Reklama-EduAu

Artykuły Archiwalne

Australijczyk właścicielem Pałacu na Źródle

Autor: Bartosz Wasilewski 1 lutego 2015

Australia i Polska są położone daleko od siebie. Wydawać by się mogło, że mają mało ze sobą wspólnego. Nie tylko jednak Góra Kościuszki połączyła te dwa piękne kraje, ale również szczytna idea Polskich Pałaców na Źródle.

W 2006 roku Pałac w Siestrzechowicach (woj.opolskie) przejmuje Polak mieszkający w Australii. Przejmuje Pałac w opłakanym stanie, bez dachu, a piwnice są zalane. Jednak nie zraża go to i zleca zbadanie wody wypływającej w piwnicach. Okazuje się, że to bardzo szlachetne źródło tętniące tu od lat. Miejscowi nazywają je Świętym Źródłem.

Pałac w Siestrzechowicach

Pałac w Siestrzechowicach

Pałac skrywa też bardzo cenny zachowany skarb – ewenement na skalę światową – niezwykłe polichromie z początku XVII wieku w kaplicy św. Uldaryka – ukazujące 79 herbów okolicznych rodów szlachetnych.  Dla mieszkańców Siestrzechowic Pałac jest wyjątkowym miejscem, któremu zawdzięczają to, że wieś nie zostaje zalana przy budowie zbiornika retencyjnego pobliskiego Jeziora Nyskiego. Nazywają go Małym Wawelem, bo faktycznie będąc po raz pierwszy w Pałacu, stojąc na dziedzińcu, ma się wrażenie, że kiedyś się tu było i przypomina się szkolna wycieczka na Zamek Królewski na Wawelu.

Pałac w Siestrzechowicach - maly Wawel

Pałac w Siestrzechowicach – maly Wawel

To też pewnie nasila determinację właściciela do jego odnowienia, przy wsparciu mieszkańców. Niestety, poczynione zniszczenia, zalegająca woda, brak możliwości właściwego nadzoru na miejscu w Polsce, nie pozwala mu zrealizować planów. Zaczyna wątpić.

Przychodzi jednak odsiecz z Będzina – grodu słynnego z Zamku. Jednakże nie o Zamek tu chodzi, lecz o Pałacyk na Źródle w Będzinie Łagiszy. W lutym 2013 roku stowarzyszenie „Śląskie Centrum Edukacji Sportowej” przejmuje budynek dawnej organistówki – Dworek Polski wzorowany na Dworku Milusin Józefa Piłsudskiego, z początku xx wieku, wraz z Pałacykiem. Nowi najemcy spotykają jednak podobny problem wody w piwnicach, który ich również z początku przeraża. Po wielokrotnym wypompowywaniu wody z piwnicy okazuje się, że to nie deszczówka, a krystalicznie czysta woda. Sprowadzony radiesteta potwierdza ich przypuszczenie. To krystaliczna woda – źródło – skarb naszych czasów. Prezes stowarzyszenia postanawia poszukać podobnych obiektów w Polsce. Nie przypuszcza jednak, że informacje o takim obiekcie w Polsce znajdzie … w Australii, bo tam zamieszkuje właściciel Pałacu na Świętym Źródle w Siestrzechowicach – Artur Brzozowski.

I tak rozwija się, na różnych płaszczyznach, niezwykła idea Polskich Pałaców na Źródle. Obecnie 3 Pałace są włączone w tą ideę:

  • w Będzinie (woj.śląskie)
  • w Siestrzechowicach (woj.opolskie)
  • w Gorzanowie (woj.dolnośląskie)

Idea tak się spodobała, że właściciel Pałacu w Piotrowicach Nyskich (10 km od Siestrzechowic), Anglik, będąc w gościnie w Pałacu w Siestrzechowicach, po powrocie do swojej posiadłości pierwsze kroki kieruje do piwnicy, szukając źródła wody. Niestety, ku jego rozpaczy źródła nie ma. Idea nie pozyskuje zatem kolejnego obiektu, ale Pałace zyskują Kustosza Polskich Pałaców na Źródle i odnajdują … króla Artura w Australii.

Król -Pałac w Siestrzechowicach

Król -Pałac w Siestrzechowicach

I tak powstaje kolejna odsłona idei – Niezwykła Historia o 13 Skarbach Brytanii, Królu Arturze i jego mieczu Excaliburze, ale o niej w kolejnej części naszej opowieści o Australijczyku – właścicielu Pałacu na Źródle … na Świętym Źródle.

Więcej informacji o idei Polskich Pałaców na Źródle, i o możliwości jej wparcia, znajdziesz na facebook: Polskie Palace na Zrodle

 

Bartosz Wasilewski

Kustosz Polskich Pałaców na Źródle

fundacja POLSKIE PAŁACE NA ŹRÓDLE

Komentarze