« Mój gość - Paweł Sarna - poeta | Strona główna | Marianna Dembińska - Opowiadania cz.VI »

13 września 2006

Młode talenty - Felieton

Właśnie odbył się w Adelajdzie kolejny Konkurs Młodych Talentów Polonii.

Impreza jak co roku odbyła się w sali parafialnej przy kościele Św. Maksymiliana Kolbe na Ottoway. Honorowy patronat objął Konsulat Generalny w Sydney i jednocześnie był jednym ze sponsorów. Konsul RP Grzegorz Jopkiewicz zasiadał w siedmioosobowym jury którego przewodniczącym był Robert Wolf. A trzeba przyznać, że nie mieli łatwego wyboru, bo z roku na rok poziom imprezy rośnie. Tuż po piętnastej w szranki artystyczne stanęło 23 wykonawców w wieku od lat sześciu do osiemnastu. Zaprezentowali się w kategoriach instrumentalnej i wokalnej. Konferansjerkę prowadziła Marysia Hock.
uczestnicy&sponsorzy.jpg

I to tytułem wprowadzenia. A wszystko to za sprawą Maggi która tak nas kręciła, tak bajerowała, że całkiem nieświadomie znaleźliśmy się na tej imprezie. Teraz muszę przyznać z ręką na sercu, że wcale nie żałuję. Parę godzin miłej rozrywki – popisów instrumentalistów i wokalistów.

Maggi obiecała swojej koleżance która jest siostrą matki chrzestnej jednej z wykonawczyń, że postara się o żywo reagującą publiczność, no i stąd te jej zabiegi o naszą obecność.
Zbyteczne zresztą bo stanowiliśmy znikomą cząstkę zapełnionej sali.

Młodzi wykonawcy proponowali urozmaicony repertuar. Pokazali swe umiejętności w tematach klasycznych, popularnych a też i jazzowych. Były doskonałe wykonania muzyki rockowej. Wielu wykonawców korzystało z nowo zakupionego fortepianu którego dźwięki uprzyjemniały to chłodne, niedzielne popołudnie.

Tradycyjnie już imprezę tę organizacyjnie przygotowali państwo Grażyna i Andrzej Strzeleccy wraz z ks.Markiem Ptakiem. Jury miało niełatwe zadanie po trzech godzinach prezentacji artystycznych. Ale ogłoszono werdykt i wyniki “poszły w świat”.
A więc informujemy szanownych czytelników, że pierwsze miejsce przyznano… spokojnie, były nagrody w kilku kategoriach.
C_Zaniewska+konsul.JPG

Laureatami w kategorii wokalnej zostali: Monika Duchowska (grupa starsza) i Klaudia Zaniewska (grupa młodsza). Ta ostatnia otrzymała też nagrodę specjalną dla najmłodszego uczestnika konkursu. Natomiast w kategorii instrumentalnej -odpowiednio: Roland Dobrzycki i Karolina Dawidziak.
Karolina_Dawidziak.jpg

Należy też wspomnieć o wyróżnieniu za najlepiej wykonany utwór polski, które przyznano Stefanii Sotora (muzyka Szopena).
Stefania_Satora.jpg

A nagrodę publiczności otrzymali bracia: Michał i Aleksander Dyrynda.
M&A_Dyrynda_1.JPG

Odbył się też konkurs na projekt plastyczny plakatu tej imprezy. Nagrodzeni zostali - Anna Manka i Krzysztof Stirrat.
laureaci+sponsorzy.JPG

Jedna z organizatorek pani Grażyna Strzelecka powiedziała:
Czwarta edycja konkursu "Młode Talenty Polonii" za nami. Emocje jak zwykle towarzyszyły nam wszystkim- organizatorom, uczestnikom i ich rodzinom- tak samo przed jak i po konkursie. To jest zrozumiałe. My, organizatorzy, przeżywaliśmy swoje, i swoje przeżywali uczestnicy…. Oczywiście, zgłaszając swój udział w konkursie należy się liczyć z tym, że pierwsze miejsce jest tylko jedno. Ale to wcale nie oznacza, że ci, którzy tego miejsca nie zajęli są pokonani. Bo ile trzeba odwagi aby wyjść na scenę i zaprezentować się przed publicznością i jurorami? ... Duże brawa dla nich!…I to chyba trafnie podsumuje ten konkurs.
Do zobaczenia w przyszłym roku na kolejnej imprezie tego cyklu.


Wasz Chris

« Mój gość - Paweł Sarna - poeta | Strona główna | Marianna Dembińska - Opowiadania cz.VI »