Reklama-EduAu

Artykuły Archiwalne

Jan Paweł II we wspomnieniach arcybiskupa Adelajdy

Autor: Stan Guzinski 10 kwietnia 2005

 

Rozmawiajac z arcybiskupem Adelajdy, Philipem Wilsonem, nietrudno zauwazyc, ze smierc Jana Pawla II mocno nim poruszyla.

„Trudno mi wytlumaczyc to, co czuję, gdyz z jednej strony jestem szczesliwy, ze to juz sie skonczylo i ze On idzie do domu, poniewaz cierpial tak mocno. Ale jednoczesnie, jest to dla mnie przezycie bardzo osobiste. Ten czlowiek mianowal mnie biskupem, a potem mielismy bardzo wiele wzajemnych kontaktow.

Nigdy sobie nie wyobrazalem, ze zostane wybrany na takie stanowisko. Moim celem zyciowym bylo zostac proboszczem. Nie przypuszczalem, ze moje zycie, moje stosunki z papiezem, beda tak bezposrednie i osobiste.”

Arcybiskup Wilson urodzil sie w miasteczku Cessnock kolo Newcastle, w stanie Nowa Poludniowa Walia. Mial 27 lat, gdy papiezem zostal wybrany Jan Pawel II. Byl ksiedzem od zaledwie 30 miesiecy. W Newcastle rosl wraz z rowiesnikami polskiego pochodzenia, stad nominacja papieza Polaka miala dla niego znaczenie specjalne.

„Nigdy sobie nie wyobrazalem, ze Go spotkam. Mialem nadzieje, ze go zobacze, ze byc moze uda mi sie kiedys pojechac do Rzymu.”

Dwa razy, w roku 1986 i w 1995, jako mloda, wschodzaca gwiazda kosciola, stal w tlumie witajacym papieza w Sydney. W roku 1996 zostal mianowany arcybiskupem Wollongong. Arcybiskup Wilson, jakby z pewnym niedowierzaniem, mowi o tym, ze byl zapraszany przez papieza na kolacje „wcale niemalo razy”.

Jak taki posilek wyglada w Watykanie?

„Przybylismy przed drzwi frontowe apartamentu – bylo nas szesciu lub siedmiu. Drzwi sie otworzyly, a w nich stoi On i sciskajac nasze rece mowi: You are very welcome to my home.

W jadalni nasze miejsca byly oznaczone nazwiskami. Papiez nie usiadl u szczytu stolu, lecz razem z biskupami. Posilki byly proste, troche antipasto, a potem niewielka porcja cieleciny z jarzynami i owoce na deser. Tak, tak samo jak mozna zjesc w kazdej wloskiej restauracji.

U papieza zauwazylem jedna wielka ceche: On sluchal … nigdy nie dominowal. Mozna spotkac ludzi, ktorzy w calosci przejmuja i ksztaltuja spotkanie. On taki nie byl.

Czy bylo wino na stole? Oczywiscie. Kiedy bylem tam po raz ostatni, papiez ze wzgledu na swa chorobe, pil herbate, ale reszta z nas szczodrze raczyla sie dobrym, rzeskim, bialym winem z Colli Romani, rosnacym na wzgorzach ponad Rzymem.”

Arcybiskup Wilson, delikatnie kladac lewa reke na stole, mowi:

„Podczas naszej ostatniej kolacji On siedzial tu, a ja obok. Papiez powiedzial do mnie: A wiec Adelaide. Pamietam Adelaide, bylem tam, w Australii Poludniowej, w roku 1986. Odprawialem tam msze, na terenach wyscigow konnych, w pierwsza niedziele adwentu.

Papiez pamietal owczesnego arcybiskupa Adelajdy, Jamesa Gleesona, jeszcze z czasow, gdy wspolpracowali jako biskupi. Jan Pawel II mial specjalna zdolnosc nawiazywania kontaktu z ludzmi.

Mysle, ze papiez byl mistykiem, osobą ktora miala bardzo wyrazne poczucie tego drugiego swiata, na ktorego krawedzi zyjemy. Bylem bardzo blisko Niego, gdy udalem sie z papieska pielgrzymka na Ukraine. Gdy siedzial przy oltarzu, na mszy bylo milion ludzi, a On byl skoncentrowany i oczywiscie w bardzo scislym polaczeniu z Bogiem.

I rowniez byl filozofem, profesjonalnym filozofem. Zwykl byl siedziec, myslec i rozpracowywac problemy.”

Arcybiskup Wilson broni obecnego stanowiska kosciola na sprawy rozwodow, antykoncepcji i rozprzestrzenianiu sie wirusa HIV:

„Papiez byl czesto okreslany jako konserwatywny w jednych dziedzinach, a radykalny w innych. Wierze w to, ze zaangazowanie kosciola w te sprawy jest czescia nauk, jakie zostaly nam przekazane. Nie widze sposobu na to, abysmy od tych nauk mogli odejsc.”

Jak my wszyscy, arcybiskup Wilson pozna imie nowego papieza z telewizji, albo z gazety.

 

*          *          *

Jan Paweł II w Australii

Jan Paweł II w Australii

 

Dear people of Australia,

I say farewell with great confidence in your future.

May God protect you and your country.

Advance Australia Fair.

Jan Pawel II – pozegnanie Australii w 1995

 

 

oprac.  na podstawie artykulu z prasy codziennej i innych materialow

Komentarze

Autor

Stan Guzinski

Stan GuzinskiStan pisze o Australii od 2001 roku, początkowo na stronce Australia - Życie Biznes Emigracja, a obecnie w portalu AustraLink.pl - Przegląd Australijski, którego jest założycielem i współprowadzącym. Absolwent Politechniki Gdańskiej, związany z gospodarką morską. Ciekawość świata sprawiła, że od roku 1996 mieszka w Krainie Oz. Obecnie pracuje jako oficjalny Reprezentant australijskich szkół angielskiego, college'ów zawodowych i wyższych uczelni. Pomaga w wyborze kursów i studiów, oraz w całej procedurze zapisu do australijskich szkół i uczelni i w organizacji wyjazdu do Australii. Zobacz: www.EduAu.pl Zajrzyj na fejsbuka Stana Więcej artykułów tego autora