Przegląd Australijski
Image Map

Strona
główna
Australia
z oddali
Świat Tubylców
Australijskich
Wędrówki
kulinarne
Piórem,
Pędzlem i...
„Panorama”
- miesięcznik
Ostatnia aktualizacja: 29.12.2012

Konkurs graficzny rozstrzygnięty

Przegląd Australijski, kwiecień 2009

„Paweł Edmund Strzelecki i jego ekipa – w duchu zgodnej współpracy”


We wtorek 10 marca 2009 r. jury konkursu graficznego „Paweł Edmund Strzelecki i jego ekipa – w duchu zgodnej współpracy”w składzie: Zbigniew Bilyk, Grzegorz Dąbrowa, Wojciech Pietranik i Ernestyna Skurjat-Kozek przyznało następujące nagrody:

W kategorii dorosłych

Krystyna Burkiewicz: „Kosciuszko Spirit Over Australian Mountains” – Grand Prix

Natalia Krysiak „Sen o zmierzchu” - II nagroda

Sebastian Sawicki - Adyna, nagroda Pulsu Polonii

Adam Fiala – portret Adyny

Nagrodę Grand Prix, ufundowaną przez Konsula generalnego RP Ryszarda Sarkowicza, w wysokości jednego tysiąca dolarów, otrzymuje pani Krystyna Burkiewicz z Sydney za obraz pt „Kosciuszko Spirit over Australian Mountains”, (akryl na płótnie);

Druga nagrodę, ufundowaną przez National Kosciuszko Park, w wysokości 700 dolarów, otrzymuje pani Natalia Krysiak z Melbourne za obraz pt. „Marzenia o zmierzchu/Twilight Dreams”, (akryl na płótnie);

Trzecią nagrodę, ufundowaną przez American Friends of Kosciuszko, w wysokości 600 dolarów otrzymuje Adam Fiala z Perth za rysowaną tuszem historyjkę obrazkową pt „Odkrycie góry nazwanej Kosciuszko”;

Nagrodę specjalną „Kwiat dla Adyny”, ufundowaną przez Puls Polonii, w wysokości 500 dolarów otrzymuje Sebastian Sawicki z Perth za tryptyk „Adyna – Kosciuszko – Our Ascent”;

Specjalne wyróżnienie, nagrodę w wysokości 300 dolarów (ufundowaną przez Polonię z Zachodniej Australii) otrzymuje Piotr Słowiański z Polski (Zubki) za drukowane na płótnie (4) prace pt „Strzelecki”;

Również wyróżnienie, nagrodę w wysokości 200 dolarów, ufundowaną przez Cooma Council, otrzymuje pani Marta Karpiński z Adaminaby za obrazek akrylowy pt. „Flower for Adyna”.

W kategorii dziecięco-młodzieżowej jury przyznało następujące nagrody

Szkoła Polska w North Ryde Sydney) otrzymuje 500 dolarów za prace wykonane (in a spirit of teamwork) zespołowo: prototyp układanki (puzzle) pt. Paweł Edmund Strzelecki – polski odkrywca Góry Kościuszki oraz kolażu przedstawiającego m.in. młodego Strzeleckiego (as a boy).

Joanna Samołówka, lat 17, z Warszawy otrzymuje 200 dolarów jako „Emerging Talent” za akwarelę pt „Przewodnik wskazujący drogę”/A Guide pointing the way”

I mamy jeszcze wyróżnienia po 100 dolarów dla 6 młodych osób z Polski

Sebastian Nawara, lat 10, Szkoła Podstawowa w Ogrodzieńcu, za „gałgankowy” kolaż przedstawiający ekipę Strzeleckiego;

Szymon Gajda, lat 11, Ogrodzieniec, za wykonany kredką portret Strzeleckiego i Aborygena;

Robert Rus, lat 12, Ogrodzieniec, za akwarelę „Kwiat dla Adyny

Olgierd Jaskulski, lat 16, Liceum im Kościuszki w Koninie, za rysunek ołówkiem pt „Australijskie góry mówią o Strzeleckim”

Maria Roszak, lat 19, również Konin, za obrazek techniką mieszaną pt. „Strzelecki i jego ekipa w drodze na szczyt Góry Kościuszki”; nagroda ufundowana przez Wojciecha Pietranika;

Adam Pacek. lat 16, z Poznania za komiksową akwarelę pt. „Rezerwy żywności w buszu” (nagroda ufundowana przez Wojciecha Pietranika).

Uzasadnienie werdyktu

Oceniając pracę Krystyny Burkiewicz jury uznało, że realizuje ona najcelniej hasło konkursu; podkreśliło wysoką wartość artystyczną, ciekawą koncepcję, humor oraz wyobraźnię.

Natalia Krysiak: ciekawa wizja artystyczna, która polską Adynę umiejscowiła w australijskim krajobrazie ukazującym unikalne piękno drzew snowgums – ozdoby Snowy Mountains.

Adam Fiala zasługuje na szczególne uznanie za trud włożony w historyjkę obrazkową, za piękne połączenie rysunku, karykatury i dowcipnego tekstu.

Sebastian Sawicki – wyrazy uznania za ukazanie Strzeleckiego jako wielkiego odkrywcy, piechura i człowieka zakochanego; za wykorzystanie cytatów zasługujących na popularyzację; za ujęcie tematu za pomocą nowoczesnych technik graficznych.

Piotr Słowiański - za wykorzystanie nowych technik komputerowych w sztuce przetwarzania i za duży potencjał popularyzacyjny.

Marta Karpińska – świeżość i naturalność obrazu i za artystyczno-romantyczny aspekt Kwiatka dla Adyny.

Szkoła polska w North Ryde: jury oceniając prace indywidualne i zbiorowe podkreśla wyjątkowe zaangażowanie szkolnej wspólnoty; widać efekty wspólnej pracy uczniów i nauczycieli. Niechaj przyznana za teamwork nagroda dalej motywuje do pracy na rzecz Kozzie Fest oraz popularyzacji Kościuszki i Strzeleckiego.

Joanna Samołówka – za artystyczne i integracyjne walory obrazu ukazującego Strzeleckiego z aborygńskim przewodnikiem.

Sebastian Nawara - specjalne wyróżnienie dla najmłodszego finalisty (lat 10) za wyjątkową koncepcję „gałgankowego” kolażu i jej artystyczny przekaz.

Szymon Gajda – za spontaniczność i naturalność artystyczną, za ciekawe ujęcie przyjaźni międzyrasowej.

Robert Rus – za świetną kolorystykę i ciekawe ujęcie tematu; ukazanie wizerunku ekspedycji dążącej do celu ukrytego niczym kwiat paproci.

Olgierd Jaskulski – za wielką wrażliwość artystyczną, znakomitą kreskę, rysunek technicznie dojrzały.

Maria Roszak – za bardzo dobrą kolorystykę osiągniętą techniką mieszaną.

Adam Pacek – za humor oraz świetne operowanie techniką malarstwa akwarelowego a także szczegółową wiedzę o ekspedycji Strzeleckiego w Gippsland.


Ernestyna Skurjat-Kozek


Poleć ten artykuł znajomemu | zobacz co słychać na forum
Copyright © Przegląd Australijski 2004-2011