Reklama-EduAu

Artykuły Archiwalne

Było bajkowo w Domu Polskim w Adelaide

Autor: Zespół Teatru Starego w Adelaide 15 kwietnia 2019

W sobotę 23 marca 2019 Teatr Stary, we współpracy z Zarządem Domu Polskiego, wystawił w CDP następną bajkę dla dzieci.

Tym razem była to bajka Antoniego Glińskiego „O królewnie zaklętej w żabę”, w reżyserii Olimpii Niewiadomskiej. Było bajkowo. Król, czarnoksiężnik, książęta, księżniczki, druhny, księżniczka zamieniająca się z żaby w ludzką postać i odwrotnie no i jak to często w bajkach, nie obeszło się bez Narratora. Scenografia została zaaranżowana tak, aby pobudzić wyobraźnię dzieci. Był więc zamek i staw z wysepką, na której siedziała żabka. Był też las i murek, na którym siadała kaczka. Była w końcu reprezentacyjna sala z tronem królewskim. To, czego nie było, zostało pozostawione wyobraźni dzieci.

Sadząc z reakcji publiczności bajka spełniła swoje zadanie. Poza rozrywką, przybliżyła język polski najmłodszemu pokoleniu widzów, pokazała im magię teatru oraz, mam nadzieję, zachęciła dzieci do dalszej nauki języka polskiego. Wspaniałą nagrodą dla aktorów było to, że dzieci z Polskiej Szkoły Sobotniej, wraz z panią Dyrektor i paniami Nauczycielkami, przyszły na występ grupą, a po skończonej bajce chciały porozmawiać z aktorami, aby dowiedzieć się jak wygląda praca aktora i proces tworzenia „magii” na scenie. Takie zainteresowanie uskrzydla brać aktorską, dodaje zapału do dalszej pracy na scenie.

W przedstawieniu wystąpili „zaprawieni w bojach” aktorzy Teatru Starego, a rolę księcia, który pojął za żonę królewnę-żabkę zagrał, po raz pierwszy na scenie, Mariusz Kocimski. Wspominam jego nazwisko nie tylko dlatego, że był to jego debiut sceniczny, ale również dlatego, że na próby przyjeżdżał aż z Ardrossan, gdzie został tymczasowo przeniesiony z pracą już po rozpoczęciu prób bajki.

Teatr Stary w Adelaide - O krolewnie 3

Teatr Stary w Adelaide – O krolewnie 3

Od lewej stoją: Joanna Stępniewski, Ryszard Tytuła, Bogdan Lichtański, Małgorzata Szczepaniak, Mariusz Kocimski, Nicole Wiliński, Celina Jurgowiak, Victoria Wiliński, Małgorzata Jacewski, Mariusz Sterna, Dorota Jacewski, Daniel Plich. Narratorem była Elżbieta Kryszkiewicz (poza zdjęciem).

Teatr Stary w Adelaide - O krolewnie 2

Teatr Stary w Adelaide – O krolewnie 2

Teatr Stary już teraz zaprasza na swoją kolejną premierę, tym razem dla dorosłych, w listopadzie.

Szczegóły będą podane na stronie Facebook Teatru https://www.facebook.com/PolskiTeatrStary . A więc do zobaczenia.

Andrzej Munk

Komentarze

Autor

Zespół Teatru Starego w Adelaide

Zespół Teatru Starego w Adelaide... Więcej artykułów tego autora