« Brisbane - szkice australijskie | Strona główna | Panoramki jesienne »

10 czerwca 2009

Opinie - Felieton

Opinia, jak formułuje Słownik Języka Polskiego PWN, to:
1. «przekonanie o czymś, pogląd na jakąś sprawę»
2. «sposób, w jaki oceniają kogoś inni»
3. «orzeczenie specjalisty na jakiś temat»

Istnieje jeszcze coś takiego jak opinia publiczna, czyli „opinia społeczeństwa lub jego części na jakiś temat”, i tak zwane „opinio communis” czyli powszechne mniemanie.
Potocznie mówi się, że punkt widzenia (a co za tym idzie – opinia), zależy od punktu siedzenia. Albo leżenia – jak chcą niektórzy.

Czy opinia to takie sobie widzimisię każdego z nas, czy przemyślany osąd ze wszystkimi za i przeciw? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi w tej kwestii. Ja z własnych obserwacji zauważam całkiem sprzeczne zdania na temat, który z pozoru wydawałby się bezdyskusyjnym.

Pomyślmy przez chwilę o Krakowie. Przygniatająca większość z nas ma z tym miastem miłe skojarzenia, wspomnienia czy wręcz marzenia. Ten specyficzny klimat (nie mylić z pogodą i powietrzem) wymieszania historii ze współczesnością, ulice pełne młodości, jednocześnie tchnące dostojeństwem dziejów. Wydawałoby się, że tak jest od zawsze i wszyscy wrażliwi ludzie mają przynajmniej przychylny stosunek do tego miasta. Nic z tych rzeczy. Witold Gombrowicz, pisarz, prawnik i intelektualista, tak pisał do swego przyjaciela Tadeusza Kępińskiego:...”Współczuję Ci serdecznie, że musisz mieszkać w Krakowie, w tym mieście pretensjonalnej tandety intelektualnej i każdej innej.”

Dla równowagi przytoczę inną opinię tego samego autora z którą większość, szczególnie emigrantów się pewnie zgodzi. W 1926 roku pisząc z Paryża Gombrowicz donosił o rodakach: „...poznać się tylko można z podejrzanymi typami albo z ziomkami, którzy naciągają na pożyczki”.

Swego czasu hipisi nie cieszyli się najlepszą opinią w polskim społeczeństwie. Można było wysnuć wnioski, że z tego nic dobrego nie wyrośnie, a tu proszę... Jeden z głównych guru tego ruchu pseudonim Pies czyli Ryszard Terlecki, to obecny szef IPN w Krakowie. Najważniejszym, uważanym za przywódcę hipisów w Polsce pod koniec lat sześćdziesiątych, był Prorok, czyli Józef Pyrz. Dziś, to jeden z najwybitniejszych rzeźbiarzy we Francji. Można by wymienić jeszcze wielu innych, czyli opinia publiczna w tym przypadku też się nie sprawdziła.

Spójrzmy na współczesność kraju w którym zrodziła się Solidarność. Gdyby w obecnych czasach przyszło porównywać socjalne czy pracownicze warunki w Polsce, do krajów zwanych do niedawna trzecim światem, uznalibyśmy to za obrazę, a co najmniej za grubą przesadę. Mówię tylko o porównaniu...

Właśnie w marcu tego roku grupa stu Filipinczyków została zatrudniona w Rąbienia pod Łodzią w fabryce okien. Odpowiednia propaganda medialna firmy zainteresowała tych mężczyzn finansowo. Wytrzymali w fabryce miesiąc.

Posłuchajmy co mówi na ten temat jeden z Filipinczyków.
- Pracowałem w Arabii Saudyjskiej, Malezji, nawet dla Gazpromu na Sachalinie robiłem w strasznym mrozie. Ale nigdzie nie było tak źle jak w Rąbieniu. Traktowali nas jak niewolników. Mieszkaliśmy w ciasnych kontenerach, zawilgoconych, bez ogrzewania...

I tak dalej... Nie tak dawno czytałem podobne opinie niedoszłych gwiazd piłki nożnej z Afryki, którzy zwabieni intratnymi obietnicami wpadali do zardzewiałej klatki trzecio- czy czwartoligowych piłkarskich enklaw powiatowej Polski. Ich jedynym błędem było lekceważenie minimalnych różnic w nazwach i podobnie brzmiących: Poland- Holland. Oni dużo słyszeli o poziomie tego drugiego kraju i wierzyli, że tak jak w nazwie taki i codzienność niewiele się tu różni. W końcu to Europa. Rzeczywistość okazała się o wiele bardziej okrutna.

Tak, wiem... tu już nie o opinie chodzi, a o podstawowe wartości moralne, których niejednokrotnie brakuje tym którym pieniądz przesłania widnokrąg etyki. A to już temat na inny felieton.


Wasz Chris


w załączniku fotograficznym dalszy ciąg naszej jesieni w Adelajdzie i okolicach.

IMGP6311.JPG


IMGP6553.JPG


IMGP6524.JPG


IMGP6528.JPG


IMGP6554.JPG

« Brisbane - szkice australijskie | Strona główna | Panoramki jesienne »