Reklama-EduAu

Artykuły Archiwalne

Poezja Reginy Nachacz

Autor: Jurata Bogna Serafińska 10 sierpnia 2011

 

Oficyna Wydawnicza OKK „Karton” RSM w Rzeszowie wydała nowy tomik wierszy Reginy Nachacz pod tytułem „Róża Jana Pawła II”.


Regina Nachacz mieszka w Rzeszowie. Pisze, maluje i fotografuje. Jest laureatką licznych nagród i wyróżnień w konkursach poetyckich. Jej wiersze można znaleźć na kartach wielu Almanachów i czasopism. Debiut poetycki: prasowy – 1996, książkowy – 2010.

Pragnę w tym miejscu dodać, że z Panią Reginą Nachacz spotkałyśmy się wirtualnie na kartach dwujęzycznej polsko-serbskiej „Antologii Współczesnych Sztuk Słowiańskich Olgi Lalić-Krowickiej (wyd. Krosno 2011) i wśród laureatów konkursu poetyckiego „Garavi Sokak 2011”.

Poetka udziela się społecznie. Bierze udział m. in. w poetyckich spotkaniach z dziećmi dla których także pisze wiersze.

Sięga również po tematy australijskie. Ostatnio czytałam jej wiersz o kangurach. Może doczekamy się kangurzych bajeczek?

Kto miarkuje nie żałuje

Były sobie dwa kangury,
Jeden szary, drugi bury.
Raz im było za gorąco,
Albo zimno, nawet w słońcu.

Bardzo chciały się ożenić,
Kawalerski stan odmienić.
Poszły zatem na zabawę,
Zamówiły rum i kawę.

Wtem – przy barze, niespodzianka!
Kangurzyce w białych wiankach.
Jadły szarlotkę i lody,
Dla przyjemności, ochłody.

Ach, wzrosła temperatura!
Taka kangurza natura.
Obaj mocno się spocili –
Pomimo to, byli mili.

To kangurzyce ujęło,
Pojęły życiowe dzieło.
Podały im zimną wodę
Na matrymonialną zgodę.

Odbyło się piękne wesele
I trwało całą niedzielę.
Wiodło się – umiarkowanie.
Jest dobrze. Niech tak zostanie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W 2009 roku zdobyła IV nagrodę za zestaw wierszy o kotkach w I Międzynarodowym Konkursie dla debiutantów tomików poezji polskiej („Fundacja Młodej Polski” w Warszawie). Wiersze te zostały wydane w 2010 r. w tomiku „Cukiernia Słodka Psotka (kocie bajki)”. Tomik wydał Dom Kultury „Karton” RSM Administracji Osiedla „Baranówka” Społeczna Oficyna Wydawnicza „Karton. Ilustracje są dziełem Emilii Wołoszyn.

Tomik jest formatu A-6, a na jego kartach (26 s.) znajdujemy miłe, pogodne wiersze o kotkach, wszystkie dwudziestowersowe, pięciozwrotkowe i rymowane. Widać od razu konsekwencję poetki, która pisała wiersze w ramach konkretnego cyklu.

Regina Nachacz jest poetką wszechstronną i pisze na różne tematy, m.in. na tematy związane także z religią.

W Bazie Biblioteki Narodowej znalazłam informację o tomiku wydanym w 2006 r. w Rzeszowie przez Poligrafię Wyższego Seminarium Duchownego. Książeczka nosi tytuł „Biały Promieniu Miłości” i zawiera wiersze i pieśni o Janie Pawle II (wiersze Regina Nachacz ; pieśni Janusz Tomecki ; oprac. graf. Stanisław Ożóg.).

Wydany w 2011 r. tomik „Róża Jana Pawła II” jest drugim tomikiem indywidualnym Reginy Nachacz. Wydawcą jest ta sama Oficyna Wydawnicza „Karton, ilustratorką jest jak poprzednio Emilia Wołoszyn.

Na korzyść tomiku przemawia jego większy format A-5 i większa, a więc bardziej czytelna czcionka. Brawa dla wydawcy, który, jak widać przeznaczył tym razem więcej funduszy na to aby książeczka była bardziej przyjazna dla czytelnika.

Podziwiać można skromność poetki, która mogła sama wykonać ilustracje do swego tomiku, a jednak wolała zaprosić do współpracy znaną malarkę Emilię Wołoszyn. (Oglądałam prace pani Emilii, które były prezentowane z okazji jej wernisażu na 20-lecie pracy artystycznej w Klubie Plastycznym przy WDK w Rzeszowie i muszę przyznać, że zachwyciła mnie zwłaszcza jej akwarela „Nasturcje”).

Piękny wstęp do tomiku „Róża Jana Pawła II” jest dziełem ks. Zbigniewa Jana Czuchry ms.

Tomik zawiera dwadzieścia trzy wiersze, wszystkie poświęcone Papieżowi Janowi Pawłowi II. To bardzo wzruszające teksty.

Mnie osobiście wzruszył bardzo wiersz p.t. „Dar ojca Świętego” Poetka pisze –

Z nabożeństwem
Będę wspominać
Trzydziestą rocznicę
Wyboru Karola Wojtyły
Na papieski tron.
Albowiem dzisiaj
Spłynęła na mnie
Łaska pisania ikon.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W wierszu „Epitafium” czytamy –

Wiem, ze trzeba żyć
Do ostatniego tchnienia.
Codziennie, od nowa
Budować z wiarą
Mosty zbawienia.

 

 

 

 

 

 

 

Regina Nachacz dołożyła swoją cegiełkę do budowania tych mostów.


Jurata Bogna Serafińska


Regina Nachacz, „Róża Jana Pawła II” Rzeszów 2011, ilustracje Emilia Wołoszyn, Oficyna Wydawnicza OKK „Karton” RSM w Rzeszowie.

Komentarze

Autor

Jurata Bogna Serafińska

Jurata Bogna Serafińska...Po jakimś czasie okazało się, że złapałam australijskiego bakcyla. Napisałam kilka wierszy o kangurach, zrobiłam do nich ilustracje, a poza tym zaczęłam w jakiś instynktowny sposób odnajdywać osoby związane z Australią. To byli polscy pisarze, poeci, malarze… Więcej artykułów tego autora