Reklama-EduAu

Artykuły Archiwalne

„Ciało Motyla”

Autor: Jurata Bogna Serafińska 10 marca 2011

 

Debiutancki tomik wierszy Eleonory Sekler


Eleonora Sekler urodziła się w Wałbrzychu (1946). Wczesne dzieciństwo, lata szkolne i lata przed emigracją spędziła we Wrocławiu. W 1974 roku wyemigrowała z córką do Danii (Kopenhaga). W 1979 roku uzyskała duńskie obywatelstwo. W 1989 roku, ponownie emigrowała z rodziną do Australii ( Sydney), gdzie mieszka do dzisiaj. Wszystkie wiersze wchodzące w skład tomiku „Ciało Motyla” napisane są w Sydney w latach 2005-2010.Poetka jest laureatką II nagrody ex aequo w konkursie Poetyckim „O pióro Magazynu Świat PL” pod hasłem „Wiosna 2010”.Dotychczasowe publikacje: Kwartalnik Literacki „Migotania Przejaśnienia (nr4 (17 2007/2008)) i w Portalach: „Gazeta Autorów”, „Knowacz”, „Przegląd Australijski”, „Świat PL”, PAP Polonia i „Plotkies.

Eleonorę Sekler poznałam w 2007 roku, kiedy przygotowywałam Blok Poezji Marcowej dla Kwartalnika Literackiego „Migotania Przejaśnienia”. Ostatecznie na łamach „Migotań” nr 4(17) 2007/2008 – ukazało się wtedy jedenaście wierszy poetki.

Później utrzymywałyśmy kontakt korespondencyjny. Przeprowadzałam z Elą wywiady na temat jej twórczości i jej ukochanych kotów. Wszystko mailowo, bo Eleonora Sekler – polska poetka i eseistka o duńskim obywatelstwie – mieszka w Australii.

Przez te kilka lat Eleonora publikowała swoje wiersze poza „Migotaniami” jeszcze w „Gazecie Autorów”, Serwisie Literackim „Knowacz”, „Przeglądzie Australijskim”, Magazynie „Światpl”, „PAP Polonia” i „Plotkies”. W tym roku poetka wzięła udział w Konkursie Poetyckim „O pióro Magazynu Swiatpl” pod hasłem „Wiosna 2010” i zdobyła w nim II nagrodę ex aequo.

Cieszę się, że Eleonora Sekler zdecydowała się wydać swój debiutancki tomik.

Tomik jest refleksyjny – podróże w czasie, sens życia, radość, smutek, tęsknota za utraconą Ojczyzną, przemijanie, miłość, wizje zagłady z czasów wojny… to niektóre z przewijających się tematów. A jednocześnie między nimi odnajdujemy też kilka wierszy pełnych humoru i radości życia.

„Ciało Motyla” – ten tytuł sam w sobie kryje tajemnice delikatności, kruchości, a jednocześnie fantazji i siły do wysokich lotów.

To zbiór wierszy dla czytelnika wrażliwego, to lektura, która skłania do myślenia, zastanawiania się, do tego, aby stawiać sobie wysoko poprzeczkę, aby stawać się lepszym człowiekiem.

Ostatnie wiersze zbiorku stanowią jakby rozliczenie życia i twórczości.

Gdy zdarzy się to,

co się wszystkim zdarza,

to nie odejdę zbyt daleko,

tylko z pobliskiego wzgórza

lub skalnego urwiska,

obejmę Was wszystkich wzrokiem

i tę ziemię, co po latach

stała mi się bliska.

Nie smućcie się!

Elu, za wcześnie na podsumowania. Czekamy na Twoje kolejne wiersze i następne tomiki.


Jurata Bogna Serafińska

/członek Związku Literatów Polskich/


Przeczytaj:


Komentarze

Autor

Jurata Bogna Serafińska

Jurata Bogna Serafińska...Po jakimś czasie okazało się, że złapałam australijskiego bakcyla. Napisałam kilka wierszy o kangurach, zrobiłam do nich ilustracje, a poza tym zaczęłam w jakiś instynktowny sposób odnajdywać osoby związane z Australią. To byli polscy pisarze, poeci, malarze… Więcej artykułów tego autora