasie w czterech miastach Australii odbędą się sympozja na temat migracji i wielokulturowości zorganizowane przez Ambasadę RP w Canberze...

Australia z oddali: Garavi Sokak

Przekartkowałam całą Antologię i sprawdziłam nazwiska poetów z Australii w poszukiwaniu polsko-brzmiących nazwisk. Znalazłam nazwiska słowiańskie ale nie polskie. Nie przytaczam ich, ponieważ antologia jest wydrukowana cyrylicą, nie mam odpowiednich liter w swojej klawiaturze, a nie chciałabym podać nazwisk z błędami. Poeci australijscy, publikujący na łamach Antologii „Garavi Sokak” pochodzą z Sydney, Goulurn i Pienriks

Australia z oddali: „Izmedu Sna i Jave”

Tomik został wydany w ramach Trzeciej Serii poetyckiej Biblioteczki „Bdenje” i zawiera wybór moich wierszy w tłumaczeniu na serbski. Kilka wierszy jest w wersji oryginalnej (po polsku). Czekałam na to Wydanie. Bardzo się cieszę, że już jest. Dziękuję wszystkim, przede wszystkim Oldze Lalić-Krowickiej i Obrenowi Ristićiowi, dzięki którym mój tomik mógł zostać wydany.

Biblioteka

Copyright © Przegląd Australijski 2004-2011