Reklama-EduAu

Artykuły Archiwalne

Australia i orientacje seksualne

Autor: Stan Guzinski 17 marca 2003

 

Jakie jest podejscie Australijczykow do ludzi o innej orientacji seksualnej? (lesbijki, geje, biseksualisci)

 

Australijskie prawo zapewnia lesbijkom i gejom pelne rownouprawnienie we wszelkich dziedzinach zycia publicznego (choc nie wiem jak to jest np. w silach zbrojnych, ktore w Australii sa w 100% zawodowe i koedukacyjne).

Ogolnie mowiac, spoleczenstwo Australijskie wychowywane jest w tolerancji dla wszelkich mniejszosci politycznych, etnicznych, religijnych, seksualnych i innych. Mysle, ze podejscie Australijczykow do tytulowego problemu mozna porownac z tym, reprezentowanym przez tradycyjnie liberalne narody europejskie, np. Holendrow, czy Skandynawow.

Obecnie lesbijki i geje organizuja roznorakie zloty, festiwale i inne publiczne imprezy na duza skale, ale jeszcze na poczatku lat 70-tych, homoseksualizm byl w Australii przestepstwem.

W roku 1978, w Sydney, podczas manifestacji z okazji Miedzynarodowego Dnia Solidarnosci Gejow (1000 demonstrantow), doszlo do starc z policja i aresztowan.

W rok pozniej demonstracje powtorzono (3000 demonstrantow), ale tym razem policja tylko bacznie obserwowala.

W 1983 roku, te coroczne zloty mialy juz swoja tradycje i dosc ugruntowana nazwe – Mardi Gras. Organizatorzy, zauwazywszy, ze zadnych zadym nie bedzie, postanowili wzbogacic wydarzenie o rozne imprezy kulturalne.

W rok pozniej, w imprezach Mardi Gras bierze udzial 50 tysiecy osob, pomimo iz dzieje sie to w Sydney, stolicy stanu Nowa Poludniowa Walia, gdzie homoseksualizm meski wciaz jest (1984) nielegalny.

Zabawa rozkreca sie. W 1990 zanotowano, ze przygotowania do festiwalu trwaly 4 miesiace. Powoli zaczyna to wygladac jak karnawal w Rio (tez letnie, gorace i parne noce, wielki tlum, mniej lub bardziej apetyczne ciala plci obojga w ekscentrycznych i kuszacych strojach, wszyscy usmiechnieci !!).

Nie dziwota, ze w 1992 roku bylo juz 400 tysiecy uczestnikow, a w 1994 roku parade po raz pierwszy transmitowano w ogolno-australijskiej telewizji.

W 1998 wyliczono, ze festiwal przyniosl miasu Sydney dochod w wysokosci 99 milionow A$, … a zaczelo sie 20 lat wczesniej tak skromnie, od palowania!

Mysle, ze powyzszy rys historyczny jest doskonala ilustracją ewolucji podejscia spoleczenstwa (czynnikow oficjalnych oraz zwyklych Ozi) do gejow i lesbijek. Osobnicy, szczegolnie tematem zainteresowani, sa zapewne zadowoleni z takiego obrotu sprawy, a reszta widzi ja chyba przez pryzmat zabawy, humoru, tolerancji. Niektorzy, jak widac, nawet robia na tym niezle pieniadze.

Widzialem fragmenty parady Mardi Gras w telewizji. Cala transmisja trwa pare godzin. Mnie najbardziej kojarzylo sie to z migawkami z karnawalu w Rio.

Niech przemowia obrazy:  www.mardigras.org.au

Powyzsza, krotka historia festiwalu, pochodzi wlasnie z tej strony.

W Adelaide tez odbywaja sie zloty gejow i lesbijek, tyle ze na mniejsza skale (ale w centralnym parku miasta) i chyba raz na 2 lata.

Dopisek:

Jak podano, w 2002 roku w paradzie wzielo udzial 4000 osob, a publika na ulicach Sydney osiagnela nowy rekord – 600 tysiecy. Transmisja w telewizji byla nie bezposrednia, lecz o 2-3 dni opozniona.

 

Linki zostaly zaktualizowane w Listopadzie 2013

Komentarze

Autor

Stan Guzinski

Stan GuzinskiStan pisze o Australii od 2001 roku, początkowo na stronce Australia - Życie Biznes Emigracja, a obecnie w portalu AustraLink.pl - Przegląd Australijski, którego jest założycielem i współprowadzącym. Absolwent Politechniki Gdańskiej, związany z gospodarką morską. Ciekawość świata sprawiła, że od roku 1996 mieszka w Krainie Oz. Obecnie pracuje jako oficjalny Reprezentant australijskich szkół angielskiego, college'ów zawodowych i wyższych uczelni. Pomaga w wyborze kursów i studiów, oraz w całej procedurze zapisu do australijskich szkół i uczelni i w organizacji wyjazdu do Australii. Zobacz: www.EduAu.pl Zajrzyj na fejsbuka Stana Więcej artykułów tego autora