Reklama-EduAu

Artykuły Archiwalne

Wernisaż Joanny Smoli i… kangur spod Rzeszowa

Autor: Jurata Bogna Serafińska 1 listopada 2010

 

Dnia dziesiątego listopada 2010 r. w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej, w saloniku artystycznym, prowadzonym przez poetę Jana Tulika miał miejsce wernisaż Joanny Smoli, absolwentki Instytutu Sztuk Pięknych w Rzeszowie.


Joanna Smola zajmuje się rysunkiem, rzeźbą, ilustratorstwem, krawiectwem artystycznym, kostiumologią, plakatem i reklamą wizualną. Na temat jej dokonań artystycznych możemy przeczytać w Katalogu wystawy, w którym zamieszczono obszerną notę biograficzną artystki autorstwa Jana Tulika.

Joanna Smola, niezależnie od własnej twórczości artystycznej prowadzi również zajęcia dla dzieci w Pracowni form przestrzennych w Gminnym Ośrodku Kultury przy Bibliotece Domu Kultury w Krasnym pod Rzeszowem. Ostatnio pod jej kierunkiem dzieci rysowały australijskie pejzaże, a także florę i faunę. Ośmioletnia Katarzyna Majka sporządziła rysunek, który zatytułowała „Kangur, dingo, koala i kameleon”.

Ale wróćmy do wernisażu… Teresa Leśniak – dyrektor krośnieńskiej biblioteki publicznej – przywitała przybyłych licznie gości. Wieczór prowadzili: poeta Jan Tulik, artysta malarz Kamil Krowicki oraz poetka, pisarka i tłumaczka Olga Lalić-Krowicka. Zdjęcia z wystawy są autorstwa Marii Walczak i Kamila Krowickiego (brata artystki). Wiersze, do których Joanna Smola wykonała ilustracje (będące eksponatami na wystawie), czytali uczniowie liceum ogólnokształcącego w Dukli: Natalia Cyran, Tomek Zieliński i Konrad Sikora. Uczniowie przygotowywali się do występu pod opieką nauczycielki biologii mgr Marii Walczak.

Wiemy wszyscy jak trudno jest zorganizować wernisaż, wystawę, wieczorek poetycki. Wiemy to my – poeci, pisarze, artyści. Wiele czynników składa się na to aby impreza była udana. Jest więc rzeczą słuszną wymienić tego, kto wystąpił zaszczytnej roli mecenasa sztuki i sfinansował wydruk prac artystki i poczęstunek. Tym mecenasem sztuki okazał się być p. Paweł Krajmas, dyrektor Zakładu Mięsnego „Jasiołka” z Dukli.

Joanna Smola ma w swoim dorobku ilustracje wielu książek, w tym autorstwa Olgi Lalić-Krowickiej, Vesny Denčić, Vesny Miculinić-Prešnjak, Włodzimierza Gąsiewskiego… Ostatnią książką, którą zilustrowała artystka jest zbiór opowiadań Juraty Bogny Serafińskiej „Gorzki smak czekolady” wydany w Krośnie (X. 2010r.) w wersji dwujęzycznej – tłumaczenie na serbski – Olgi Lalić-Krowickiej.


Jurata Bogna Serafińska

Komentarze

Autor

Jurata Bogna Serafińska

Jurata Bogna Serafińska...Po jakimś czasie okazało się, że złapałam australijskiego bakcyla. Napisałam kilka wierszy o kangurach, zrobiłam do nich ilustracje, a poza tym zaczęłam w jakiś instynktowny sposób odnajdywać osoby związane z Australią. To byli polscy pisarze, poeci, malarze… Więcej artykułów tego autora