« Gold Coast - fotomigawki | Strona główna | Plastyki - Felieton »

20 sierpnia 2009

Pielgrzymki - Felieton

Jak co roku 15 sierpnia na Jasnej Górze w Częstochowie zbiera się tłum wiernych.

Wielotysięczny tłum przybyły w większości na piechotę ze wszystkich zakątków Polski. Kiedyś zawsze zastanawiałem się co ciągnie ludzi, w tą bądź co bądź nieszczególnie atrakcyjną podróż? Wielodniowe maszerowanie po spieczonym od słońca asfalcie, wśród zamokłych od częstych deszczów łąk i pól, bez podstawowych wygód do których tak przywykliśmy na codzień. Jak silna musi być motywacja aby porzucić luksusową podróż autem, nieskazitelnie czystą pościel własnego łóżka, czy wygody prywatnej łazienki i iść w nieznane, w długą podróż w tłumie innych pątników.

Pielgrzymka nie jest niczym nowym, ani też nie jest polskim wynalazkiem. Jest to podróż z pobudek religijnych do miejsc świętych. Pątnicy zwykle pielgrzymują ażeby wyrazić wdzięczność za opiekę boską, jak również z chęci zadośćuczynienia za popełnione występki lub wyrażenia prośby o zdrowie, czy uleczenie z choroby. Pielgrzymki bywają zbiorowe, ale są też indywidualne.

Pielgrzymowanie znane było już w starożytności. W Egipcie, Grecji czy w starożytnym Rzymie odwiedzano miejsca kultu, a i Żydzi w pielgrzymkach odwiedzali Jerozolimę. Tradycja ta została przejęta przez chrześcijan w formie pielgrzymowania do Ziemi Świętej. Kiedy Palestyna została zajęta przez muzułmanów upowszechniły się pielgrzymki do europejskich miejsc świętych, grobów apostołów: św.Jakuba w Hiszpanii, czy Piotra i Pawła w Rzymie. Wspomniani tu muzułmanie mają wręcz obowiązek przynajmniej raz w życiu pielgrzymowania do Mekki.

Najbardziej znane miejsca pielgrzymowania w Europie to teraz: Asyż, Fatima, Loreto, Lourdes, jak również Rzym.
W Polsce najpopularniejszym miejscem pielgrzymek jest zespół klasztorny zakonu paulinów w Częstochowie czyli Jasna Góra. Jest to najważniejsze centrum kultu maryjnego a takze zwązane z tym miejsce tradycji narodowej. A wszystko wiąże się z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej zwanej Czarną Madonną.
Ikonę tę jak mówi tradycja, przewoził w 1382 roku książe Władysław z Belza do Opola. Po drodze zatrzymał się w Częstochowie i okazało się że konie nie chciały ruszyć z miejsca w dalszą drogę. Uznając to za znak Boży książę pozostawił ikonę w miejscowym klasztorze.
Szczególnego znaczenia dla Polaków miejsce to nabrało 1 kwietnia 1656, kiedy Jan II Kazimierz Waza złożył śluby lwowskie. A 16 marca 1657 roku na Jasnej Górze modlił się on o uratowanie Rzeczypospolitej przed wojskami szwedzkimi. Obrona Jasnej Góry obrosła w legendę i do dzisiaj uznaje się jej ocalenie za cud.

Okres okupacji hitlerowskiej był czasem upokorzeń dla Jasnej Góry. Część pomieszczeń klasztornych okupowały wojska niemieckie, a i zakazano pielgrzymek zbiorowych. Obraz w ołtarzu głównym zastąpiono kopią, a oryginał ukrywano na terenie klasztoru.

Czasy PRL-u, mimo nieprzychylnych decyzji władz i prób ograniczania pielgrzymowania wieloma restrykcjami, były okresem nieprzerwanych pielgrzymek wiernych z różnych stron kraju, a po roku 1989 nastąpił ich rozkwit. Rokrocznie Jasną Górę odwiedzają miliony pielgrzymów i turystów nie tylko z Polski, ale z wielu zakątków świata. W samym tylko 2005 roku odbyło się tam 253 pielgrzymek pieszych w których uczestniczyło 165 624 osoby. W dniach śmierci i pogrzebu Jana Pawła II do sanktuarium przybyło ponad 300 tys. osób.

Na początku napisałem że pielgrzymka nie jest polskim wynalazkiem, chyba jednak będę musiał wycofać się z tej deklaracji. Jeżeli wgłębimy się w analizę form i sposobów przeprowadzania tychże, będziemy zmuszeni stwierdzić, że staje się to polską specjalnością. Co roku odbywają się pielgrzymki grup zawodowych, jak: lekarzy, metalowców, górników, pielęgniarek, polityków, maturzystów i bezrobotnych, a ostatnio nawet tych niesławnych kibiców piłkarskich. Są ogólnopolskie pielgrzymki akademickie, pracowników przemysłu obronnego, sportowców, a nawet więźniów.

Właśnie 15 sierpnia przypada święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W Polsce nazywane jest także Świętem Matki Boskiej Zielnej i jest dniem wolnym od pracy. Mimo tego, największą pielgrzymką coroczną na Jasną Górę, jest Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja, odbywająca się w każdą drugą niedzielę lipca.

No cóż, już za komuny mówiło się że: kto ma media ten ma właaadze! A co za tym idzie i większe przebicie promocyjne. Trzeba też sobie szczerze powiedzieć, że duża część współczesnych pielgrzymek już niewiele ma wspólnego z dawnymi wotywnymi wyprawami pątniczymi.

Wasz Chris

i jak zwykle pare aktualnych migawek fotograficznych


IMGP5686.JPG

o tej porze pieknie kwitna kalie nad potokiem


IMGP6576.JPG

wyzynna dzielnica w zachodzacym sloncu


IMGP6313.JPG

staw w ogrodzie botanicznym


IMGP3133.JPG

widok z dachu


IMGP3638.JPG

nad potokiem


IMGP2769.JPG

zimowy wodospad

« Gold Coast - fotomigawki | Strona główna | Plastyki - Felieton »