Reklama-EduAu

Artykuły Archiwalne

Najszybszy Polak (Australijczyk) samotnie non stop wokół świata

Autor: Włodek Pankanin 20 maja 2015

Nazywam sie Włodek Pankanin

Chcę zdobyć fundusze na budowę regatowego jachtu Class 40, żeby opłynąć na nim świat samotnie non stop. Potrzebuję około miliona dolarów żeby osiągnąć mój cel. Sam kadłub to około poł miliona, następnie maszt, olinowanie, żagle, elektronika, wyposażenie ratunkowe, ubezpieczenie jachtu, certyfikaty, opłaty Class 40 i World Sailing Speed Record Council, żywność na blisko pół roku.

Dlatego proszę o pomoc w sfinansowaniu tej wyprawy, co jest moim marzeniem i mam nadzieję że pobiję kilka rekordów szybkości, np. najszybszy Polak samotnie non stop wokół świata.

Włodek Pankanin - żeglarz

Włodek Pankanin – żeglarz

Mój sukces będzie rownież sukcesem australijskiej Polonii

Urodziłem się w Polsce i tam żeglowalem na jeziorach. Żeby móc pływać po morzu wyprowadziłem się do Gdyni, gdzie znalazłem pracę w Stoczni Komuny Paryskiej i zostałem członkiem Yacht Klub Stal. Od 1979 do 1983 regularnie żeglowałem po morzu. Miałem stopień jachtowego sternika morskiego. Poza tym uprawiałem wspinaczkę w Tatrach i skałkach. Byłem członkiem Klubu Wysokogórskiego Trójmiasto. Miałem stopień taternika samodzielnego. Zaliczyłem takie świetne ściany jak płd. Zamarłej Turni 7x, Kazalnica 1x, Mnich 3x, Kościelec, Filar Leporowskiego (w czasie deszczu) i kilka mniej znanych dróg. W lipcu 1983, jeszcze w czasie stanu wojennego, wypłynałem z Gdyni, żeby brać udział w regatach z Niemiec do Szwecji. Ale miałem inne plany i zszedłem z jachtu w Lubece.

Od 1985 mieszkam w Sydney

Na początku pobytu regularnie się wspinałem w NSW, Victorii i Tasmanii. Pod żaglami bywałem bardzo rzadko. Potem się ożenilem, mieliśmy kilkoro dzieci i trudno było znaleźć czas na takie przygody. Kupno domu, więcej dzieci i więcej lat bez żeglowania. Ale zawsze miałem nadzieję że wróce pod żagle. I tak od 2005 zacząłem znowu żeglować. Zaliczyłem sporo mil, regaty, powroty z regat. 4 x Sydney-Hobart, 6 X Sydney-Gold Coast, 1 x Gosford-Lord Howe Island + wiele krótszych, ale też pełnomorskich regat.

Wszystkie te mile które przepłynąłem budowały moje doświadczenie na morzu i to doprowadziło mnie do głównego celu w żeglarstwie, do opłynięcia świata samotnie, non stop na jachcie Class 40. Będę usiłował pobić kilka rekordów szybkości (m.in. jako najszybszy Polak samotnie wokół świata, oraz jednocześnie jako najszybszy Australijczyk samotnie wokół świata), poza tym najszybszy przebieg dobowy (w ciągu 24 godzin) w Class 40, oraz pobić rekord najszybszego rejsu wokół świata, samotnie na jachcie Class 40, który obecnie należy do Chińczyka Guo Chuan – 137 dni. W ten sposób chciałbym uczynić mój rejs bardziej interesujacym.

Chcę to zrobić, bo jest to moim marzeniem z młodości, kiedy zacząłem uprawiać żeglarstwo jeszcze na jeziorach. Opłynięcie świata wokół Przylądka Horn jest także moim marzeniem. Rejs ten zajmie mi około 120 do 180 dni, zależeć to będzie od pogody którą napotkam w czasie żeglugi.

Żeby osiągnąć ten cel potrzebuję jachtu, Class 40, specjalnie zaprojektowanego do żeglugi samotnej. Łódź będę chciał zbudować w stoczni, która specjalizuje się w produkcji takich jachtów i już się skontaktowałem z kilkoma firmami, we Francji, Nowej Zelanddi, Poludniowej Afryce, Tunezji i Chinach.

Wszyskie koszty będą około miliona dolarów

Potrzebuję tą sumę zanim podejmę decyzję która stocznia zbuduje mi jacht, a także będę musiał szczgółowo omówić plany jachtu, przede wszystkim ożaglowanie. Dopiero wtedy będę znał końcowe koszty. Mam nadzieję że będę mógł to załatwić w czasie około 4 tygodni. Produkcja jachtu zajmie około 5 miesiecy, jeden miesiąc próby pod żaglami i będę gotowy do rejsu wokół świata. Mam nadzieję rozpocząć żegluge pod koniec 2015 (listopad/grudzień) i zakończyć kilka miesięcy później (kwiecień/maj).

W tej chwili usiłuje zebrać fundusze na sfinansowanie mojej wyprawy, mogę to zrobić albo przez sponsoring, albo przez tzw. crowdfunding, np. przez firme Indiegogo, z którą się już skontaktowałem i zostałem poinformowany że mam dobry pomysł, ale będę potrzebował wielu ludzi chętnych do pomocy. Mam więc pytanie do Polonii australijskiej, z prośbą o poparcie, niekoniecznie bezpośrednio sfinansowanie mojego celu, ale przez powiadomienie jak największej ilości ludzi w Polsce, Polonii, spolecznosci Polskiej w Australii i w innych krajach. Mam nadzieję że niektórzy wyrażą cheć do pomocy.

Być może też są w Polsce i w Australii Polacy, którzy mają duże firmy które mogłyby rozważyć sponsoring, albo chociaż wspólny sponsoring z innymi firmami.

Jeśli udało by mi się zrealizować plany mógłbym zostać najszybszym Australijczykiem samotnie wokół świata, ciekawie by było gdyby to był właśnie Polak.

Bardzo dziekuję za uwagę. Więcej info na www.rainbow-challenge.com . Najlepszy do mnie kontakt to mój email adres: [email protected]

Pozdrawiam

Włodek

Komentarze

Autor

Włodek Pankanin

Włodek PankaninAutor jest żeglarzem i taternikiem. Od roku 1985 mieszka w Sydney. Jego marzeniem jest, aby oplynac samotnie swiat non stop, na regatowym jachcie Class 40. Więcej artykułów tego autora