Przegląd Australijski
Image Map

Strona
główna
Australia
z oddali
Świat Tubylców
Australijskich
Wędrówki
kulinarne
Piórem,
Pędzlem i...
„Panorama”
- miesięcznik
Ostatnia aktualizacja: 29.12.2012

World Youth Day, czyli Światowe Dni Młodzieży w Sydney

Przegląd Australijski, lipiec 2008

Przybyli pielgrzymi ze wszystkich stron świata. Także z Polski. Uroczystości potrwają do 20 lipca.


Jest to najdłuższa pielgrzymka papieża Benedykta XVI, dziewiąta w tym pontyfikacie, która rozpoczęła się praktycznie 12 lipca, a więc w dniu, kiedy papieski samolot odleciał z rzymskiego lotniska Fiumicino do Australii. To trzeci papież, który odwiedził Australię, po Pawle VI w 1970 roku i Janie Pawle II w 1986 i 1995 r.

W Sydney trwają World Youth Day (WYD), czyli Światowe Dni Młodzieży, na które przybyli pielgrzymi ze wszystkich stron świata. Także z Polski. Uroczystości potrwają do 20 lipca. Rozpoczęły się jednak wcześniej. Już od 1 lipca symbole Światowych Dni Młodzieży – Krzyż i Ikona Matki Bożej Opiekunki Ludu Rzymskiego – dary Jana Pawła II dla młodzieży świata wędrowały w 15 dniowej procesji po archidiecezji sydnejskiej oraz diecezjach Parramatta i Broken Bay. W tej procesji nie mogło zabraknąć Polaków, których przybyło do Australii na Światowe Dni Młodzieży ponad 2 tysiące.

Pierwsi pielgrzymi z Krakowa i Warszawy przylecieli do Sydney 3 lipca. Przez kilka dni korzystali z gościnności Michalickiej wspólnoty z North Ryde. Odwiedzili wszystkie ciekawe miejsca w samym Sydney oraz jego okolicach, aby później udać się na Dni Diecezji do Canberry. Uczestniczyli także w uroczystej Mszy świętej w kościele Holy Spiryt.

Melbourne gościło największą, 800 osobową grupę pielgrzymów z Polski. Pierwsi pielgrzymi z Diecezji Poznańskiej i Radomskiej przybyli tu w niedzielę 6-go lipca. W poniedziałek przybyli kolejni z diecezji Warmińskiej, Przemyskiej, Sandomierskiej, Gdańskiej, Lubelskiej i Kieleckiej. Następnego dnia – z Lublina, Warmii, Przemyśla, Warszawy, Olsztyna oraz Polacy z Lwowa. W środę – pielgrzymi z Częstochowy, Torunia, Peplina, Tarnowa, Ełku, Łomży, Krakowa. Kolejne grupy przybywały także z Wrocławia, Opola i Siedlec, Katowic, Bielska Białej i Żywca.

Brisbane gościło 220 pielgrzymów, Adelajda – 210, Canberra – 120, Newcastle, Wellington, Townsville, Wollongong i Broken Bay – po 30.

Część pielgrzymów, która przed wyjazdem do Sydney gościła w Adelaide, miała okazję pobytu w historycznym dla Australii miejscu, w Polish Hill River, czyli w samym sercu polskiego osadnictwa w Australii. W osadzie leżącej w przepięknej, pokrytej winoroślą Dolinie Clare (Clare Valley), gdzie półtora wieku temu osiedliła się tu grupa emigrantów ze Zbąszynia i Dąbrówki Wielkopolskiej, z zaboru pruskiego.

* * *

Benedykt XVI wylądował najpierw, po 21 godzinach lotu, w Darwin na północy Australii. Po półtoragodzinnej przerwie poleciał do Sydney. Po wylądowaniu na lotnisku bazy wojskowej RAAF Richmond, przejechał samochodem do rezydencji w ośrodku szkoleniowo-wypoczynkowym w Kenthurst. Centrum należy do australijskiej prałatury Opus Dei. Są tu boiska do gry w siatkówkę, koszykówkę i 25-metrowy basen. Z ośrodka zobaczyć można fragmenty Gór Błękitnych – jedną z największych atrakcji turystycznych Australii. – Wybraliśmy miejsce w terenie półwiejskim, które znajduje się niedaleko Sydney. Tutaj Benedykt XVI będzie wypoczywał po najdłuższym jak dotąd locie w historii jego pielgrzymek. Papież uczestniczyć będzie w modlitwach, będzie mógł robić także rzeczy, jakie lubi najbardziej, takie jak gra na fortepianie – informował dziennikarzy metropolita sydnejski, kardynał George Pell. Centrum przypomina typową dla Australii wiejską posiadłość, jednak surowy wystrój ośrodka dostosowany jest do potrzeb Opus Dei. Każdy ze skromnie wyposażonych pokojów ma łóżko, biurko, sofę i mały grzejnik.

* * *

Kilka dni przed Światowymi Dniami Młodzieży kardynał George Pell otworzył oficjalnie wielki namiot w Hyde Parku z produktami upamiętniającymi to wydarzenie. W namiocie można było nabyć t-shirty, kurtki, bluzy, czapki, szaliki, jak również zaaprobowany przez Watykan album z unikatowymi fotografiami obrazującymi katolicką Mszę Św. „ This Is The Mass” czy CD z hymnem Światowych Dni Młodzieży „Receive The Power”.

Podczas ceremonii otwarcia kardynał powiedział, że nie ma nic niemoralnego w odrobinie komercjalizmu, bo przecież nasz współczesny sposób życia oparty jest na handlu, produkcji i finansach. Ludzie mają prawo do zarobku. Metropolita sydnejski miał również nadzieję, że część zysków pokryje wydatki Kościoła związane z organizacją ŚDM. Tego typu namiotów wystawiono w Sydney 17.

* * *

W czwartek, 17 lipca, odbyła się oficjalna ceremonia powitania Benedykta XVI w Government House w Sydney. Jest to siedziba gubernatora stanu Nowa Południowa Walia, którego stolicą jest Sydney - Michaela Jeffrey'a, reprezentującego w Australii królową brytyjską Elżbietę II. Uroczystości transmitowała bezpośrednio TV.

Na powitanie rozległo się 21 salw armatnich, były honory wojskowe, odegrano hymny państwowe...

Benedykta XVI witał serdecznie premier Australii Kevin Rudd. Przemawiając w imieniu rządu premier uznał Światowy Dzień Młodzieży za wydarzenie wielkiej wagi dla całej Australii. Dodał, że Gościa witają również inne wspólnoty wyznaniowe, religijne i całe społeczeństwo. Premier zauważył, że mozaika narodowości pielgrzymów jest tak samo różnorodna jak mieszkańcy Australii. „Ich wiara nas uderza, inspiruje” – mówił między innymi premier Rudd, witając Benedykta XVI także w imieniu wspólnoty Aborygenów, którzy go o to prosili.

Na swoje pierwsze spotkanie z młodzieżą Benedykt XVI popłynął statkiem z nabrzeża Rose Bay. Tu obejrzał występ Aborygenów, którzy zaprezentowali tradycyjne tańce i śpiewy. Taki jest australijski zwyczaj, że wybitnych gości zawsze witają na tej ziemi Aborygeni. Benedykt XVI spotkał się z ich wodzem Uncle Madden (Wujkiem Maddenem) na nabrzeżu w Sydney. Uncle Madden podarował Benedyktowi XVI stary drewniany kij z ozdobami oraz symboliczny paszport, uprawniający do pobytu na terenach Aborygenów.

Przy tej okazji warto poinformować, że jeszcze przed papieską wizytą w Australii, rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi zapowiedział, iż „temat Aborygenów i ich praw deptanych w ciągu wieków będzie się przewijał w czasie tej podróży, zarówno w słowach papieża, jak i w wystąpieniach przedstawicieli władz". I tak się stało już w pierwszym dniu oficjalnej ceremonii. Benedykt XVI pochwalił Australię za to, że przeprosiła Aborygenów za niesprawiedliwości, których w przeszłości dopuścili się wobec nich biali. Nazwał ten krok odważnym i budzącym nadzieję na wyeliminowanie konfliktów rasowych w przyszłości.

W lutym tego roku Kevin Rudd, nowy premier Australii z Partii Pracy, przeprosił oficjalnie rdzenną ludność Australii przed parlamentem w Canberze. Przeprosiny złożył „skradzionemu pokoleniu”. Tym mianem określa się pokolenie około 100 tysięcy dzieci (na ogół pochodzenia mieszanego), które w latach 1910 – 1970 odbierano rodzicom i oddawano na wychowanie zastępczym białym rodzinom lub umieszczano je w specjalnych instytucjach. Wielu z nich – w ramach „właściwego” wychowania – przyuczano do pracy w charakterze służby domowej. Zdarzało się, że w nowych domach aborygeńskie dzieci były molestowane seksualnie, zaniedbywane, wręcz okrutnie traktowane... Poprzednik premiera Kevina Rudda, konserwatysta John Hovard z Partii Liberalnej, odmawiał wygłoszenia takich przeprosin, twierdząc, że obecna generacja Australijczyków nie musi się kajać za dawną niesprawiedliwość. Ten temat wciąż budzi w Australii emocje.

Benedykt XVI udał się także na modlitwę do Mary MacKillop Memorial, muzeum pierwszej błogosławionej z Australii, opiekunki najbiedniejszych z biednych, którą wyniósł na ołtarze Jan Paweł II w 1995 roku. Siostry ze Zgromadzenia św. Józefa mają nadzieję na niedługą kanonizację swej założycielki. Zanim została ona wyniesiona na ołtarze, w wyniku nieporozumień, Kościół katolicki ekskomunikował Mary MacKillop. Jakoś przeżyła udrękę pięciomiesięcznej ekskomuniki. Dziś 900 zakonnic z jej zgromadzenia pracuje m.in. w szkolnictwie, wśród uchodźców i Aborygenów.

W swoim wystąpieniu papież wiele miejsca poświęcił ochronie środowiska naturalnego, które ma „kluczowe znaczenie dla ludzkości”. Jego zdaniem światu zagraża niebezpieczny konsumpcjonizm, który przyczynia się m.in. do karczowania lasów i pustoszenia oceanów. Przemawiając do ponad 150 tys. młodych katolików w Bangaroo powiedział, że nawet z pokładu samolotu widać na ziemi „blizny” po ranach, które zadał planecie człowiek.

W tym kontekście papież bardzo pozytywnie wypowiadał się o Australii.

W swoim przemówieniu papież skrytykował media za promowanie seksu i przemocy jako rozrywki. - Zadaję sobie pytanie: czy ktoś, stojący twarzą w twarz z ludźmi cierpiącymi z powodu przemocy i seksualnego wykorzystywania, mógłby wyjaśnić, że te tragedie, przedstawione w wymiarze wirtualnym, należy uważać za czystą rozrywkę? - pytał Benedykt XVI.

* * *

Dziś w piątek, 18 lipca, Benedykt XVI spotkał się z przedstawicielami władz stanu Nowa Południowa Walia. W katedrze St Mary's odbyła się msza ekumeniczna oraz ceremonia z udziałem delegacji innych religii. Po nich, wzorem Jana Pawła II, papież zjadł obiad z grupą młodzieży z różnych krajów świata.

W katedrze w Sydney Benedykt XVI wziął udział w nabożeństwie Drogi Krzyżowej.

Po południu rozmawiał z grupą „trudnej młodzieży" ze specjalnego ośrodka. W watykańskim programie użyto sformułowania „nieprzystosowanej".

W sobotę 19 lipca Benedykt XVI odprawi mszę w katedrze, a wieczorem weźmie udział w czuwaniu z młodzieżą na terenie Randwick Racecourse.

W niedzielę na terenie Randwick Racecourse i Centennial Park Benedykt XVI odprawi mszę świętą dla uczestników Światowych Dni Młodzieży, która będzie ich kulminacyjnym wydarzeniem. Weźmie w niej udział 500 tysięcy wiernych.

W poniedziałek 21 lipca Benedykt XVI wyruszy w drogę powrotną do Rzymu.

* * *

  • Na spotkanie z papieżem przybyło 700 kardynałów i biskupów;
  • W ŚDM w Sydney uczestniczy 225 tysięcy zarejestrowanych pielgrzymów (z tego ponad dwa tysiące Polaków), w tym 125 tysięcy zagranicznych gości i 100 tysięcy pielgrzymów australijskich,
  • obsługuje ich 8 tysięcy wolontariuszy,
  • 100 tysięcy pielgrzymów nocuje w 700 szkołach i parafiach, 20 tysięcy w hotelach;
  • Wydanych im będzie 3,5 miliona posiłków;
  • Językami oficjalnymi Dni są angielski, francuski, włoski i hiszpański. W tych językach (oraz po niemiecku) papież witał pielgrzymów;
  • ŚDM obsługuje około 5 tysięcy dziennikarzy;
  • The Daily Telegraph – sydnejski oficjalny dziennik World Youth Day wydał broszurkę z informacjami o tym wydarzeniu. Broszurka zawiera rys historyczny Światowych Dni Młodzieży, dane dotyczące Kościoła katolickiego w Australii, przewodnik po najważniejszych elementach programu WYD jak również program transmisji telewizyjnych SBS.
  • Codziennie prowadzonych jest 235 spotkań katechetycznych w 29 językach. W polskie spotkania włączają się także młodzi z Białorusi i młodzież polonijna z Zachodu, np. 24-osobowa grupa z Francji.

Lidia Mikołajewska

Fot. www.wyd2008.org

Krzysztof Bajkowski (www.pulssydney.blogspot.com)

(przy pisaniu tego tekstu korzystałam również z informacji oraz zdjęć zamieszczonych na Pulsie Polonii)


Poleć ten artykuł znajomemu | zobacz co słychać na forum
Copyright © Przegląd Australijski 2004-2011