Reklama-EduAu

Artykuły Archiwalne

Felix Tuszyński w Płocku

Autor: Jurata Bogna Serafińska 5 września 2011

 

Wystawa p.t. „Malarstwo Feliksa Tuszyńskiego” będzie otwarta 21 września br. w czasie uroczystości Jubileuszowych 190. rocznicy powstania Muzeum Mazowieckiego w Płocku


Wystawie patronują: Bogdan Zdrojewski (Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego), Adam Struzik (Marszałek Województwa Mazowieckiego) i Andrzej Nowakowski (Prezydent Miasta Płocka).

Danuta i Felix Tuszyńscy

Na wiosnę 2008 roku w kwartalniku „Migotania Przejaśnienia” ukazał się mój wywiad z Peterem Listkiewiczem na temat sztuki Felixa Tuszyńskiego. W tamtym czasie maestro Tuszyński ciężko chorował, przebywał w szpitalu w Melbourne i nie udzielał wywiadów osobiście, nie miał jednak nic przeciwko temu aby mówili o nim jego przyjaciele i aby fotografie jego obrazów były publikowane.

Felix Tuszyński urodził się w Płocku w 1922 roku w rodzinie z artystycznymi tradycjami. W czasie okupacji przeszedł gehennę. Był świadkiem śmierci głodowej swojej matki i brata w Łódzkim Getcie, przeżył jego likwidację, następnie stał się więźniem Oświęcimia i Braunschweigu. Po wojnie – ciężko chory – znalazł się w Australii, która okazała się dla niego „prawdziwą Ziemią Obiecaną”. Jego obrazy znajdują się w wielu muzeach i galeriach całego świata, w Polsce są w Muzeum Mazowieckim w Płocku.

Prace Felixa Tuszyńskiego wprowadzają nas w nieznany świat – świat podświadomości i snów, świat rzeczy niezbadanych i niepojętych. Są zapisem wizji artysty, który odrzucił pewne warsztatowe zasady i stworzył własny, niepowtarzalny styl.

* * *

Minęły trzy lata, jest teraz wrzesień 2011 roku. Kilka dni temu listonosz przyniósł mi przesyłkę, była dość duża i ciężka. Zdziwiłam się, spojrzałam na stemple, były australijskie…

W środku… list od Felixa Tuszyńskiego, dwa piękne albumy (z dedykacjami) z reprodukcjami jego prac i grafika (z dedykacją) p.t. „Birds from My Garden 1995”.

Reprodukcja grafiki, którą dostałam (na zdjęciu obok), znajduje się na stronie 53 Albumu Felixa Tuszyńskiego „Colours of Black”, wydanego w Australii w r. 2008 (190 s., format A-4).

Drugi album został wydany przez Muzeum Mazowieckie w Płocku w 2000 r. i nosi tytuł „The Art. Of Felix Tuszyński” (208 s., format A-4).

Kilkustronicowy list napisany przez Felixa Tuszyńskiego, a także albumy i grafika, sprawiły mi olbrzymią radość. Wiedziałam, że maestro choruje i nie spodziewałam się, że do mnie napisze.

Tymczasem okazało się, że po długo trwającej rekonwalescencji, przeczytał (dopiero niedawno) mój wywiad sprzed lat i postanowił do mnie napisać, między innymi również o tym, że przekazał ponad dwieście swoich prac dla Muzeum Mazowieckiego w Płocku.

Wystawa p.t. „Malarstwo Feliksa Tuszyńskiego” będzie otwarta 21 września br. w czasie uroczystości Jubileuszowych 190.rocznicy powstania Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Galeria MMP w Nowym Kinie „Przedwiośnie”, ul. Tumska 5a.

Wystawie patronują: Bogdan Zdrojewski (Minister Kultury), Adam Struzik (Marszałek Województwa Mazowieckiego i Andrzej Nowakowski (Prezydent Miasta Płocka).

Cieszę się, że Muzeum Mazowieckie w Płocku (również moim mieście rodzinnym) wzbogaciło się o ponad dwieście prac tak znakomitego malarza jak Felix Tuszyński.


Jurata Bogna Serafińska


Komentarze

Autor

Jurata Bogna Serafińska

Jurata Bogna Serafińska...Po jakimś czasie okazało się, że złapałam australijskiego bakcyla. Napisałam kilka wierszy o kangurach, zrobiłam do nich ilustracje, a poza tym zaczęłam w jakiś instynktowny sposób odnajdywać osoby związane z Australią. To byli polscy pisarze, poeci, malarze… Więcej artykułów tego autora