Reklama-EduAu

Artykuły Archiwalne

Liberalny rząd w Australii przygotowuje się do przywrócenia systemu “zasiłek za pracę”

Autor: Stan Guzinski 11 lutego 2014

 

Australijski rząd ma zamiar powtórnie wprowadzić system “zasiłek za pracę”. Wszyscy bezrobotni, ktorzy odmówią podjęcia zaproponowanego im zatrudnienia, stracą prawo do zasilku dla poszukujacych pracy. System ma byc wprowadzony w przyszlym roku finansowym (czyli po czerwcu 2014).

Władze lokalne (gminne) beda mialy mozliwosc zatrudniania osob bezrobotnych do prac spolecznych, takich jak sprzatanie lub utrzymywanie terenow zielonych itp. Rowniez organizacje spoleczne i charytatywne beda mogly oferowac prace nie-platna osobom na bezrobociu. Taka praca nie bedzie mogla trwac dluzej niz 3 miesiace, aby nie utrwalic sytuacji, w ktorej organizacje zastepuja pracownikow platnych, nie-platnymi.

Podobny program funkcjonowal w Australii w latach 1990-tych, rowniez za rzadow liberałów. Zostal on jednak porzucony przez labourzystow, gdy objeli wladze.

System ten ma byc obowiazkowy i powszechny. Przedstawiciele rzadu deklaruja, ze ma on byc forma aktywizacji zawodowej, pomagajacej rowniez w uzyskaniu kwalifikacji. Hasłem przewodnim jest: Kazdy kto jest zdolny do pracy, powinien pracowac. Ma tez zdyscyplinowac tych bezrobotnych, ktorzy systematycznie odrzucaja oferty pracy.

Rzad zamierza ukrócic praktyki polegajace na korzystaniu z zasilku dla bezrobotnych, przy uporczywym odmawianiu podjecia jakiejkolwiek pracy. Wiekszosc pobierajacych zasilek rzeczywiscie szuka nowego zatrudnienia, ale sa i tacy, ktorzy na bezrobociu sa od tak dlugiego czasu, ze nie sa juz w stanie nigdzie sie zatrudnic. Chodzi glownie o to, aby mieli szanse przelamac istniejaca sytuacje i nawyki. Aby od nowa nauczyli sie chodzić do pracy i działać w zespole.

Od 1 lipca 2014 bezrobotni w wieku 18-30 lat, beda otrzymywali specjalne premie po podjeciu pracy. Premia “za zaangazowanie” wyniesie 2500 AUD, jesli utrzymaja ta prace przez 1 rok, oraz 4000 AUD po dwoch latach zatrudnienia.

Natomiast pracodawcy maja dostawac do 3250 AUD za kazdego zatrudnionego pracownika, o ile jest on w wieku lat 50 lub starszy.

Dlugoteminowi bezrobotni (czyli będacy poza praca przez ponad rok) beda mogli dostac do 6000 AUD na pokrycie kosztow przeprowadzki, jesli zdecyduja sie na podjecie pracy na prowincji, albo 3000 AUD jesli przeniosa sie za praca do innego miasta. Ten punkt programu nie bedzie jednak obowiazkowy i rzad nie bedzie nikogo zmuszal do zmiany miejsca zamieszkania.

Ze wzgledu na regulacje dotyczace zatrudniania osob, wladze gminne nie moga tak po prostu wręczyc “lopaty” pracownikom niepłatnym. Takie osoby musza przejsc szkolenie BHP, byc sprawdzone pod katem karalności itd. To wymaga pieniedzy, wiec gminy rowniez licza na fundusze z kasy federalnej.

Jak widac, system “zasilek za prace” kosztuje. Szybko znalezli sie jego krytycy, ktorzy twierdza, ze te pieniadze powinny isc jako subwencje do firm, ktore bylyby gotowe zatrudnic dlugoterminowych bezrobotnych na zasadzie platnego zatrudnienia.

Wedlug oficjalnyh statystyk, w Australii obecnie jest 800 tys bezrobotnych, z czego ponad 220 tys jest poza praca przez 1 rok lub dluzej.

Krytycy tego planu twierdza, ze nie bardzo pomoze on dlugoterminowym bezrobotnym, a moze spowodowac, ze pracodawcy (gminy, organizacje) beda z niego korzystac, redukujac liczbe stalych pracownikow. Moze sie im przecież bardziej oplacac zatrudnianie pracownikow ktorych nie musza wynagradzć.

Przywołują oni tez badania przeprowadzone w latach 1990-tych przez Melbourne University, które wykazaly, ze ówczesny system nie okazal sie efektywny. Odciagal ludzi od aktywnego szukania pracy, gdyz byli oni zajeci “pracą za zasilek”.

 

Komentarze

Autor

Stan Guzinski

Stan GuzinskiStan pisze o Australii od 2001 roku, początkowo na stronce Australia - Życie Biznes Emigracja, a obecnie w portalu AustraLink.pl - Przegląd Australijski, którego jest założycielem i współprowadzącym. Absolwent Politechniki Gdańskiej, związany z gospodarką morską. Ciekawość świata sprawiła, że od roku 1996 mieszka w Krainie Oz. Obecnie pracuje jako oficjalny Reprezentant australijskich szkół angielskiego, college'ów zawodowych i wyższych uczelni. Pomaga w wyborze kursów i studiów, oraz w całej procedurze zapisu do australijskich szkół i uczelni i w organizacji wyjazdu do Australii. Zobacz: www.EduAu.pl Zajrzyj na fejsbuka Stana Więcej artykułów tego autora