« Stoik - Felieton | Strona główna | Słotnie... »

1 maja 2011

Złoty tydzień - Felieton

Trzeci maja kojarzy się nam przede wszystkim ze świętem państwowym w Polsce pod nazwą Święto Konstytucji 3 Maja.

Konstytucja ta jak wiemy uchwalona została w 1791 roku, jako druga po amerykańskiej, była najbardziej demokratyczną na świecie. I możemy być z tego dumni, chociaż życie jej było krótkie i z euforii wpadliśmy w zaborczą przepaść na 123 lata.

Ciekawym zbiegiem okoliczności jest proklamacja konstytucji Japonii. Też uchwalona 3 maja, ale dopiero w 1947 roku i od tego czasu celebrują tam ten dzień jako święto państwowe.
Nie była to pierwsza konstytucja w dziejach Japonii, lecz stała sie pierwszą oznaką demokratyzacji tego kraju. Zmieniono status cesarza, a był on Wszystkim dla tego narodu, oraz dodano artykuł dziewiąty, mówiący, że Japonia nie będzie używała broni do rozstrzygania międzynarodowych konfliktów, czego do tej pory przestrzegają. Chociaż niektórzy uważają, że zaangażowanie Japonii we współpracę wojskową w Iraku i Afganistanie gwałci literę konstytucji.
Polacy, oprócz konstytucyjnego święta obchodzą też dzień 1 Maja – święto pracy, czyli dzień bez pracy. A w międzyczasie przypada też Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Jednocześnie 2 maja, jest obchodzony jako Dzień Polonii i Polaków za Granicą – czyli nas wszystkich mieszkających poza granicami.
Święto własnej flagi obchodzi się również w innych karajach, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Argentynie, Finlandii, Turkmenistanie, Ukrainie, na Litwie i w Chinach. A święto flagi w Polsce ma związek z zawieszeniem biało-czerwonego sztandaru na kolumnie Siegessäule w Berlinie w trakcie zdobywania tego miasta właśnie 2 maja 1945 roku.
I w ten sposób w ciągu 3 dni przypada 4 państwowe święta, że o kościelnych nie wspomnę. Takie nagromadzenie dni wolnych od pracy, często połączone weekendem powoduje, że świętowanie trwa w Polsce tydzień.
Podobnie jest w Japonii. Tam mają tzw.Złoty tydzień, czyli tydzień świętowania bez pracy. A składają się na niego: Rocznica Urodzin Cesarza Shōwa -29 kwietnia, Rocznica Wprowadzenia Konstytucji – 3 maja, Dzień Zieleni – 4 maja, Dzień Dziecka – 5 maja oraz tzw. Dzień Pomiędzy (kokumin no kyujitsu), zgodnie z japońskim prawem, dzień pomiędzy dwoma świętami państwowymi staje się ich częścią i jest wolny od pracy.

Juz teraz rozumiem dlaczego prezydent Wałęsa proponował zmienić Polskę w drugą Japonię. Chciał wprowadzić tygodniowe świętowanie, i trzeba przyznać że mu się to właściwie udało.

Jest jeszcze jedno święto obchodzone tego dnia na świecie, to World Press Freedom Day, czyli Światowy Dzień Wolności Prasy (Publikacji). Uchwalono go w 1993 roku i proklamowano w ONZ. Jest to okazja do nacisku na kraje czy społeczności, które te wolności tłamszą i jednocześnie czas na wspomnienie tych, którzy na posterunku dziennikarskim oddali życie. A jest ich niemało.
W samym 2007 roku straciło życie 115 dziennikarzy, rok później nieco mniej bo 95 reporterów. W 2009 roku w trakcie wykonywania zawodu zginęło ich 77, a rok temu siedemdziesięciu dziewięciu.

Ile ofiar będzie w tym roku, roku tak obfitym we wszelkie rewolty i powstania, Bóg raczy wiedzieć.
W samym Iraku od czasu inwazji w 2003 roku, zginęło nie mniej niż 265 żurnalistów. I to było najbardziej niebezpieczne miejsce do uprawiania tego zawodu. Drugim krajem w tej niechlubnej statystyce jest Meksyk. Rosja, Tajlandia, Indie czy Pakistan też widnieją na tych kartach. Casus Anny Politkowskiej jest jakoby symbolem nierozwiązanych mordów politycznych na dziennikarzach. Zabójstwa tego dokonano w rocznicę urodzin ówczesnego prezydenta Rosji Władimira Putina. Czy to tylko zbieg okoliczności?

Pewnie też z tej okazji znów rozgorzeje dyskusja czy Wikileaks ma sens i czy można akceptować tego typu działalność i publikacje.


Krzysztof Deja

W sesji zdjęciowej znów nie moglem się oprzeć urokom naszej jesieni. Fotografie robione w czasie Wielkanocy, w górskim botaniku pod Adelajdą, a właściwie nad miastem, i w mojej dzielnicy.

P1020379.JPG

IMGP8419.JPG

P1020376.JPG

P1020373.JPG

IMGP8410.JPG

P1020381.JPG

IMGP8416.JPG

P1020346.JPG

« Stoik - Felieton | Strona główna | Słotnie... »