« Dzienniki - Marzec I - 2008 | Strona główna | Wesołego Alleluja Wszystkim Życzę ! »

22 marca 2008

Idziemy do przodu - Felieton

Bezsprzecznie przemy do przodu i to pod każdym względem.

Obserwując osiągnięcia sportowców – a to że mocno wspomagane farmakologią, już nie takie istotne – widzimy, jak tabele rekordów zmieniają się prawie codziennie. Granice ludzkich możliwości są ciągle poszerzane. Bariery są już tak wysoko, że nie sposób je przekroczyć bez wspomagania. No i od czasu do czasu bywają wpadki, jak masowe wykluczenia kolarzy na Tour de France, czy doping sprinterki Marion Jones, mistrzyni biegów krótkich sprzed kilku lat. I teraz trzeba oddać 5 złotych medali olimpijskich, a i do tego półroczna odsiadka.

Politycy też idą w pierwszej linii wyczynowców, choć ich jeszcze za niespełnienie obietnic wyborczych nikt do ciupy nie wsadza. Do niedawna cały świat patrzył na machinę wyborczą w Ameryce, jako coś szokującego z pogranicza cyrku i kabaretu. Teraz wszyscy na świecie podążają w ich ślady. Wszędzie odbywają się przedstawienia zwane prawyborami. Wiece wyborcze przyciągają masy, niczym koncerty rockowe. Mam na myśli kraje, w których wybory naprawdę się odbywają, a nie są pozorowane.

Przyszli prezydenci, premierzy czy inni potencjalni przedstawiciele społeczeństwa mają do dyspozycji cały sztab ludzi, którzy nad tym pracują aby to właśnie oni pryzekonywująco wygrali. Począwszy od specjalistki od makijażu, fachowca od PR, a na psychologach kończąc. Politycy prześcigają się w obietnicach których nigdy nie zrealizują. Nawet nie mają zamiaru, bo kłamstwo wyborcze to nie jest zwykłe kłamstwo – to jest niemoc realizacji zawsze usprawiedliwona czynnikami zewnętrznymi. Nikomu to nie przeszkadza i ludzie dają się wciągnąć w tę karuzelę uśmiechów, obietnic, fajerwerków. I tak do następnych wyborów.

Osiągnięcia naukowców – często podrabiane dla lepszego efektu – choć podważane każdym nowym odkryciem, ale są. Co więcej – są tacy naukowcy którzy tylko po to pracują, aby tym co robią, zaszokować. Ostatnio, najlepiej to wychodziło kilkunastu specjalistom od religioznawstwa i archeologii. Wymyślali najdziwiejsze teorie, przedstawiali je w reportażach paradokumentalnych i w oczach telewidzów zostali największymi odkrywcami tego wieku. Wzbudzają sensacje i to się liczy. Ale i astrofizycy im ostatnio nie ustępują, o niektórych archeologach nawet nie będę wspomiać...

IMGP2906.JPG

Natomiast w obyczajowości stajemy się neopurytańscy. Jeżeli nie chce się być okrzykniętym gejem, w żadnym wypadku publicznie nie wypada serdecznie uścisnąć przyjaciela na powitanie. Pocałunek, to już katastrofa - łatka gotowa. Podobnie, nie należy zakładać pewnych wzorów ubrań, czy unikać niektórych kolorów.

Każda publiczna manifestacja okazania czułości małoletniemu, może skończyć się posądzeniem o pedofilię i to dotyczy obojga płci. A skarcenie dzieciaka kilkoma klapsami, to już znęcanie się na małoletnich i prosta droga do kryminału. Dochodzi do absurdów, a tak niedawno śmialiśmy się z dziwnych obyczajów ery wiktoriańskiej.

W kinematografii to już w ogóle przeszliśmy wszelkie granice. Liczba zabitych przez Rambo w pierwszym filmie tego cyklu wyprodukowanym w 1982 roku wynosiła – jeden! Trzy lata później w drugim filmie – już 58, a Rambo III z 1988 roku położył trupem 78 osób. Obecny Rambo IV z 2008 roku, zrobił krok naprzód i zaserwował nam 83 ofiary swej niezłomności.

Podobny wzrost znajdziemy w statystyce wszystkich „zgonów”. W „First Blood” z 82 roku był tylko ten jeden, własnoręcznie załatwiony przez sfrustrowanego Rambo. W następnym, trup się już ścielił gęsto w liczbie sześćdziesięciudziewięciu. Rambo III, pokazał nam ich aż – 132. Natomiast obecny Rambo IV, wspiął się na wyżyny sztuki filmowej i uszlachtował aż 236 osobników! Prawie trzech na minutę filmu – niezły wyczyn.

Myślę, że jeżeli będą tak kontynuować tę serię – Sylwester Stallone musi się dziarsko trzymać – to niezadługo, sam Rambo będzie robił za całą Bitwę pod Grunwaldem. A może i wojnę światową.

Gdzie są granice absurdu?

Wasz Chris

IMGP2693.JPG

« Dzienniki - Marzec I - 2008 | Strona główna | Wesołego Alleluja Wszystkim Życzę ! »