Przegląd Australijski
Image Map

Strona
główna
Australia
z oddali
Świat Tubylców
Australijskich
Wędrówki
kulinarne
Piórem,
Pędzlem i...
„Panorama”
- miesięcznik
Ostatnia aktualizacja: 29.12.2012

Polska wizyta w Australii i Nowej Zelandii

Przegląd Australijski, kwiecień 2007

(korespondencja Eugeniusza Bajkowskiego z Canberry)


Polska delegacja parlamentarno-rządowa z marszałkiem Senatu RP – Bogdanem Borusewiczem na czele wraz z towarzyszącymi jej przedstawicielami Krajowej Izby Gospodarczej, spotkała się z ministrami i wyższymi urzędnikami rządu federalnego Australii. Niewątpliwie było to ważne wydarzenie w kontekście dwustronnych australijsko-polskich stosunków politycznych i gospodarczych. Ranga tych spotkań była wysoka, relacjonowana przez australijskie środki przekazu.

W skład polskiej delegacji wchodzili również senatorowie Roman Ludwiczuk (PO) i Marek Waszkowiak (PiS) oraz posłowie Renata Rochnowska (Samoobrona), Janusz Dobrosz (LPR), Stanisław Zając (PiS), Stanisław Gorczyca i Jakub Rutnicki (PO).

Delegacji parlamentarnej towarzyszyli: Bolesław Piecha – wiceminister zdrowia, Wojciech Kutyla – dyrektor generalny ministerstwa zdrowia, Paweł Brzezicki – prezes rządowej Agencji Rozwoju Przemysłu, Małgorzata Wejtko – dyrektor Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych PAIIZ oraz Włodzimierz Sobczak – wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej.

Program spotkań obszerny, zarówno z osobistościami życia gospodarczego i politycznego Australii jak i z przedstawicielami australijskiej Polonii – w Nowej Zelandii, Melbourne, Sydney i w Canberze, a następnie z prezydium Rady Naczelnej Polonii Australijskiej i Nowozelandzkiej i licznymi przedstawicielami Polonii w Brisbane.

W Canberze wszystkie oficjalne spotkania, m. in. z ministrem spraw zagranicznych Alexandrem Downerem, ministrem imigracji i obywatelstwa Kevinem Andrew, parlamentarnym sekretarzem w resorcie obrony Peterem Lindsay, rzecznikiem laburzystowskiej opozycji do spraw zagranicznych Robertem McLelland'em, prezydentem Senatu sen. Paul'em Calvert'em, przewodniczącym (Speakerem) Izby Niższej David'em Hawker'em i wiceprzewodniczącym Ianem Causley oraz rozmowy z członkami australijsko-polskiej grupy parlamentarnej i wspólnej, stałej parlamentarnej komisji do zagadnień obrony, spraw zagranicznych i handlu odbyły się zgodnie z programem. Nieoficjalnie dowiedziałem się, że rozmowy poszły dobrze, nieraz przeciągając się poza zaprogramowany czas. Powiedziano mi, że „bardzo udane” były rozmowy z federalnym ministrem imigracji i obywatelstwa Kevinem Andrew.

W sali ambasady polską delegację podejmował również ambasador RP w Australii – Jerzy Więcław wraz z małżonką, I Radcą Ambasady RP Bogumiłą Więcław. Obecni byli liczni australijscy federalni posłowie, senatorowie, generalny prokurator Philip Ruddock, prezes Sądu Najwyższego Australijskiego Terytorium Stołecznego Terry Higgins, dyplomaci, przedstawiciele Polonii, australijskiego bizenesu, dziennikarze. Miłym akcentem była obecność członków załogi prezydenckiego samolotu TU-154 w szarych mundurach lotnictwa polskich sił zbrojnych wraz z atrakcyjnymi paniami obsługi pokładowej.

Przed wizytą w Canberze, delegacja parlamentarna i misja KIG przebywały w Melbourne i Sydney.

  • W Melbourne delegacja z Marszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem na czele uczestniczyła w mszy św. w Sanktuarium Maryjnym w Essendon, złożyła wieniec pod Pomnikiem Katyńskim, spotkała się z przedstawicielami miejscowych organizacji polonijnych w Polskim Ośrodku w Albion Park. Marszałek Borusewicz wręczył polskie państwowe odznaczenia członkiniom Koła Pań z Kingsville i Geelong.
  • W Sydney delegacja spotkała się z Gubernator Nowej Południowej Walii prof. Marie Bashir, wraz z misją KIG – z przedstawicielami miejscowych organizacji polonijnych i polsko-australijskich w hotelu Marriott-on-the-Harbour, zorganizowanym przez Konsulat Generalny RP. Marszałek Bogdan Borusewicz uczestniczył, wraz z misją handlową KIG, w seminarium ekonomiczno-biznesowym zorganizowanym przez The Australian Business Ltd w swojej siedzibie w North Sydney. W spotkaniach w Sydney uczestniczył m. in. federalny przewodniczący APBC Inc. red. Józef Drewniak.

Zapewniam swoich czytelników, że członkowie misji handlowej Krajowej Izby gospodarczej KIG sumiennie chodzili na seminaria, ze spotkania na spotkanie, z jednych rozmów na następne. W Canberze pożyteczne było seminarium urządzone dla misji KIG i dyrektor Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych PAIIZ przez Australijską Komisję Handlu Zagranicznego AUSTRADE – z bardzo czynnym udziałem I Radcy Ambasady RP d/s ekonomicznych Jerzego Drewniaka. Uczestniczyli również, przemawiali, odpowiadali na pytania przedstawiciele The Australia Poland Business Council Inc i Australijskiej Izby Handlu i Przemysłu ACCI.

Prezentacja APBC Inc. zawierała m. in. obszerne streszczenie aktualnej sytuacji ekonomicznej w Australii, wyników najnowszej ankiety australijskiego przemysłu wytwórczego ACCI-Westpac. Przedstawiono zarys działalności APBC Inc, wnioski dotyczące dwustronnych i wielostronnych stosunków australijsko-polskich składane australijskiej federalnej komisji parlamentarnej do spraw obrony, spraw zagranicznych i handlu. Sesja skupiła się na bardzo konkretnych tematach. Natychmiast potem odbyło się kilka czysto biznesowych spotkań członków misji KIG oraz PAIIZ z przedstawicielami australijskich przedsiębiorstw i mediów w The National Press Club.

Odbyłem kilka ciekawych bezpośrednich rozmów, z członkami polskiej delegacji.

  • Według dyr. Małgorzaty Wejtko (PAIIZ), australijskim przedsiębiorstwom opłacą się inwestycje w wielu branżach polskiej gospodarki wskutek wysokiej rentowności, nowych perspektyw otwierających się w Polsce po wstąpieniu do Unii Europejskiej. Polska otrzyma wkrótce z Unii Europejskiej 30 mld euro na rozbudowę i usprawnienie swojej infrastruktury. Otwiera to znaczne możliwości dla australijskich inwestorów w budownictwie, informatyce, wielu gałęziach gospodarki potrzebujących nowej technologii, w dziedzinie ochrony środowiska, przemyśle żywnościowym.
  • Dyr. Wejtko uważa, że mimo pewnych niewątpliwych osiągnięć, tak na dobrą sprawę dotychczas nie było efektywnie skoordynowanej, skutecznej promocji polskiego rynku inwestycyjnego w Australii. Zasadniczo należy „zacząć systematyczną, konsekwentną promocję od podstaw”. Najlepiej jeśli będzie tym zajmować się jedna państwowa instytucja zamiast kilku (na wzór AUSTRADE). Promocyjne misje organizowane przez PAIIZ powinny odwiedzać Australię regularnie, jej zdaniem może nawet co parę miesięcy. Podobne zdanie wyraziło kilku przedstawicieli KIG. Uzgodniono, m. in., że APBC Inc. złoży PAIIZ szereg wniosków, kilka konkretnych scenariuszy promocyjnych.
  • Prezes Altrex Wincenty Sienkiewicz jest zainteresowany eksportem do Australii mebli – nie tylko z Polski ale również kilku innych krajów. Prezes Sienkiewicz powiedział mi również, że organizacje Polonii Australijskiej powinny bardzo energicznie starać się o udostępnienie młodzieży polonijnej stypendiów na studiowanie na wyższych uczelniach w Polsce. Jego zdaniem na początek należy starać się o 25 stypendiów rocznie, uzyskując poparcie polskich placówek dyplomatyczno-konsularnych. Wspomina przy tym, że pięć takich stypendiów zostanie przyznane Polonii w Nowej Zelandii.
  • Pani Ewa Czerniawska, kierowniczka Działu Programowego Biura Polonijnego Kancelarii Senatu RP zapewniła mnie podczas rozmowy w National Press Club, że nie wszystkie koszty wizyty polskiej delegacji parlamentarnej ponieśli polscy podatnicy. Wbrew temu co ukazało się w niektórych środkach przekazu – koszt rewizyty polskiej delegacji parlamentarnej i jej pobyt w Australii był opłacony przez australijskie władze federalne (oraz nowozelandzkie – na zasadach wzajemności). Członkowie misji KIG sami opłacali wszystkie koszty swego pobytu w Australii. KIG również pokrywa proporcjonalną część opłat za paliwo dla prezydenckiego samolotu, pokrywa koszt przelotu do Australii i z powrotem. Koszta pobytu swojej przedstawicielki PAIIZ pokryła z własnego budżetu promocyjnego.
  • Misji towarzyszył red. Jacek Zalewski, dziennikarz z "Pulsu Biznesu", z którym porównywaliśmy w kuluarach ordynacje wyborcze w Australii i Polsce, rozmawialiśmy o podziałach kompetencji w australijskim federalnym systemie konstytucyjnym, kilku aspektach obecnych układów, aktualnych zagadnień politycznych i ekonomicznych w obu krajach.

Eugeniusz Bajkowski


Poleć ten artykuł znajomemu | zobacz co słychać na forum
Copyright © Przegląd Australijski 2004-2011